UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Patrząc na zdjęcia Tomka Sikory w naszym nowym albumie, mamy wrażenie, że uczestniczymy w niezwykłej historii: raz jest to wiktoriańska powieść grozy, fotoreportaż, pejzaż, a kiedy indziej emocjonalny pamiętnik młodej damy. Tomek Sikora dzięki swojej wyjątkowej wrażliwości uczy jak szukać tego czego nie widać.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Dostępność Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

baner_pois_ogrod_wloski.jpg

Szanowni Państwo! Drodzy Goście!

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i do wspólnego poznawania historii, obyczajów, kultury, sztuki oraz przyrody ogrodów historycznych. Dążymy do uniwersalnego kształtowania oferty kulturalno-edukacyjnej, aby każde z wydarzeń odpowiadało potrzebom naszych gości, w tym również gości z niepełnosprawnościami. Ponieważ wprowadzane udogodnienia muszą uwzględniać unikatowy charakter miejsca oraz jego historyczny wymiar, nieustannie pracujemy nad rozwiązaniami, które będą odpowiadały zarówno potrzebom naszych gości, jak i wymaganiom stawianym miejscom dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego.

Mamy nadzieję, że nasze starania spotkają się z pozytywnym przyjęciem oraz że proponowania rozwiązania pozwolą coraz większej grupie osób ze specjalnymi potrzebami na aktywne poznawanie tego wyjątkowego i pięknego miejsca.

Dostęp dla osób z niepełnosprawnością ruchową:
•    Parking znajduje się w odległości ok. 300 m od pałacu.
•    Najdogodniejsze dojście do pałacu z pętli autobusowej WILANÓW:
Aby dostać się do muzeum, należy przejść na drugą stronę ulicy Powsińskiej. Najdogodniejszym przejściem są pasy z sygnalizacją świetlną znajdujące się przy barze McDonald. Przechodzimy na drugą stronę ulicy, dochodzimy do ogrodzenia, po czym kierujemy się w prawo i cały czas idziemy prosto chodnikiem. Po drodze po lewej stronie mijamy szereg budynków oraz kościół, za którym zaczyna się teren muzeum.
•    Kasa muzeum znajduje się w budynku przy ul. St. Kostki Potockiego. Do środka wchodzi się po schodach. Dla osób z trudnościami w poruszaniu się przed kasą umieszczony jest słupek ze specjalnym przyciskiem. Po naciśnięciu przycisku pracownik kasy zgłosi się do Państwa.
•    Wejście do pałacu dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową znajduje się w lewym skrzydle pałacu (od Sieni Zielonej).
•    Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich dostępne są parter pałacu oraz park. Muzeum dysponuje szynami ruchomymi ułatwiającymi wjazd do pałacu i poruszanie się po parterze pałacowym. Ze względu na historyczny charakter miejsca nie wszystkie mniejsze progi zostały usunięte i osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich proszone są o przyjście do muzeum wraz z osobą towarzyszącą.
•    Pierwsze piętro pałacu i Sala Uczt oraz poziom -1 nie są dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
•    W każdym pomieszczeniu w pałacu znajduje się krzesło, z którego może skorzystać osoba z niepełnosprawnością ruchową.
•    W Galerii Północnej, Galerii Południowej oraz w Salonie Malinowym przygotowane zostały dodatkowe miejsca do siedzenia.
•    Toaleta dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się w Ogrodzie Różanym.

 

Dostęp dla osób z niepełnosprawnością słuchu:
•    Muzeum oferuje szereg wydarzeń tłumaczonych na Polski Język Migowy (PJM) oraz System Językowo-Migowy (m.in. spotkania muzealne, spacery po pałacu, wycieczki przyrodnicze, spektakle teatralne, warsztaty).
•    W czasie wydarzeń dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu wykorzystywane są karty pracy uwzględniające specyfikę językową uczestników oraz pomoce dydaktyczne w postaci etykiet z trudniejszymi pojęciami.
•    Wydarzenia skierowane do osób z niepełnosprawnością słuchu są również dostępne dla osób czytających z ust.
•    Na stronie internetowej dostępne są informacje tłumaczone na PJM.

Dostęp dla osób z niepełnosprawnością wzroku:
•    W holu muzeum (obok szatni) umieszczona jest makieta bryły pałacu, która przeznaczona jest do oglądania dotykowego i stanowi wprowadzenie do wizyty w muzeum.
•    W szatni pałacu można nieodpłatnie wypożyczyć mapy tyflograficzne pałacu i ogrodów, katalogi dotykowe dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku, dotykowe wersje wybranych obrazów uzupełnione o audiodeskrypcję, przewodnik po pałacu i ogrodach w alfabecie Braille’a.
•    Muzeum oferuje szereg wydarzeń dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku (m.in. spotkania muzealne, spacery po pałacu, wycieczki przyrodnicze, warsztaty).
•    W muzeum opracowano ścieżki tematyczne z audiodeskrypcją, w tym ścieżki dla dzieci.
•    W trakcie wydarzeń dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku stosowana jest technika audiodeskrypcji na żywo, wykorzystywane są liczne materiały dotykowe oraz pomoce działające na zmysł węchu oraz słuchu. 

•    Na stronie internetowej muzeum dostępna jest audiodeskrypcja wybranych obiektów.

