UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Kieszonkowy przewodnik po historycznej rezydencji królewskiej, pałacu, ogrodach i parku, z licznymi ilustracjami i przykładami dzieł sztuki udostępnianych w muzeum oraz barwnymi opisami życia jego dawnych mieszkańców, poczynając od króla Jana III, jego rodziny i służących mu artystów.Anagrammata in Coronationem Auspicatissimam utriusque Sacrae Regiae Majestatis

Sobiesciana

Anagram z okazji koronacji Jana Sobieskiego napisany został przez Arnolda Ehlera – jurystę pochodzącego ze znacznego rodu gdańskiego. W tekście król zostaje porównany do słońca, rozpraszającego ciemności i nieszczęścia, zwycięzcy przynoszącego korzyści ojczyźnie. Zgodnie z ówczesną modą autor obficie wykorzystuje motywy antyczne, wysławiając odwagę i zasługi króla, walczącego nie tylko o dobrobyt, ale i pokój w Rzeczypospolitej. Poniżej zamieszczony jest również anagram na cześć Marii Kazimiery.

Utwory znajdują się w tomie odpisów dokumentów z końca XVII wieku dotyczących historii Gdańska i Rzeczypospolitej. Rękopis należał do rodziny Weickhmannów, do Biblioteki przekazany został wraz ze spuścizną profesora Franza Antona Menge (1808-1880), gdańskiego przyrodnika.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook