UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Joanna Paprocka-Gajek, Platery warszawskie w latach 1822-1914. Asortyment, odbiorca i obyczaj.

Książka ta jest poświęcona produkcji wyrobów platerowanych w Warszawie w okresie od pojawienia się pierwszego warsztatu w 1822 roku aż do wybuchu I wojny światowej. Szczegółowe omówienie tematu przez Joannę Paprocką-Gajek, w połączeniu z licznymi ilustracjami daje nam wgląd w bogatą, a nieco już zapomnianą dziedzinę życia naszych dziadków.Inwentarz Generalny 1696 z opracowaniem

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad Villam Novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku, które spisywane były w ważnych dla właścicieli Wilanowa momentach takich jak podział spadku czy przekazanie majątku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu, a jednocześnie uznaje się go za jedyny i najbardziej kompletny rejestr ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz weryfikujący wcześniejszą publikację z 1937 roku przygotowaną przez historyka i archiwistę Aleksandra Czołowskiego, który odnalazł dokument w Archiwum Ordynacji Nieświeskiej Radziwiłłów w Warszawie. Publikacja wzbogacona jest o aneks zawierający kolorowe ilustracje.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
ad_villam_okladka-minsk.jpg

Źródła do dziejów Sobieskich z Archiwum w Mińsku i zbiorów francuskich (artykuł)

Narodowe Archiwum Historyczne Białorusi w Mińsku (Нацыянальны гістарычны архіў Беларусі) posiada jeden z najbogatszych i ciekawych zasobów archiwaliów do dziejów epoki staropolskiej. Co ciekawe, jest on jak dotąd dość słabo rozpoznany przez polskich badaczy. Siódmy tom serii „Ad Villam Novam” prezentującej archiwalia związane z rezydencją wilanowską zawiera efekty badań prowadzonych przez Krzysztofa Kossarzeckiego, pracownika Działu Rękopisów Biblioteki Narodowej.

55_tarcza sobieskiego i miecze.jpg

Pęknięta tarcza (film)

Jan III Sobieski i Maria Kazimiera byli partnerami nie tylko w sprawach prywatnych, ale i politycznych. Udało im się stworzyć ciepły rodzinny dom dla czwórki dzieci, tak różny od usztywnionych etykietą absolutystycznych dworów Europy. Zobacz film o dzieciach Jana III i Marysieńki, o wzlocie i upadku rodu Sobieskich.