Dostęp dla osób z niepełnosprawnością intelektualną:
•    Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną przygotowaliśmy ofertę edukacyjną, która jest dostosowana do potrzeb i możliwości intelektualnych poszczególnych uczestników (m.in. spotkania muzealne, warsztaty).

Dostęp dla osób ze spektrum autyzmu:
•    Dla dzieci ze spektrum autyzmu przygotowaliśmy przewodnik przez wizytą w muzeum. Przewodnik jest dostępny na stronie internetowej muzeum.

Dostęp dla osób z wózkami dziecięcymi:
•    Osoby odwiedzające muzeum z dziećmi w wózkach dziecięcych (głębokich lub spacerowych) prosimy o pozostawienie wózków w specjalnie do tego celu przygotowanej szatni. Ze względu na historyczny charakter miejsca oraz małą powierzchnię większości sal wejście do pałacu z wózkiem dziecięcym nie jest możliwe.
•    Na czas zwiedzania pałacu, muzeum wypożycza nosidła przeznaczone dla dzieci. Są one dostępne w szatni. Pracownicy służą pomocą w ich wiązaniu, przygotowana jest też instrukcja użytkowania. 

Do pałacu oraz ogrodów wolno wchodzić z psem przewodnikiem i psem asystującym.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie regularnie prowadzi szkolenia pracowników i współpracowników z zakresu pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami.

Aktualne informacje na temat oferty dostępnej dla osób ze specjalnymi potrzebami znajdują się na naszej stronie: www.wilanow-palac.pl. Osoby zainteresowane zwiedzaniem grupowym lub indywidulanym zachęcamy do konsultacji z Działem Edukacji, gdzie można się dowiedzieć więcej o ofercie edukacyjno-kulturalnej przystosowanej do potrzeb konkretnej grupy uczestników.

Kontakt:
Marta Walewska, e-mail: mwalewska@muzeum-wilanow.pl, tel. (22) 842 81 12, sms 785 905 73

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook

Dostępność – partnerzy (artykuł)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest opiekunem wielu wspaniałych zabytków stanowiących historyczne i przyrodnicze dziedzictwo narodowe. Jednym z …

rezydencja_zrzut.JPG

Rezydencja wilanowska (multimedium)

Rezydencja wilanowska to pałac, jego dekoracje i dzieła sztuki, ogrody i rzeźby w parku, a także liczne budowle i pomniki …

Rokokowe rzeźby z warsztatu J.Ch. Redlera w wilanowskich ogrodach, fot. W. Holnicki.jpg

Publikacje w PJM (artykuł z wewnątrzną nawigacja)

Lodołamacze1_ 2016.JPG

Muzeum laureatem Lodołamaczy 2016 (artykuł)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie otrzymało Lodołamacza! Zostaliśmy docenieni za „szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia”. Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia!

Ambasadorzy Konwencji, wśród nich tylko jedna instytucja kultury - Muzeum Pałacu w Wilanowie..jpg

Ambasador Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami (artykuł)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie podczas I Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami otrzymało tytuł Ambasadora Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Wyróżnienie to ma dla nas wyjątkowe znaczenie, ponieważ zostało przyznane przez środowisko niezwykle wymagające i jednocześnie najbardziej kompetentne do oceny działań na rzecz dostępności – przez osoby z niepełnosprawnościami oraz organizacje pozarządowe.

tyfloplany.jpg

Publikacje dla niewidomych (artykuł)

Z myślą o gościach z niepełnosprawnością wzroku Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przygotowało publikacje dostępne dla tej grupy odbiorców. Publikacje można wypożyczyć w pałacu i zapoznać się z nimi na miejscu w godzinach otwarcia pałacu.

mapa udogodnień i barier.JPG

Mapa udogodnień i barier architektonicznych (artykuł)

Szanowni Goście, osoby zainteresowane informacjami o przeszkodach i udogodnieniach architektonicznych zachęcamy do zapoznania się z poniższą mapą. Wszelkie uwagi i spostrzenia …

Edukacja_logo.jpg

Edukacja – rezerwacja i informacje (artykuł)

Tu znajdują się wszystkie informacje o tym, gdzie zarezerwować spotkania muzealne i przyrodnicze oraz warsztaty, ile one kosztują, a także gdzie znaleźć więcej szczegółów dotyczących propozycji edukacyjnej Muzeum Pałacu w Wilanowie.

il.1 Brama do pałacu.jpg

Jak zaplanować wizytę w muzeum? (artykuł)

Drodzy Nauczyciele, jeśli planujecie wraz z uczniami odwiedzić Muzeum Pałac w Wilanowie i chcecie, aby ta wizyta była dla uczniów jak najciekawsza i najkorzystniejsza pod względem edukacyjnym, zebraliśmy dla Państwa informacje, które pomogą Państwu odpowiednio się do tego przygotować.

45_zrzut_gospodarz.jpg

Multimedialnie o historii i sztuce (artykuł)

Wilanowskie wirtualne muzeum zaprasza: zobacz filmy dokumentalne o historycznych postaciach i dziełach sztuki, multimedialne e-podręczniki (e-learning), czytaj ciekawe artykuły w ilustrowanej encyklopedii kultury staropolskiej. Zapraszamy do Pasażu Wiedzy!

plan_palacu.JPG

Interaktywny plan pałacu (multimedium)

Historia Pałacu Wilanowskiego rozpoczęła się 23 kwietnia 1677 roku, kiedy to wioska zwana jeszcze Milanów stała się własnością Jana III …