UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

W 2009 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie powstał projekt badawczy "Miśnieńska porcelana w XVIII wieku dla szlachty i arystokracji w Polsce", planowany do realizacji we współpracy z Drezdeńskimi Zbiorami Porcelany. Celem wspólnych działań stało się przeprowadzenie gruntownych studiów nad zbiorami ceramiki miśnieńskiej zgromadzonej przez Polaków, jak również nad powiązanymi z nią archiwaliami dostępnymi w Polsce i w Niemczech. Badania te dają szansę na ujawnienie nieznanych do tej pory muzealiów i danych archiwalnych dokumentujących historyczne powiązania polsko-saskie.Inscriptiones Arcus Triumphalis Ad Augustissimam Coronationem Ser[enissimi] Joannis III. Regis Poloniae In Platea S. Floriani a S. P. Q. Cracoviensi erecti

Sobiesciana

Choć wybrany na króla w 1674 roku, Jan III Sobieski dopiero dwa lata później odbył triumfalny wjazd do Krakowa, co poprzedzało faktyczne uroczystości koronacyjne. Dokument zawiera pochwalne teksty na cześć króla zamieszczone na łukach triumfalnych na trasie pochodu pary królewskiej w odświętnie udekorowanym na tę okazję mieście. Nawiązują one do historii rodu, z którego wywodził się Sobieski, wychwalają jego dokonania, a także podkreślają cnoty królewskie.

Dokument zawarty jest w tomie materiałów dotyczących Jana III Sobieskiego. Każde z pism wyszło spod innej ręki. Zszyto je i oprawiono wspólnie w szarą tekturę prawdopodobnie w XIX wieku.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook