UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

44_silva rerum logo_m.jpg

Wilanowska Silva Rerum to seria, która w popularnej formie udostępnia wyniki badań naukowych i przybliża bogactwo kultury staropolskiej. Z tych opowieści wyłania się fascynujący obraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów na tle nowożytnej Europy.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Goście Gościom

ECHOCAST_Goście Gościom.png

Goście Gościom to projekt o charakterze partycypacyjnym – budujemy nową jakość zwiedzania dzięki włączeniu gości w proces planowania tras turystycznych. W trakcie warsztatów z udziałem różnych grup publiczności opracujemy cztery nowe ścieżki zwiedzania rezydencji wilanowskiej. Ich różnorodność i atrakcyjność opierać się będzie na odmiennych sposobach widzenia Wilanowa i jego zabytków przez dzieci, młodzież, lekarzy i specjalistów żywienia. 

Odmienność widzenia wynika z różnego doświadczenia życiowego i posiadanej wiedzy. Chcemy współpracować z grupami w różnym wieku, z przedstawicielami różnych zawodów, o różnych perspektywach widzenia takich obszarów jak muzeum, zabytek, historia, dziedzictwo. Podczas warsztatów moderowanych przez pracowników muzeum będziemy inspirować do podejmowania zespołowego, twórczego działania i przygotowania narzędzi, które posłużą wszystkim gościom Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Efektem projektu będzie wypracowanie czterech ścieżek zwiedzania dostępnych w wersji papierowej w formie folderu dla publiczności parku i pałacu w Wilanowie. Zajęcia pomyślane są jako cykle spotkań, a praca nad poszczególnymi ścieżkami rozłożona jest na kilka dni warsztatowych. Zamierzamy stworzyć następujące ścieżki:

Muzeum przedmiotów godnych uwagi – dzieci w wieku 7–9 lat wraz z rodzicami przygotują ścieżkę zwiedzania pałacu ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotów budujących charakter naszego muzeum. Zewsząd otaczają nas przedmioty. Kupione, otrzymane, znalezione. Wydają się takie pospolite, cichutkie, ale to bardzo mylne wyobrażenia o nich. W istocie każdy z nich ma swoją historię, którą chce opowiedzieć. Koordynatorka warsztatów zaproponuje grupie najmłodszych uczestników projektu podróż w głąb własnej wyobraźni, by je ożywić i wydobyć z nich interesujące historie. Podczas czterech warsztatów dzieci wspierane przez swych opiekunów będą mogły zadecydować, które przedmioty chciałyby pokazać innym zwiedzającym. 

Grupę koordynuje Katarzyna Pietrzak
Terminy warsztatów: 7, 14, 21 marca i 11 kwietnia.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o e-mail na adres: kpietrzak(at)muzeum-wilanow.pl do 20 lutego.

Przychodzi dzieło sztuki do lekarza – muzeum zaprosiło do współpracy naukowe koło medyczne SKN Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM. Wybrane dzieła sztuki odczytane przez specjalistów dysponujących wiedzą medyczną pozwolą na nowo odczytać historię i ślady dawnej obyczajowości, zachowane w przedmiotach z kolekcji muzealnej, rozszyfrować to, co dotąd pozostawało w sferze domysłów.Oznaki chorób, które specjalista może dostrzec na pierwszy rzut oka, nie zwracają uwagi pozostałych gości. Dzięki współpracy z kołem naukowym powstanie ścieżka zwiedzania szlakiem różnorakich dolegliwości widocznych w dziełach sztuki prezentowanych w wilanowskim pałacu. 

Grupę koordynuje Nela Kokoszka
Terminy warsztatów: 22 i 29 marca.

