UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Rycerskie czyny i cnoty Jana III Sobieskiego znane były w całej Europie. Wizerunek Sobieskiego stał się podobnie rozpoznawalny, jak portrety papieża, cesarza czy króla Francji. Głównymi bohaterkami tej książki są graficzne tezy dedykowane Janowi III. Autorzy wielkoformatowych rycin akademickich połączyli wątki propagandy wizualnej z okresu przed- i powiedeńskiego z erudycyjną argumentacją naukową.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Maria Kazimiera i inne elegantki

multimedium

stroje.JPG

Ciekawi Cię, jak nosiły się damy w różnych epokach? Jakie fryzury czesały? Jakie nakrycia głowy dobierały do sukien?

Spróbuj ubrać jedną z takich dam, a potem przekonaj się, czy elegantka sprzed wieków mogłaby się zaprezentować w Twojej kreacji! Możesz też poczytać ciekawostki o zmieniającej się modzie. Ekspert zdradzi, które suknie były wygodne, a które uwierały stelażami i rozmiarami. Wyjawi, jak podróżowały po Europie różne modele kapeluszy, jak damy wymieniały się nowinkami oraz które przyjmowały chętnie, a które budziły ich niepokój czy wręcz niechęć.

Zapraszamy do zabawy! 

Zobacz multimedium

Podziel się:
Wykop Facebook
26_26-toaletka krolowej marii kazimiery.jpg

Kobieta w lustrze (film)

Wiosną 1655 r. Jan Sobieski poznał na dworze monarszym czternastoletnią dwórkę królowej Ludwiki Marii, Marię Kazimierę d’Arquien, która stała się odtąd jego „niepokonaną pasją”, a w roku 1665 - żoną. Zakochali się w sobie, kiedy jeszcze nic nie wskazywało na to, że Sobieski otrzyma koronę. W pałacu w Wilanowie odnajdujemy liczne ślady wielkiej miłości wpisanej w wielką politykę i o tym opowiada nasz film.

sawantki_zrzut.jpg

Sawantki (multimedium)

Bez tych kobiet historia potoczyłaby się zupełnie inaczej. Często to właśnie one decydowały o sukcesach i porażkach najważniejszych osób i całych państw. Ambitne, piękne, wykształcone i zawsze osiągające to, co sobie zamierzyły. Sawantki.

Michał_Poniatowski.JPG

Troska o dekolt czyli prymas Poniatowski i pani Oborska (artykuł, Silva Rerum)

Autor poufnych wiadomości z Warszawy, podawanych w pisanej gazetce – niejaki Teodor Ostrowski, pijar, jurysta, profesor historii, prawa natury i …

44_izabella lubomirska.jpg

O idealnym osiemnastowiecznym stroju „ślubnym” Izabeli Lubomirskiej (artykuł, Silva Rerum)

Portret Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej pędzla Bacciarellego już od dawna stanowi dla badaczy trudny orzech do zgryzienia. Choć przez samego …

44_dworska moda kobieca....jpg

Dworska moda kobieca za czasów królowej Marii Kazimiery (artykuł, Silva Rerum)

Moda dworska w Polsce w XVII w. pozostawała, zwłaszcza w przypadku ubiorów kobiecych, pod przemożnym – docierającym nad Wisłę – …