UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Charakterystyczne dla XIX wieku cykle portretów były jednym ze środków budowania i umacniania tożsamości narodowej, prezentowania wzorów osobowych dla współczesnych, jak również sposobem edukacji historycznej.Bezobsługowe kosiarki na terenie rezydencji wilanowskiej

Husqvarna x Wilanów 02.jpg

W parku Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, jako pierwszym zabytkowym ogrodzie w Polsce i tej części Europy można było spotkać bezobsługowe roboty koszące. Pierwsze próby wykorzystania samobieżnych maszyn do codziennej pielęgnacji najbardziej wymagających trawników zostały podjęte już w 2003 roku, a od 2016 roku o jakość trawników dywanowych w rezydencji wilanowskiej troszczą się trzy bezobsługowe kosiarki. Zarówno modele sprzed kilkunastu lat, jak również te wykorzystywane współcześnie to Automowery firmy Husqvarna. Planowane jest zwiększenie floty do 8 robotów obsługujących trawniki położone w najbardziej reprezentacyjnych częściach rezydencji.

Jak mówi Łukasz Przybylak, kierownik Działu Ogrodowego muzeum: „Decyzja o wprowadzeniu urządzeń z grupy high-tech do przestrzeni zabytkowego ogrodu otwartego dla publiczności nie była łatwa. Z perspektywy czasu mogę jednak śmiało powiedzieć, że była to bardzo dobra decyzja przynosząca ogrodom pałacowym realne korzyści.

Poziom zaawansowania technologicznego nie jest jednak mimo wszystko w stanie zastąpić pracy człowieka. Nadal większość trawników koszona jest przez naszych ogrodników zarówno z wykorzystaniem kosiarek jezdnych jak również bijakowych stosowanych na terenach, w których utrzymujemy malownicze łąki. Bardzo lekkie i ciche kosiarki ręczne o napędzie elektrycznym pochodzące także z oferty firmy Husqvarna są wykorzystywane w pielęgnacji wymagających gazonowych ornamentów zlokalizowanych w barokowej części ogrodu. Cichy tryb ich pracy sprawia, że pracujący w terenie ogrodnicy nie przeszkadzają naszym gościom wypoczywającym w ogrodzie.”

Firma Husqvarna jest Partnerem Technologicznym Muzeum od 2015 roku. W ramach kontynuacji współpracy w 2019 roku do floty robotów koszących dołączył kolejny, który obsługiwać będzie dwa trawniki centralnego wnętrza Północnego Parku Krajobrazowego.

Wypowiedź Łukasza Przybylaka pochodzi z wywiadu udzielonego czasopismu Lider Biznesu. Ogrodniczy Magazyn Branżowy (nr 1/2019).

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Ogród włoski na tarasie górnym, fot. W. Holnicki.jpg

Historia parku (artykuł)

W czasach Jana III równolegle do budowy wilanowskiego pałacu trwało zakładanie pięknych ogrodów, folwarku wraz z budynkami gospodarczymi oraz zwierzyńca.

7. Ogród barokowy na tarasie górnym.jpg

Co można zobaczyć w parku (artykuł)

Od powstania królewskiej rezydencji w Wilanowie przywiązywano dużą wagę do wyglądu jej otoczenia. Choć kształtowano ją zawsze zgodnie z obowiązującą...

ogrody1.jpg

Ogród króla (film)

To jedna z najbardziej niezwykłych twarzy króla, którego znamy przede wszystkim jako zwycięzcę spod Wiednia. Tymczasem Jan III był dobrym gospodarzem, interesował się rolnictwem i ogrodnictwem. Wiemy, że sprowadzał do Wilanowa szczepki rzadkich roślin, w tym cytrusów, a może nawet sam sadził drzewa w wilanowskim parku. Zobaczmy, co rosło w Wilanowie pod jego okiem.