UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Morysin! – warsztaty naukowe | dzieci 8–14 lat | 7 października

aktualność

Morysin. Letnia, bujna zieleń. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

W widłach kanału Sobieskiego i rzeki Wilanówki znajduje się rezerwat przyrody Morysin –pozostałość nadwiślańskiego łęgu, dawny królewski zwierzyniec i park romantyczny. Aktualnie miejsce to pełne jest dzikiego życia, starych, dziuplastych drzew, zwalonych pni, wykrotów. Aby poznać jego tajemnice, trzeba wybrać się tam w różnych porach roku, gdyż każda czymś nas zaskoczy. Zapraszamy na cztery rodzinne warsztaty naukowe, dzięki którym odkryjemy, jak dzika może być przyroda Warszawy.

Harmonogram warsztatów:

11 lutego 2017 r.:  Zimowa wyprawa do rezerwatu przyrody Morysin

Zima to świetny czas, by poszukiwać tropów i śladów zwierząt zamieszkujących rezerwat przyrody Morysin. Dzięki temu dowiedzieć się można, jak różnorodna i bogata jest przyroda tego obszaru, nawet jeżeli nie wszyscy mieszkańcy chcą nam się pokazać w czasie spaceru. 

6 maja 2017 r.:  Wiosenna wyprawa do rezerwatu przyrody Morysin

Wiosna to okres budzącego się życia, a maj to już wiosna w pełnej krasie. Majowe warsztaty poświęcone będą roślinom, a przede wszystkim drzewom i ich różnorodności w Morysinie – zarówno pod względem składu gatunkowego, jak i samego cyklu życia drzewa. W czasie spaceru poszukiwać będziemy opadłych nasion, wzrastających siewek, rosnących młodych drzewek i starych olbrzymów. Dowiemy się także o roli martwego drewna w ekosystemie. 

8 lipca 2017 r.: Letnia wyprawa do rezerwatu przyrody Morysin

Latem, najcieplejszą porą roku, wszędzie wokoło obserwować można różne owady. W czasie warsztatów spróbujemy odkryć owadzie bogactwo gatunkowe rezerwatu w Morysinie. Uczestnicy zajęć postarają się zaobserwować napotkane w czasie wycieczki owady i przyjrzeć się im z bliska, aby zachwycić się różnorodnością barw i kształtów. Zastanowimy się też, czy patrząc na owada, możemy cokolwiek powiedzieć o tym, jak i gdzie żyje.

Morysin, Świecznica rozgałęziona. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

7 października 2017 r.: Jesienna wyprawa do rezerwatu przyrody Morysin

Jesień – na grzyby! Na jesiennej wycieczce spróbujemy odkryć, czym tak naprawdę są grzyby: czym różnią się od roślin, a czym od zwierząt. Czy to, co wyrasta ponad ściółkę, to cały grzyb, czy tylko element? Co to jest grzybnia? Czy można ją jakoś zobaczyć? Zastanowimy się, dlaczego huby są tak odmienne od grzybów wyrastających na ziemi. Oglądając owocniki, będziemy rozmawiać o grzybach jadalnych i trujących: na co zwracać uwagę, czy łatwo się pomylić?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 8–14 lat.
Kiedy: po jednym spotkaniu w lutym, maju, lipcu i październiku.
Gdzie: rezerwat przyrody Morysin.
Czas trwania: godz. 10–13.
Zasady uczestnictwa: udział w zajęciach po wykupieniu jednorazowego biletu edukacyjnego – 10 zł od każdego uczestnika zajęć. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Rozpoczynamy przy budynku kasy muzealnej na przedpolu. Muzeum zapewnia materiały do pracy, należy jednak pamiętać o ubiorze dostosowanym do pogody. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji: Biuro Rezerwacji, tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt. w godz. 9–16) e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Szczegółowe informacje:
dr inż. Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
22 544 28 64

PATRONAT MEDIALNY

TVP ABC logo Dziecko w Warszawie logo

Podziel się:
Wykop Facebook
ogrody okładka.jpg

Ogrody wilanowskie. 12 pełnych przygód spacerów (artykuł)

Zapraszamy dzieci na spacery po historycznej rezydencji królewskiej w Wilanowie. W ogrodach i parku, który otacza pałac, żyje mnóstwo zwierząt, …

2. W morysinskiej gestwinie.JPG

Morysin, czyli zmagania kultury i natury (artykuł)

Koniec XVIII w. był okresem dla Polski tragicznym – ale jakby na przekór późniejszej frazie Słowackiego „Nie czas żałować róż, …

Morysin_Drzewo nad kanałem Sobieskiego. fot. Julia Dobrzańska.JPG

Morysin – terra incognita? (artykuł)

W roku 2014 po raz pierwszy zaprosiliśmy na zwiedzanie Morysina, unikalnego rezerwatu przyrody kryjącego w sobie skarby natury i kultury …

1. Widok na Morsin z mostu Rzymskiego.JPG

Morysin – galeria zdjęć (album zdjęć)

Rezerwat przyrody Morysin – objęty ochroną malowniczy fragment dawnego lasu łęgowego, położony w widłach Kanału Sobieskiego i rzeki Wilanówki. Niegdyś …