UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad villam novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu będąc jedynym i najbardziej kompletnym rejestrem ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz krytyczny.Bezobsługowe kosiarki na terenie rezydencji wilanowskiej

Husqvarna x Wilanów 02.jpg

W parku Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, jako pierwszym zabytkowym ogrodzie w Polsce i tej części Europy można było spotkać bezobsługowe roboty koszące. Pierwsze próby wykorzystania samobieżnych maszyn do codziennej pielęgnacji najbardziej wymagających trawników zostały podjęte już w 2003 roku, a od 2016 roku o jakość trawników dywanowych w rezydencji wilanowskiej troszczą się trzy bezobsługowe kosiarki. Zarówno modele sprzed kilkunastu lat, jak również te wykorzystywane współcześnie to Automowery firmy Husqvarna. Planowane jest zwiększenie floty do 8 robotów obsługujących trawniki położone w najbardziej reprezentacyjnych częściach rezydencji.

Jak mówi Łukasz Przybylak, kierownik Działu Ogrodowego muzeum: „Decyzja o wprowadzeniu urządzeń z grupy high-tech do przestrzeni zabytkowego ogrodu otwartego dla publiczności nie była łatwa. Z perspektywy czasu mogę jednak śmiało powiedzieć, że była to bardzo dobra decyzja przynosząca ogrodom pałacowym realne korzyści.

Poziom zaawansowania technologicznego nie jest jednak mimo wszystko w stanie zastąpić pracy człowieka. Nadal większość trawników koszona jest przez naszych ogrodników zarówno z wykorzystaniem kosiarek jezdnych jak również bijakowych stosowanych na terenach, w których utrzymujemy malownicze łąki. Bardzo lekkie i ciche kosiarki ręczne o napędzie elektrycznym pochodzące także z oferty firmy Husqvarna są wykorzystywane w pielęgnacji wymagających gazonowych ornamentów zlokalizowanych w barokowej części ogrodu. Cichy tryb ich pracy sprawia, że pracujący w terenie ogrodnicy nie przeszkadzają naszym gościom wypoczywającym w ogrodzie.”

Firma Husqvarna jest Partnerem Technologicznym Muzeum od 2015 roku. W ramach kontynuacji współpracy w 2019 roku do floty robotów koszących dołączył kolejny, który obsługiwać będzie dwa trawniki centralnego wnętrza Północnego Parku Krajobrazowego.

Wypowiedź Łukasza Przybylaka pochodzi z wywiadu udzielonego czasopismu Lider Biznesu. Ogrodniczy Magazyn Branżowy (nr 1/2019).

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Ogród włoski na tarasie górnym, fot. W. Holnicki.jpg

Historia parku (artykuł)

W czasach Jana III równolegle do budowy wilanowskiego pałacu trwało zakładanie pięknych ogrodów, folwarku wraz z budynkami gospodarczymi oraz zwierzyńca.

7. Ogród barokowy na tarasie górnym.jpg

Co można zobaczyć w parku (artykuł)

Od powstania królewskiej rezydencji w Wilanowie przywiązywano dużą wagę do wyglądu jej otoczenia. Choć kształtowano ją zawsze zgodnie z obowiązującą...

ogrody1.jpg

Ogród króla (film)

To jedna z najbardziej niezwykłych twarzy króla, którego znamy przede wszystkim jako zwycięzcę spod Wiednia. Tymczasem Jan III był dobrym gospodarzem, interesował się rolnictwem i ogrodnictwem. Wiemy, że sprowadzał do Wilanowa szczepki rzadkich roślin, w tym cytrusów, a może nawet sam sadził drzewa w wilanowskim parku. Zobaczmy, co rosło w Wilanowie pod jego okiem.