UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad villam novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu będąc jedynym i najbardziej kompletnym rejestrem ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz krytyczny.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Nagrody

28_sybilla2009.jpg

W ostatnich latach Muzeum Pałacu w Wilanowie było wieloktornie nagradzane za swoje osiągnięcia. Poniżej prezentujemy najważniejsze wyróżnienia:

Program edukacyjny „Scriptorium Villa Nova” otrzymał Warszawską Nagrodę Edukacji Kulturalnej 2016 w kategorii: Instytucje artystyczne i muzea (II miejsce). Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 12 października 2016 r. w nowo otwartym Centrum Kreatywności przy ul. Targowej. Więcej – tutaj.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zajęło II miejsce w konkrsie Lodołamacze 2016 w kategorii Instytucje za „szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia”. Zdaniem kapituły działalność naszego muzeum na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych stanowi wzór godny naśladowania. Więcej – tutaj.

Program „Goście Gościom” otrzymał trzecią nagrodę w konkursie „Wierzba”, w kategorii „Najlepszy muzealny projekt edukacyjny zrealizowany w 2015 roku”. Więcej – tutaj.

Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii ochrona dziedzictwa. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się 29 maja 2014 roku w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Więcej – tutaj.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie uhonorowano statuetką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za realizację projektu „Rewitalizacja i digitalizacja XVII-wiecznego zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie – etap III” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (POIiŚ) w kwocie 21 mln zł – 21 listopada 2013.

Wystawa „Primus inter pares” wygrała Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2013 w kategorii wystawy historyczne i arechologiczne. Był to XXXIV konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżniający najlepsze i najważniejsze wydarzenia w polskich muzeach. Wystawa odbyła się w dniach 23 kwietnia – 8 grudnia 2013 r. Więcej o niej – tutaj.

Rozprawa doktorska Bartłomieja Czarskiego, na której podstawie muzeum wydało tom „Stammaty w staropolskich książkach”, została wyróżniona w konkursie na najlepszą rozprawę doktorską za lata 2011–2013 dotyczącą epoki baroku. Praca „Stemmata w ramie wydawniczej druków z okresu staropolskiego – studium zjawiska” została napisana pod kierunkiem prof dr hab. Barbary Milewskiej-Waźbińskiej.

Książka „Portret polski. Tradycja i świadomość historyczna” autorstwa Krystyny Gutowskiej-Dudek, wieloletniej opiekunki zbioru malarstwa w wilanowskim muzeum, została wyróżniona w konkursie na Nagrodę KLIO 2013 w kategorii edytorskiej. Autorem projektu graficznego jest prof. Maciej Buszewicz.

Seria książkowa „Akademia Zarządzania Muzeum” otrzymała I nagrodę w konkursie „Muzeum widzialne” organizowanym przez NIMOZ i STGU w kategorii wydawnictwa książkowe i multimedialne oraz została wyróżniona na stronie Editorial Design Served przez międzynarodowy serwis Behance.net – 2013.

Dwa programy edukacyjne otrzymały nagrodę Słoneczniki 2013: Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka – w kategorii: JĘZYK – czytanie, pisanie, mówienie, wrażliwość literacka oraz Beagle – jeden rok z życia drzewa – w kategorii PRZYRODA – rozumienie praw przyrody, wrażliwość ekologiczna, umiejętności badawcze, klasyfikacyjne.

Wilanowski kalendarz otrzymał Nagrodę Specjalną za najlepszą fotografię w ramach IX Międzynarodowego Konkursu Kalendarzy Vidical 2013.

Książka „Festa i muzyka na dworze Marii Kazimiery w Rzymie” Anety Markuszewskiej została wyróżniona Nagrodą im. Ks. Prof. Hieronima Feichta przyznawaną przez Sekcję Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich w marcu 2013.

Wilanowski kalendarz otrzymał Nagrodę Specjalną za najlepszą typografię w ramach VII Międzynarodowego Konkursu Kalendarzy Vidical 2011.

Książka „Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej” została wyróżniona nagrodą Academia podczas piątej edycji Targów Książki Naukowej i Akademickiej ACADEMIA 2011.

Książka „Platery warszawskie w latach 1822-1914. Asortyment, odbiorca i obyczaj” zdobyła II miejsce w kategorii najciekawsze wydawnictwo muzealne wydane lub współwydane w 2010 r. przez placówkę muzealną posiadającą siedzibę na Mazowszu w konkursie na Mazowieckie Zdarzenia Muzealne „Wierzba” 2011.

Wystawa „Święto baroku” zdobyła I miejsce w kategorii najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu w IV Edycji Konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne „Wierzba” 2010.

Nowa edycja książki „Compendium Ferculorum albo zebranie potraw” otrzymała wyróżnienie w Nagrodzie Klio 2010.

Pałac w Wilanowie zwyciężył w plebiscycie 7 cudów Warszawy organizowanym przez serwis Moje Miasto. Konkurs zakończył się 13 grudnia 2009 r.

Projekt „Innowacyjna oferta edukacyjna” otrzymał nagrodę w kategorii programy edukacyjne i oświatowo-wychowawcze w konkursie Sybilla 2009.

Prace konserwatorsko-restauratorskie w Pokojach Chińskich i Myśliwskich wykonane w ramach projektu „Restauracja wnętrz pierwszego w Polsce Muzeum Sztuki - Muzeum Pałac w Wilanowie” otrzymały Grand Prix w konkursie Sybilla 2007. Więcej – tutaj.

Projekt „E-learning. Multimedialny projekt edukacyjny Muzeum Pałacu w Wilanowie” otrzymał II nagrodę w kategorii programy edukacyjne, oświatowo-wychowawcze i promocyjne w konkursie Sybilla 2007.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „The Baroque Villa, Suburban and Country Residences, c. 1600-1800” otrzymała III nagrodę w kategorii osiągnięcia z zakresu działalności naukowej w konkursie Sybilla 2007.

Prace badawcze, konserwatorskie i restauratorskie przy elewacji Pałacu w Wilanowie od strony dziedzińca otrzymały I nagrodę w kategorii dokonania z zakresu konserwacji w konkursie Sybilla 2006.

Wystawa „Wyrafinowany urok białej porcelany. Wystawa wilanowskiej kolekcji biskwitów” otrzymała wyróżnienie w kategorii wystawy sztuki w konkursie Sybilla 2006.

Książka „Grand Tour. Narodziny kolekcji Stanisława Kostki Potockiego” otrzymała I nagrodę w kategorii publikacje w konkursie Sybilla 2006.

Książka „Kolekcja wilanowska” otrzymała III nagrodę w kategorii publikacje w konkursie Sybilla 2005.

Za wieloletnią współpracę z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie w przywracaniu świetności rezydencji królewskiej oraz konsekwentny współudział w kształceniu kadr konserwatorskich Muzeum otrzymało Medal Bohdana Marconiego w 2005 r.

IV edycja programu edukacyjnego „Wilanów znany – nieznajomy. Cztery pory roku” otrzymała Wyróżnienie w kategorii Programy edukacyjne, oświatowo-wychowawcze i promocyjne w konkursie Sybilla 2002.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook