nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Nadworni Przyrodnicy Króla Jana III | dzieci 5–7 lat | 20 maja

aktualność

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

– warsztaty dla dzieci w wieku 5–7 lat

Kim był czworonożny pupil króla Jana III? Jakie jabłka lubiła królowa? Dlaczego kolekcjonujemy różne przedmioty? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w czasie cyklicznych spotkań w królewskim pałacu i ogrodach. Każde zajęcia to moc ciekawostek, spacer po pięknych wnętrzach lub po malowniczym parku, a także warsztaty plastyczne. Zapraszamy na rodzinne warsztaty na styku kultury i natury.

 

Harmonogram warsztatów:

Muszle. Fot. Rafał Pudło.jpg

18 lutego 2017 r.: Tajemnice Kunstkamery

Zapraszamy na spacer po pałacowych wnętrzach, w czasie którego posłuchamy o naukowych pasjach króla Jana III, zamiłowaniu kolekcjonerskim Stanisława Kostki Potockiego i różnych przyrodniczych osobliwościach, które możemy zobaczyć w pałacu. Uczestnicy dowiedzą się także, jakie przyrodnicze kolekcje mogą sami stworzyć. Spotkanie zakończymy warsztatami, podczas których własnoręcznie będzie można wykonać i ozdobić pudełko osobliwości.

18 marca 2017 r.: C jak cebula, R jak rozłogi, czyli wiosenny, ogrodowy alfabet

Cebula, pędrak, rozłogi, śreżoga – jest tak wiele pięknych słów. Jednych używamy częściej, innych rzadziej. Warto je znać i umieć nazywać fascynujący świat, który nas otacza. W czasie spotkania wspólnie będziemy odkrywać różne tajemnicze, niezwykłe słowa opisujące przyrodę wilanowskich ogrodów. Na koniec wykonamy pracę plastyczną z motywem wybranej litery ozdobionej fantazyjnymi przyrodniczymi ornamentami.

Ślady obecności bobrów Fot. Julia Dobrzańska.JPG

22 kwietnia 2017 r.: Królewski pupil – wydra Robak

W czasie spotkania uczestnicy poznają historię oswojonej wydry króla Jana III. Wybierzemy się także na spacer do ogrodów, aby zobaczyć miejsca, gdzie czasami można obserwować ślady obecności tych zwierząt. Opowiemy także, jakie inne zwierzęta można spotkać w królewskim parku i co świadczy o ich obecności. Niektóre z nich z pewnością uda się nam zaobserwować. Pokażemy różnorodne przyrodnicze eksponaty pióra, muszle, ślady żerowania. Na koniec zajęć wspólnie wykonamy książeczki z motywem wydry.

Wilanowskie cytrusy. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

20 maja 2017 r.: Skąd pochodzą kazuary? O egzotycznych roślinach i zwierzęta w królewskich ogrodach

W dawnych czasach na królewskim dworze spotkać można było różne zwierzęta, w tym także te pochodzące z dalekich stron. Współcześnie w ogrodach wilanowskich również można zobaczyć wiele egzotycznych gatunków. Są to przede wszystkim ozdobne gatunki roślin, w tym piękna kolekcja drzew, ale także egzotyczne zwierzęta, które spontanicznie, różnymi drogami, dostały się do wilanowskich ogrodów. Skąd pochodzą, jak przybyły, jak radzą sobie w nowym środowisku? O tym opowiemy w czasie spaceru po królewskim parku. Na koniec spotkania wspólnie wykonamy pracę plastyczną, dzięki której łatwiej będzie zapamiętać skąd pochodzą kazuary.

17 czerwca 2017 r.: Zagadka królewskiego folwarku

22 lipca 2017 r.: Wśród kwiatów i żywopłotów, czyli o ogrodzie króla Jana III

19 sierpnia 2017 r.: O ulubionych jabłkach królowej i innych owocach

23 września 2017 r.: Moda na ogrody

21 października 2017 r.: Pies, niedźwiedź, lew – o czym mówią nam ogrodowe rzeźby?

18 listopada 2017 r.: Przyrodnicze inspiracje w pałacowych wnętrzach

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Zimowity. Fot. Rafał Pudło.jpg

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 5–7 lat.
Gdzie: ogrody, pałac, sala edukacyjna.
Czas trwania: godz. 11–12.30.
Zasady uczestnictwa: udział w zajęciach po wykupieniu jednorazowego biletu edukacyjnego – 10 zł od każdego uczestnika zajęć. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Rozpoczynamy przy budynku kasy muzealnej na przedpolu. Muzeum zapewnia materiały do pracy, należy jednak pamiętać o ubiorze dostosowanym do pogody. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji: Biuro Rezerwacji, tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt. w godz. 9–16) e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Szczegółowe informacje:
dr inż. Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
22 544 28 64

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Patronat medialny:

TVP ABC logo Dziecko w Warszawie logo

Podziel się:
Wykop Facebook
Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

10 zielonych zasad | poradnik dla rodziców odwiedzających ogrody (artykuł z wewnątrzną nawigacja)

Gdy dziecko pyta, dlaczego w parku w Wilanowie nie można jeździć na hulajnodze albo co ciekawego można tu robić – dla rodziców planujących wizytę z dziećmi w ogrodach wilanowskich przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli odpowiedzieć na wiele nurtujących dzieci pytań.

Badacze przyrody. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Badacze Przyrody | dzieci 8–12 lat | 29 kwietnia (aktualność)

Badacze Przyrody to program skierowany do rodzin z dziećmi w wieku 8–12 lat. W czasie warsztatów dzieci wraz z opiekunami poznają fascynujący świat natury ogrodów wilanowskich. Uczestnicy dowiadują się, co śpiewa w koronach drzew, jakie kwiaty najwcześniej zakwitają wiosną, poznają czworonożnych, sześcionożnych, a nawet ośmionożnych mieszkańców ogrodów.

Obserwacje ornitologiczne. fot. Julia Dobrzańska.JPG

Badacze Przyrody - fotograficzne relacje (album zdjęć)

Badacze Przyrody to cykliczny program dla rodzin z dziećmi. W ramach programu spotykamy się niemal przez cały rok, aby wspólnie znajdować …

przedszkolaki_bruzdowa.jpg

Przedszkolaki na wycieczce ogrodowej - fotorelacja (artykuł)

Wycieczka do ogrodów wilanowskich to fantastyczna przygoda dla starszych i dla młodszych. Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Bruzdowa 22c były u …

Galeria ogrodowa, fot. J. Dobrzańska (11).JPG

Galeria ogrodowa (album zdjęć)

ogród_różany_Klimowicz_1.jpg

Ogród różany (artykuł)

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wynajmu przestrzeni na terenie ogrodu różanego będącego częścią rezydencji wilanowskiej.