UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy


Wystawa „Belle Époque i talia osy” | do 30 października

aktualność

Sylwia Czernicka_studio f4_027.jpg

Wystawa kostiumów inspirowanych modą Belle Époque przenosi nas w czasy rozkwitu kabaretu, sztuki filmowej i oryginalnego stylu secesji. Stroje zostały zaprezentowane na pałacowym dziedzińcu w czasie tegorocznej Nocy Muzeów.

Kreacje wykonały studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, uczelni wyższej ze zintegrowanym programem nauczania w dziedzinach charakteryzacji kinowo-teatralnej, kostiumu i rekwizytu scenicznego, projektowania graficznego i sztuki nowych mediów.

W sukniach wystąpiły Debiutantki, uczestniczki programu edukacyjno-charytatywnego realizowanego przez Fundację im. Królowej Marii Kazimiery oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, który nawiązuje do przedwojennych form kształcenia młodych osób. Dziś podczas comiesięcznych pensji studentki z całej Polski zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne w życiu każdej kulturalnej kobiety. Wykłady dotyczą m.in. historii sztuki i obyczajów, kuchni staropolskiej, savoir-vivre’u, wystąpień publicznych, umiejętności komunikacyjnych oraz etykiety ubioru.

Program Debiutantki rozwija także społeczną wrażliwość młodych kobiet oraz wychowuje w duchu empatii. Uczestniczki programu biorą udział w licznych akcjach charytatywnych dedykowanych aktorom seniorom mieszkającym w Domu Artysty Weterana w Skolimowie, wychowankom domów dziecka, niepełnosprawnym dzieciom z Podlasia, chorym na SM czy porzuconym zwierzętom. Corocznym zwieńczeniem programu jest Bal Debiutantek.

Autorka programu Debiutantki oraz kuratorka wystawy: Agnieszka Michalczyk

Autorki kostiumów: Dominika Zielińska, Aleksandra Kwaśniewska, Amanda Grelich, Ewa Dąbrowska, Karolina Paź, Karolina Wilczek, Magdalena Dziewulak, Monika Kawińska, Monika Kostrzewa, Volga Bodarenko.

Wszystkie kostiumy zostały stworzone w pracowni charakteryzacji pod opieką dydaktyczną Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej i pod nadzorem dyrektor artystycznej Wyższej Szkoły Artystycznej Agaty Manowskiej.

TERMIN: do 30 października 2019 r.
MIEJSCE: pałac, poziom szatni
BILETY: wstęp bezpłatny

Podziel się:
Wykop Facebook
Wystawa ubiorów dziecięcych_plakat.jpg

Wystawa rekonstrukcji ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku | do 31 października (aktualność)

Wamsy, szustokory, żupan i kontusz, sukieneczki, maleńkie mitenki, czepeczki i buciki… to wszystko zobaczymy na niezwykłej wystawie ubiorów dziecięcych w Muzeum Pałacu w Wilanowie! 19 czerwca – 10 grudnia 2019 r., wstęp: w cenie biletu do pałacu (trasa 1).

Wazon. Fot. Agnieszka Indyk.jpg

Wilanowski mikrokosmos – przedstawienia owadów na ceramice | wystawa | do 16 października (aktualność)

Na wystawie prezentowane są dzieła sztuki z wilanowskich zbiorów ceramicznych i archeologicznych, które łączy niezwykły motyw dekoracyjny: owady. Zanurzmy się w świat przenikającej się kultury i natury! W świecie tym drobne, delikatne, wielobarwne motyle, chrząszcze i pasikoniki zdobią równie kruche jak one same wazony, solniczki, półmiski, pucharki… Kiedy: 15 czerwca – 16 października 2019 r. Gdzie: pałac, Galeria Północna Godz.: w godzinach otwarcia pałacu Wstęp: bilet wstępu do pałacu na 1. trasę zwiedzania

44_dworska moda kobieca....jpg

Dworska moda kobieca za czasów królowej Marii Kazimiery (artykuł, Silva Rerum)

Moda dworska w Polsce w XVII w. pozostawała, zwłaszcza w przypadku ubiorów kobiecych, pod przemożnym – docierającym nad Wisłę – …

Moda kobieca w XIX w., cz. I (Moda, PJM) (artykuł)

Moda kobieca w XIX w., cz. I Moda kobieca w XIX wieku zmieniała się w bardzo szybkim tempie. Po modzie …