UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy


„A kto to? A co to?” – moja wyjątkowa kolekcja | warsztaty dla dzieci 10–12 lat | 7 września

aktualność

tydzien_dziecka_w_wilanowie_baner.jpg

Co łączy wszystkie muzea? Znajdują się w nich kolekcje, czyli zbiory przedmiotów wyjątkowych i wartościowych. Zapraszamy na cykl warsztatów dla dzieci ze spektrum autyzmu, podczas których w przystępny i ciekawy sposób poznamy kolekcję wilanowską. Zajęcia będą okazją do spotkania ze sztuką i dawnymi obyczajami oraz do stworzenia swojej kolekcji z pamiątek własnoręcznie wykonanych podczas wizyty w Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Warsztaty są dostępne dla dzieci ze spektrum autyzmu, które serdecznie zapraszamy do muzeum i do udziału w spotkaniach w ramach tego programu.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

22 czerwca | Opowieści z portretów

Czy na portrecie może być więcej niż jedna osoba? Jakie znaczenie ma tło? Czym są atrybuty i symbole? Czy można portretować zwierzęta? Na wszystkie pytania odpowiemy podczas spaceru, gdy będziemy oglądać portrety z wilanowskiej kolekcji. Na koniec sami wykonamy własne portrety!

Materiały do pracy na warsztatach: elementy papierowe, kredki, flamastry, plastelina, klej, elementy ozdobne (np. koraliki, wstążki), nożyczki

6 lipca | Wycieczka do starożytnej Grecji

Bilet kupiony, więc wyruszamy do starożytnej Grecji! Oprowadzą nas po niej nietypowi przewodnicy: alabastron, amfora, krater i kyliks, czyli… ówczesne naczynia. Dowiemy się, do czego służyły oraz jak trafiły do wilanowskiego muzeum, poznamy również obyczaje mieszkańców starożytnej Grecji. Na koniec każdy uczestnik będzie mógł przedstawić swoją opowieść na ceramicznym naczyniu, które zabierze ze sobą do domu.

Materiały do pracy na warsztatach: elementy ceramiczne, papierowe, nożyczki

3 sierpnia | Zabawki i zabawy na królewskim dworze

kareta_zabawka_dziecieca_wilanow_xviiiw.jpg

W wakacje na pewno nie może zabraknąć czasu na zabawę. Podczas zajęć pokażemy Wam zabawki dzieci królewskich. Wspólnie nauczymy się też kilku dawnych zabaw. A na koniec będziemy ozdabiać drewniane zabawki! Dzieci króla Jana III również lubiły się nimi bawić.

Materiały do pracy na warsztatach: elementy drewniane, papierowe, klej

7 września | Chińska dama

W wilanowskich wnętrzach widziano chińskie damy! Czy to możliwe? Skąd się tam wzięły? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w czasie zajęć. Poznamy również tajemnicę powstawania drzeworytów. W części warsztatowej poznamy proces robienia odbitek na papierze, począwszy od samodzielnego zrobienia wzoru po wykonanie odbitki.   

Materiały do pracy na warsztatach: arkusz PCV, rylce, tusz, wałek, papier 

mignon_martwa_natura_baner

21 września | Smakowite obrazy

Czym są martwe natury? Jak były komponowane? Czy namalowane przedmioty coś symbolizują? Gdy znajdziemy odpowiedzi na te pytania, spróbujemy namalować własny obraz w stylu martwej natury! Wprawdzie wykorzystamy podobne elementy, jednak nasz obraz będzie wykonany całkowicie inną techniką – zrobimy go głównie z filcu i dodatkowych elementów, np. ziół, suszonych owoców i kwiatów. Stworzymy martwą naturę trójwymiarową i bardzo zmysłową. 

Materiały do pracy na warsztatach: elementy metalowe, filc, klej, taśma, nożyczki

5 października | Lustereczko, powiedz przecie…

Zapraszamy Was do pokoju królowej Marysieńki, w którym będziecie mieli okazję zobaczyć niezwykły i bardzo cenny mebel – toaletkę królowej! Opowiemy nie tylko o toaletce, ale też o dawnych zabiegach upiększających. W części warsztatowej spróbujemy swoich sił w ciekawej sztuce zdobniczej zwanej markieterią.

Materiały do pracy na warsztatach: elementy drewniane, klej

19 października | Szlakiem herbaty 

Skąd do Polski trafiła herbata? Czy wraz z nią przywędrowały do nas herbaciane naczynia? Podczas spotkania przyjrzymy się kilku naczyniom ceramicznym, które znajdują się w wilanowskiej kolekcji i są związane z ceremonią picia herbaty. A jeśli ktoś woli czekoladę niż herbatę, w wilanowskim pałacu znajdzie ślady również tego wyjątkowego smakołyku. Na koniec wykonamy nie tylko swoje naczynie ceramiczne, ale również stworzymy własną kompozycję herbacianą!

Materiały do pracy na warsztatach: elementy papierowe, foliowe, glina, klej

sekretera_fot_dzial_dokumentacji.jpg

7 grudnia | Sekretery pełne sekretów

Jakie sekrety kryje mebel zwany sekreterą? Szuflady, szufladki, przegródki, skrytki, a do tego rozkładany blat, na którym można pisać, oraz lustrzane drzwiczki, w których można się przejrzeć! Podczas spotkania przyjrzymy się z bliska trzem sekreterom, a w części warsztatowej popracujemy nad własnym pojemnikiem na skarby.

Materiały do pracy na warsztatach: elementy papierowe, klej

14 grudnia | Gdzie skryła się kukułka?  

Wybierzemy się na spacer w poszukiwaniu pałacowych zegarów! Znajdziemy je na ścianach, na kominkach albo na podłodze. Sprawdzimy, czy dawne zegary wciąż poprawnie odmierzają czas i czy grają jeszcze melodie, których słuchał sam król. Wybierzemy się też do wyjątkowego magazynu zbiorów i poszukamy w nim zegarów z kukułką! Na koniec samodzielnie wykonamy piękne zegary, które zabierzemy ze sobą do domu.

Materiały do pracy na warsztatach: elementy drewniane, metalowe, klej, naklejki

________________________________________________________________________

PRZEBIEG KAŻDEGO SPOTKANIA

• Przywitanie (5 min.)
Zbiórka w pałacu przy szatni, wspólne przywitanie, zapoznanie uczestników z tematem i przebiegiem spotkania. 

• Wizyta w pałacu  (ok. 15–30 min.)
Temat przewodni każdego spotkania będzie inspirowany innym obiektem/obiektami z kolekcji wilanowskiej. W tej części będziemy oglądać wybrany obiekt/obiekty w przestrzeni pałacu. 

• Warsztaty (ok. 1 godz.)
Zagadki, ćwiczenia i przede wszystkim prace manualne z wykorzystaniem różnych materiałów i technik plastycznych. Samodzielne przygotowanie obiektu do własnej kolekcji.

DOSTOSOWANIE

Podczas warsztatów będą wykorzystywane liczne pomoce wzmacniające przekaz, w tym pomoce wizualne (np. zdjęcia, rysunki), zapachowe, dźwiękowe oraz odpowiednio przygotowane karty pracy.

Drodzy Rodzice, będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi, propozycje i pomysły, dzięki którym praca i dalsze warsztaty będą mogły być coraz lepsze i ciekawsze dla dzieci ze spektrum autyzmu.

________________________________________________________________________

DLA KOGO: rodziny z dziećmi w wieku 10–12 lat
DOSTOSOWANIE: dla dzieci ze spektrum autyzmu 
MIEJSCE:
 pałac (spacer), Sypialnia Pani (część warsztatowa)
GODZINA:
9.30–11.00
ZBIÓRKA:
w pałacu przy szatni
KOSZT: 10 zł/os. (bilet edukacyjny)

REZERWACJA: obowiązkowa

  • t: + 48 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9.00–16.00)
  • m: bilety@muzeum-wilanow.pl

Uwaga! Rodziny zainteresowane udziałem w warsztatach uprzejmie prosimy o informację o liczbie uczestniczących dzieci oraz ich potrzebach (np. komunikacja niewerbalna). Dzięki tym informacjom będziemy mogli lepiej przygotować się do zajęć.

INFORMACJE

Marta Walewska
e-mail: mwalewska@muzeum-wilanow.pl
tel./SMS: 785 905 735

________________________________________________________________________

Patroni medialni:

 

Podziel się:
Wykop Facebook
Marta Walewska, WNEK.jpg

Muzeum laureatem Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2018 (artykuł)

Z dumą i radością informujemy, iż Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie po raz kolejny zostało docenione przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej. Muzeum otrzymało III Nagrodę Warszawskiej Edukacji Kulturalnej w kategorii instytucje kultury i muzea. Nagrodzono program „A co to? A kto to?” – cykl warsztatów dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Pałac od strony wjazdu, fot. W. Holnicki.jpg

Przewodnik dla dzieci ze spektrum autyzmu (artykuł)

Drodzy Rodzice, Drodzy Opiekunowie!Oddajemy w Państwa ręce pierwszy przewodnik przygotowujący do wizyty w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, …