Smaki królewskich ogrodów – uczniowie szkół gastronomicznych, kucharze, szefowie kuchni oraz pasjonaci gotowania przygotują ścieżkę zwiedzania poświęconą potencjałowi kulinarnemu roślin rosnących w wilanowskim parku. Koordynator warsztatów Piotr Zwierzchowski zaprosi uczestników projektu do odczytania zapomnianych przepisów i zapozna ich z potrawami, które trafiały na królewski stół. Przyjrzymy się ziołom i warzywom, bardzo popularnym w staropolskiej kuchni, a rosnącym w ogrodach użytkowych i galanteryjnych Wilanowa. Zainspirowani barokowymi smakami uczestnicy warsztatów stworzą trasę zwiedzania historycznego założenia parkowo-ogrodowego, która opowie o kuchni, ogrodzie i staropolskim stole. Do udziału w projekcie zapraszamy uczniów szkół gastronomicznych, kucharzy, szefów kuchni, blogerów kulinarnych oraz wszystkich tych, którzy lubią eksperymenty kulinarne i pasjonatów gotowania. 

Grupę koordynuje Piotr Zwierzchowski.
Terminy warsztatów: 13 i 23 maja oraz 13 i 20 czerwca.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o e-mail na adres: pzwierzchowski(at)muzeum-wilanow.pl do 10 maja.

Oczami nastolatków – uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przygotują ścieżkę zwiedzania rezydencji królewskiej dla swoich rówieśników. Warsztaty z nastoletnimi uczestnikami mają na celu ujawnienie ich obszarów zainteresowań i przybliżenie muzealnikom tego, co dostrzegają w muzeum gimnazjaliści i licealiści. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli swobodnie zdecydować, co chcieliby pokazać swoim rówieśnikom i z jakiego powodu. Warsztaty celowo nie są ukierunkowane na temat, by pozostawić wolność wyboru i obserwować proces twórczy. Koordynatorka warsztatów Katarzyna Liwak-Rybak chciałaby pozyskaną w ten sposób wiedzę wykorzystać przy tworzeniu zajęć edukacyjnych dla tej grupy odbiorców. Materiałem powarsztatowym będzie opis ścieżki zwiedzania pałacu widzianego oczami nastolatków. Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich chętnych. 

Grupę koordynuje Katarzyna Liwak-Rybak.
Terminy warsztatów: druga połowa września.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o e-mail na adres: kliwak(at)muzeum-wilanow.pl do początku września.

Informacje praktyczne:
Każda grupa warsztatowa będzie liczyć maksymalnie 18 osób. O przyjęciu do projektu decyduje kolejność zgłoszeń.
Do projektu prowadzimy wolny nabór, z wyjątkiem ścieżki Przychodzi dzieło sztuki do lekarza, którą współtworzyć będą specjaliści chorób zakaźnych.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Szczegółowych informacji udziela kurator projektu Katarzyna Liwak-Rybak: kliwak(at)muzeum-wilanow.pl 

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
ogrod_wloski_fot.W. Holnicki.jpg

Projekt „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” (artykuł)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w latach 2014–2016 realizowało projekt „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum …

Klub Haftu 2.JPG

Kursy haftu dla dorosłych (aktualność)

Spowolnijmy bieg czasu i zanurzmy się w tradycję. W ramach Wilanowskiego Atelier ożywiamy dawną, wspaniałą sztukę haftu. Zapraszamy na warsztaty dla początkujących i zaawansowanych, podczas których w pałacu króla Jana III ożywa na nowo zanikająca sztuka czarowania igłą i nitką.

Kaligrafia, fot. K. Pietrzak

Scriptorium Villa Nova | otwarte warsztaty kaligrafii | środy, soboty i niedziele (aktualność)

Pióra w dłoń! W środy, soboty i niedziele zapraszamy na warsztaty kaligrafii dla małych i dużych! Wstęp po wykupieniu biletu do parku.

Gabinet Chiński Króla, fot. W. Holnicki.jpg

Gabinet Chiński Króla (film)

Film prezentuje jedno z najbardziej niezwykłych wnętrz pałacowych w Polsce - Gabinet Chiński Króla w pałacu w Wilanowie. W czym …

wiesci_kwadrat.jpg

Wieści z parku - blog przyrodniczy (artykuł)

Kiedy najlepiej odwiedzić park w Wilanowie? Jesienią, gdy przybierze królewskie barwy złota i purpury? Zimą, gdy gościnnie z północy zawitają …