UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

Tereny klucza wilanowskiego i rezydencji wilanowskiej to miejsce wyjątkowe, które przyciągnęło do siebie pradziejowych osadników, założycieli wsi Milanów i wreszcie króla Jana III. To on w pełni docenił nie tylko praktyczne walory podstołecznego położenia Milanowa, ale i naturalny urok miejsca, w którym wzniósł swą nową willę. Dzieło królewskie uzupełniło dzieła natury, jakimi były: szeroka wiślana dolina i jej tarasy, skarpa warszawska i wiślane rozlewiska.Dekoracja z jajami strusimi

karta katalogowa kolekcji

Rzemiosło artystyczne
Daleki Wschód i Europa
Drewno; laka; jaja strusie; wełna; brąz
wys. 45 cm., średnica 58 cm.
Wil. 3634

dekoracja_jaja_strusia.JPG

Do stworzenia tej oryginalnej dekoracji wykorzystano dalekowschodni okrągły panel zdobiony laką, cztery jaja strusie i czerwoną przędzę wełnianą. Na zdjęciach z początku XX w. odnajdujemy ją w jednym z pokojów Apartamentu Chińskiego, urządzonego na początku XIX w. przez Stanisława Kostkę Potockiego. Apartament ten miał służyć prezentacji bogatej i zróżnicowanej kolekcji sztuki dalekowschodniej, ściany sal ozdobiono orientalnymi tapetami i grafikami lub pseudochińskimi malowidłami. W dużych szafach witrynowych oraz na podstawach i konsolach eksponowano wyroby z porcelany, rzeźby i drobne przedmioty codziennego użytku. Całości dopełniały meble - na ogół zrobione w Europie na wzór sprzętów dalekowschodnich, niektóre z nich powstały w Wilanowie.

Apartament Chiński Potockiego znamy dziś tylko z dawnych zdjęć i opisów, sposób ekspozycji kolekcji wskazuje wyraźnie, że pokoje te urządzone zostały według europejskich wyobrażeń o wnętrzach chińskich i japońskich domów. W oczach dziewiętnastowiecznej publiczności były bardzo egzotyczne i niezwykłe, przyciągały swą odmiennością i barwnym bogactwem.

Anna Ekielska-Mardal

Podziel się:
Wykop Facebook
63_chinski i po kons 2   14491.jpg

Chińskie żaby w Wilanowie (film)

Jak chińskie żaby znalazły się w pałacu w Wilanowie? Kultura i sztuka Orientu fascynowały mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wpływy wschodnie widoczne były w nie tylko w stroju noszonym przez szlachciców w XVII i XVIII wieku, lecz także w dekoracji wnętrz, a zwłaszcza w obyczajach. W pałacu wilanowskim są niezwykłe Pokoje Chińskie, a w nich kolekcja zagadkowych przedmiotów, o których opowiada film.

44_chinska_kula.jpg

Moda na chińszczyznę w Polsce w XVIII wieku (artykuł, Silva Rerum)

W 1683 roku po bitwie po Wiedniem, łupem zwycięzców, oprócz tureckich tkanin, namiotów, broni i kosztowności padły również przedmioty dalekowschodnie. …

Sniadanie769.jpg

Odnowione Pokoje Chińskie i Myśliwskie (artykuł)

Nowa galeria w odnowionych Pokojach Chińskich i Myśliwskich