UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


„Od razu zbudowano” | warsztaty architektoniczne | 8–12 lat | 26 maja

od razu zbudowano, warsztaty architektoniczne.jpg

Zapraszamy na cykl warsztatów architektonicznych, w trakcie których odkryjemy wilanowskiego Ducha Miejsca. Zajęcia będą okazją do poznania historii oraz tajników budowy pałacu króla Jana III, a także warsztatu pracy nadwornego architekta. Zbadamy, z jakich materiałów wzniesiono mury, a które posłużyły do wykonania dekoracji. Będziemy szukać barokowej symetrii, jak również komponować, inspirując się dawnymi wzornikami architektonicznymi.


26 maja | „Komponujemy!”

Na przykładzie ogrodów i fasad pałacu opowiemy o barokowej kompozycji przestrzeni, o znaczeniu symetrii w architekturze pałacu i roli osi widokowych, które wiążą ją z krajobrazem pradoliny Wisły. Odnajdziemy w wilanowskiej rezydencji symetrię oraz osie widokowe. W części warsztatowej stworzymy kompozycje, inspirując się wzornikami dawnych architektów.

Miejsce: Pompownia, park.

15 czerwca | „Wyjątkowy Wilanów!”

elewacja.jpg

O charakterze miejsca decyduje jego Duch. Będziemy szukać opiekuńczego Ducha Miejsca (genius loci) w ogrodach, a także obiektach w pałacu oraz parku, decydujących o wyjątkowości dawnej rezydencji króla Jana III. Uczestnicy zajęć samodzielnie stworzą mapy w formie kolaży, przedstawiające opiekuńczego ducha miejsca.

Miejsce: Pompownia, park.

***

Odbyły się:

24 marca | „Kamień na kamieniu”

Spacerując po dziedzińcu i pałacu, przyjrzymy się uważnie materiałom wykorzystanym do budowy wilanowskiej rezydencji oraz nauczymy się rozróżniać skały, takie jak piaskowiec czy marmur. Dowiemy się, jak szybko zbudowano pałac, a także jaką drogą kamienie z dalekiej Gotlandii trafiły do Wilanowa. Będziemy również konstruować budowle inspirowane architekturą pałacu.

28 kwietnia | „Gdzie jest porządek?”

Czy w architekturze wilanowskiego pałacu są obecne rytm i porządek? Sprawdzimy to, poznając przy okazji sposoby na wprowadzanie rytmu w architekturze. Postaramy się uchwycić rytm pałacu w Wilanowie w obiektywie aparatu oraz stworzyć rytmiczną kompozycję w parku. Prosimy uczestników o zabranie na warsztaty telefonów komórkowych posiadających funkcję aparatu bądź aparatów fotograficznych.

_______________________________________________________________________________

Terminy: 24 marca, 28 kwietnia,  26 maja, 15 czerwca, godz. 14

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 8–12 lat.

Miejsce spotkania: przy kasie pałacowej.

Wstęp: bilet edukacyjny 10 zł/osoba.


drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Pałac w Wilanowie.jpg

Augustyn Wincenty Locci – artystyczny doradca Jana III Sobieskiego, spolonizowany Włoch i Sarmata z wyboru (artykuł, Silva Rerum)

Augustyn Wincenty Locci, architekt i artystyczny doradca Jana III Sobieskiego, przyszedł na świat w Warszawie ok. 1640 roku. Dokładna data …

studia_wilanowskie_logotyp.png

Brama królewska w Wilanowie i jej program ideowo-artystyczny (artykuł, „Studia Wilanowskie”)

Studia Wilanowskie, 1979 r., T. V Kamienna brama barokowa w Wilanowie, stanowiąca główne wejście na teren dawnej królewskiej rezydencji, należy do …

skład_marmurów_XVIIIw..JPG

„Marmur telko łamią na potrzebę J[ego]K[rólewskiej]M[ości] i ozdobę kościołów i zamków [...]”, czyli o marmurach z Kielecczyzny (artykuł, Silva Rerum)

O dawnej eksploatacji surowców kamiennych w regionie świętokrzyskim donoszą rozmaite źródła pisane (jak powyższy cytat), zaś jej materialnym świadectwem są …

kolumna_zygmunta_locci.jpg

Agostino Locci – scenograf i architekt polskich Wazów, ojciec twórcy pałacu wilanowskiego (artykuł, Silva Rerum)

Agostino Locci, scenograf, inżynier teatralny i architekt, był najważniejszym obok Giovanniego Battisty Gisleniego artystą działającym na dworze polskich Wazów. Jednak …

Folwark. Holendernia. Fot. J. Dobrzańska

Projekt Folwark – efekty warsztatów architektonicznych (artykuł)

W dniach 14–15 października 2016 r. w wilanowskim pałacu architekci i edukatorzy z Bułgarii, Hiszpanii, Danii, Holandii i Polski poprowadzili rodzinne warsztaty edukacji architektonicznej – Projekt Folwark. Zapraszamy do zapoznania się z efektami ich pracy.

Kościół ewangelicki Sz.B.Zug BN.jpg

Architekt Szymon Bogumił Zug – prace w Wilanowie i w Mokotowie Izabelli Lubomirskiej (artykuł, Silva Rerum)

Szymon Bogumił Zug (Simon Gottlieb Zugk), saski architekt (ur. 20 lutego 1733 r., Merseburg, Saksonia, zm. 11 sierpnia 1807 r., …

44_melon cucumis melo.jpg

Architekt i król w ogrodzie (artykuł, Silva Rerum)

Jan III bardzo interesował się postępem prac budowlanych przy pałacu i w ogrodach wilanowskich. Świadczą o tym m.in. listy Augustyna …