UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Kultura Dostępna | „Wilanów zapachem pisany” – warsztaty z audiodiodeksrypcją | 29 lipca

aktualność

Rumba - pomarańczowo-żółta odmiana róż. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

Zapach, który ze swej natury jest nietrwały i ulotny, ma niesamowite właściwości. Niesie za sobą tak wiele informacji, że może budzić emocje, przywoływać wspomnienia i pozwalać na powrót do świata, który już przeminął. Wykorzystamy jego możliwości i przekonamy się, jaką historię mogą opowiedzieć staropolskie wonności. Udamy się do wilanowskich ogrodów, aby stworzyć ich unikalną sensoryczną mapę zapachową i przekonać się, jak pachnie Wilanów. W części warsztatowej będziemy odtwarzać dawne receptury, aby dowiedzieć się jak aromatyczne składniki przeradzały się w pachnidła.

„Różane wonności, czyli staropolskie odoramentum”

8 lipca 2017, godz. 10.00–12.00

Udamy się do Ogrodu Różanego, aby poznać historyczne odmiany róż. Która z nich była najbardziej ceniona ze względu na roztaczany zapach i dlaczego ludzie tak upodobali sobie różaną woń? Będziemy szukać odpowiedzi na te i inne pytania, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie nam zająć się rekonstrukcją XVII-wiecznego przepisu na pacierze wonne. Otoczeni składnikami o różnych zapachach i fakturach dowiemy się, co mogło powstać z aromatycznych różanych płatków w rękach uczonego… aptekarza.

„Tatarskie ziele, czyli dawne rośliny aromatyczne”

29 lipca 2017, godz. 10.00–12.00

Staropolskie zielniki pełne są przepisów na wonności  skomponowane z ziół. W wilanowskich ogrodach poznamy niektóre z tych roślin, i to z bardzo bliska! Sięgniemy po karty dawnych ksiąg, aby zgłębić XVII-wieczne receptury i przekonać się, co nasi przodkowie sądzili o ziołach. Dowiemy się, skąd w Polsce pojawił się tatarak i dlaczego dawniej lubowano się w aromacie anyżu. Uchylimy również łazienkowy parawan, by dowiedzieć się, w czym…  kąpał się król Jan III. Wyposażeni w taką wiedzę  odtworzymy staropolski przepis na „czynienie wonnych mieszków”.

„Kwiat pomarańczy, czyli Wilanów nosem króla Jana”

19 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00

Gdyby zapytać króla Jana III o jego ulubione rośliny, to bardzo możliwe, że wskazałby na drzewka cytrusowe. Nic w tym dziwnego! Nie dość, że dojrzewają na nich aromatyczne owoce, to jeszcze obsypane są wonnymi kwiatami. Jakie tajemnice kryją się w gąszczu cytrusowych liści? Jak  zamknąć ich zapach w butelce? Tego dowiemy się podczas warsztatów. A gdy poznamy inne wonne kwiecie, to nie pozostanie nam nic innego, jak sięgnąć po dawne przepisy. Inspirując się nimi, wykonamy „pomatę wonną ku mazaniu”, której nie powstydziłby się sam król!

___________________________________________________________________________

Dostępność: warsztaty będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Podczas warsztatów będziemy wykorzystywać pomoce dotykowe, działające na zmysł węchu, jak również będziemy opisywać elementy wizualne.
Miejsce: park (spacer), Wozownia/namiot edukacyjny (część warsztatowa).
Zbiórka: przy kasie.
Koszt: udział bezpłatny. Zajęcia realizowane w ramach programu Kultura Dostępna.
Prowadzący
: Katarzyna Wiśniewska.
Rezerwacja miejsc: osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt mejlowy: mwalewska@muzeum-wilanow.pl.

___________________________________________________________________________

INFORMACJE:
Marta Walewska
e-mail: mwalewska@muzeum-wilanow.pl

Podziel się:
Wykop Facebook
Struktura360-KulturaDostepna-lifting-LOGO-kolor.jpg

Program Kultura Dostępna (artykuł)

Zapraszamy na spotkania ze sztuką i historią, które stanowią znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu, a w dodatku są bezpłatne. Po raz kolejny Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie bierze udział w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”.

44_park do funduszy pomocowych.jpg

Przyroda ogrodów (AD) (artykuł)

Posłuchaj audiodeskrypcji o przyrodzie wilanowskich ogrodów.

kolumna_z_krzyzem_maltanskim.JPG

Kultura ogrodów (AD) (artykuł)

Posłuchaj audiodeskrypcji o historycznych obiektach w ogrodach.

64_ważka.jpg

O przyrodzie dla dzieci (AD) (artykuł)

Zapraszamy dzieci na wycieczkę z audiodeskrypcją do świata wilanowskiej przyrody.

bursztynowa korona.jpg

Kultura Dostępna | dla rodzin z dziećmi (artykuł)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do udziału w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych w ramach programu Kultura Dostępna dla gości indywidualnych i rodzin z dziećmi. Na niektóre zajęcia obowiązuje rezerwacja, liczba miejsc ograniczona.

rodzina krolewska lalki.jpg

Kultura Dostępna | dla grup zorganizowanych (artykuł)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do udziału w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych w ramach programu Kultura Dostępna dla grup zorganizowanych. Na wszystkie zajęcia obowiązuje rezerwacja, liczba miejsc ograniczona.