UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Mennonici, zwani inaczej olędrami, przybyli do Rzeczypospolitej w końcu XVI w. i osiedlili się w Dolinie Dolnej Wisły. Sprowadzono ich z Niderlandów, bo jak nikt inny potrafili kolonizować tereny zalewowe, uprawiać ziemię i hodować zwierzęta w trudnych warunkach. Ich ubiór, pieśni, kształt i wystrój domów były wyjątkowe nawet w ówczesnej wielokulturowej Rzeczypospolitej. Obecność Mennonitów do dziś jest widoczna w pejzażu kulturowym Żuław Wiślanych.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Kultura Dostępna: Warsztaty storytellingu | dla dzieci | 25 listopada

aktualność

Znane i nieznane legendy o królu Janie III

Jan Sobieski, Galéria Umenia Ernesta Zmetáka, Nové Zámky (M 180).jpeg

Znane, mało znane i zupełnie nieznane opowieści, w których pierwszoplanową rolę odgrywać będzie król Jan III lub oddany mu łyczakowski wesołek i śmiałek, zostaną opowiedziane w konwencji storytellingu. Wysłuchamy zarówno polskich, jak i lwowskich legend.

Dowiemy się, jakie skarby król Jan III kazał zakopać pod słynnym dębem Bartkiem. Poznamy historię pewnego obrzędu związanego z obchodami Świąt Wielkanocnych, zapoczątkowanego przez zwycięzcę spod Wiednia w Wielopolu Skrzyńskim, czyli w dawnej Książęcej Górze. Rozbawią nas przygody niebywałego figlarza i spryciarza w jednej osobie, czyli królewskiego błazna o imieniu Józek. Wyjaśnimy pochodzenie powiedzenia „rozebrał się jak do rosołu”. Wspomnimy również historię o szybkonogim rumaku królewskim, zwanym Pałaszem.

Po wysłuchaniu wszystkich opowieści wykonamy kukiełkę najsłynniejszego lwowskiego batiara, czyli królewskiego wesołka.

Warsztaty poprowadzą Ewelina Jarnutowska i Katarzyna Pietrzak.

Kiedy: 25 listopada, godz. 16.30–18.30.
Dla kogo: dzieci powyżej 7 lat wraz z opiekunami
Udział: bezpłatny po odebraniu wejściówki w kasie muzeum (w dniu warsztatów lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie); nie obowiązuje rezerwacja; ograniczona liczba miejsc.
Zbiórka: Pompownia (park).

__________________________________________________________________________

Szczegółowe informacje:

Katarzyna Pietrzak
Dział Edukacji
kpietrzak@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 54 42 758

box-Kultura-Dostepna-2016-bez-kropki.png

Zajęcia realizowane w ramach ministerialnego programu Kultura Dostępna. Dzięki wsparciu MKiDN Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przygotowało bogatą ofertę bezpłatnych spotkań muzealnych i przyrodniczych oraz warsztatów dla rodzin z dziećmi, które stanowią znakomitą okazję do poznania pałacu i jego mieszkańców oraz twórczych prac inspirowanych historią i kulturą dawnej Rzeczypospolitej. 

Więcej o programie TUTAJ.

Pełna oferta dla gości indywidualnych TUTAJ.

Podziel się:
Wykop Facebook
Struktura360-KulturaDostepna-lifting-LOGO-kolor.jpg

Program Kultura Dostępna (artykuł)

Zapraszamy na spotkania ze sztuką i historią, które stanowią znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu, a w dodatku są bezpłatne. Po raz kolejny Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie bierze udział w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”.

Wilanowscy opowiadacze_Dzień Wolnej Sztuki 2015.jpg

Kiedy pójdziesz do swojego pałacu? – wolontariusze opowiadają o wolontariacie w Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (artykuł)

Czasami są widoczni, choć nie zabiegają o to ani nie szukają poklasku. Wolontariusze, bo to o nich mowa, robią dla pałacu wiele dobrego. Przypominają nam, że to zgoła naturalna potrzeba dbać o to, co wartościowe, piękne, wspólne. Co może dać wolontariat i jaki widzą w nim sens, pytamy wilanowskich wolontariuszy.