nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy


Dni Nudy w Wilanowie

aktualność

dni_nudy_w_wilanowie.jpg

Wszystkich odczuwających silną potrzebę odpoczynku i chwilowego niezajmowania się niczym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na letnie Dni Nudy.

Często wydaje się, że w czasach hiperaktywności nie ma już miejsca na nudę. Uporczywie wytwarzamy w sobie stan zajętości, bo inaczej nie umiemy funkcjonować. Jednak nuda nie zawsze musi oznaczać czas stracony i bezproduktywny, może mieć także pozytywne znaczenie!

Chcemy zmienić postrzeganie muzeum jako instytucji nudnej, która nie ma wiele do zaoferowania współczesnemu odbiorcy. Przewrotny tytuł ma na zasadzie przeciwieństwa pokazać, że to, co kojarzy się z nudą, może być interesujące i inspirujące. Czasami warto zrobić coś pozornie nudnego i pozwolić sobie na odpoczynek od zalewu informacji, stworzyć przestrzeń do niewymuszonej kreacji.

tu_mozna_odpoczac_relaxing_area.jpg

Dlatego Muzeum Pałacu w Wilanowie zaprasza na nudne leżakowanie, wykłady o nudzie w Wozowni oraz dwa pozornie nudne spacery tematyczne.

Liczba miejsc na wykłady i spacery tematyczne jest ograniczona, nie obowiązuje rezerwacja. Leżakowanie i  uczestnictwo w wykładach są bezpłatne, spacery – w cenie biletu do pałacu (zbiórka w szatni).

Dni Nudy w Wilanowie odbywają się w ramach projektu Wizja Lokalna realizowanego przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkich uczestników wilanowskich Dni Nudy zapraszamy także do „otwierania zabytków”. Zachęcamy, aby podczas odpoczywania na leżaku i uczestnictwa w pozornie nudnych spacerach czy wykładach robić zdjęcia i dzielić się wrażeniami na profilu Muzeum na stronie Otwate Zabytki.

 

Harmonogram Dni Nudy

Nudne leżakowanie w parku wilanowskim
23 VII, 20 VIII, w godzinach otwarcia parku, wstęp bezpłatny

W przedostatnie czwartki lipca i sierpnia zapraszamy do parku na chwile ożywczej bierności i twórczego relaksu. Dorosłym proponujemy wypoczynek na leżakach i kocach, najmłodszych zabierzemy w świat gier i rozrywek rodem z XVII w. Amatorzy czytania w plenerze mogą sięgnąć po lekturę do regałów z książkami do wypożyczenia na pergoli przy wejściu do ogrodów. Akcja „Parkowanie z książką” trwa do 31 VIII.

Nuda w sztuce i nuda tworzenia
25 VII, godz. 17, wykład w Wozowni, wstęp bezpłatny

Nuda jest dwuznaczna, z jednej strony to opresja i poczucie winy, a zdrugiej – komfort i luksus, bo wymaga czasu. O zjawisku nudy w sztuce, kulturze wizualnej oraz o tym, czemu muzea niesłusznie kojarzą się z nudą opowie Andrzej S. Grabowski, artysta malarz, scenograf, grafik, kurator programów artystyczno-edukacyjnych.

„Z głupim karty, z mądrym żarty” – o XVII-wiecznych zabawach i zajęciach
26 VII, godz. 13, spacer po pałacu, w cenie biletu do pałacu, zbiórka w szatni

To pozornie nudny spacer tematyczny po wnętrzach pałacu, w czasie którego rezydent królewskiego dworu zabawi naszych gości facecjami i łamigłówkami, odkrywając wszelakie tajemnice kultury towarzyskiej XVII i XVIII w. Uwaga, przygotujmy się na niespodzianki!

Nuda jako zjawisko psychologiczne
22 VIII, godz. 18, wykład w Wozowni, wstęp bezpłatny

Nuda jest wszędzie tam, gdzie miało być niepowtarzalnie, a jest rutynowo, to forma rozciągniętego w czasie rozczarowania, przed którym wielu odczuwa strach. Jak sobie z tym radzić? Nudę można np. zabić, robiąc coś bezprecedensowego czy radykalnie nowego, albo wręcz przeciwnie, jak sugeruje Brodski, można poddać się nudzie, dostrzec w niej okazję do spotkania z samym sobą. To jednak wyzwanie dla zuchwałych! Zapraszamy na debatę z udziałem publiczności prowadzoną przez Małgorzatę Wincenciak, trenerkę, terapeutkę i coacha, członkinię Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Przedmioty drugoplanowe – szlakiem rzeczy pomijanych
23 VIII, godz. 13, spacer po pałacu, w cenie biletu do pałacu, zbiórka w szatni

Istnieją wokół nas przedmioty tak oczywiste, że umykające uwadze, wręcz niezauważalne. W czasie tego wyjątkowego spaceru spojrzymy na wnętrza pałacowe z zupełnie innej perspektywy, odkryjemy intrygujące historie pozornie zwyczajnych i oczywistych przedmiotów – nie tylko tych zabytkowych.


Informacje:
Patrycja Żołędowska
e-mail: pzoledowska@muzeum-wilanow.pl
tel. 506 892 793

  Logo Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Podziel się:
Wykop Facebook Twitter
1. Pod parasolkami 2013. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

„Pod parasolkami” – otwarte warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym (aktualność)

W lipcu i sierpniu we wtorki, czwartki i niedziele w godz. 11–15 będziemy wspólnie rozwiązywać zagadki przyrodnicze dotyczące ogrodów wilanowskich: drzew, ptaków, ssaków, bezkręgowców wodnych i owadów lądowych. Zapraszamy na przyrodniczą przygodę dzieci w wieku szkolnym.

pod parasolkami. fot. J. Dobrzańska.JPG

„Pod parasolkami” – otwarte warsztaty przyrodnicze dla najmłodszych (aktualność)

W lipcu i sierpniu zapraszamy dzieci na przyrodnicze warsztaty w ogrodach wilanowskich. Spotykamy się w środy, piątki i niedziele. Będziemy wspólnie odkrywać tajemnice królewskich ogrodów.

8.jpg

Parkowanie z książką (artykuł)

Parkuj z książką w Wilanowie! 30 maja ruszyła kolejna edycja „Parkowania z książką”, muzealnego programu promującego czytelnictwo wśród gości odwiedzających ogrody …

Martwe drewno. fot. J. Dobrzańska (zdjęcie do artykułu).JPG

Rezerwat przyrody Morysin – miejsce spotkania przyrody i historii (artykuł, Silva Rerum)

W kierunku północno-wschodnim od wilanowskiego pałacu, po drugiej stronie wiślanego starorzecza, w widłach kanału Sobieskiego i rzeki Wilanówki, roztacza się …