#PalaceDay | 19 lipca
19 lipca był światowym dniem pałaców w mediach społecznościowych! W czwartek 19 lipca 2018 r. odbyła się trzecia edycja #PalaceDay.
Wszystkich gości zachęcaliśmy do dzielenia się w mediach społecznościowych wrażeniami i wspomnieniami z wizyt w europejskich rezydencjach królewskich i oznaczania swoich postów hashtagiem #PalaceDay. Informacje o #PalaceDay także na stronie www.palaceday.com.
#PalaceDay
#PalaceDay to zainicjowane przez członków Sieci Europejskich Rezydencji Królewskich szerokie działania w mediach społecznościowych. Każdego roku łączą większą liczbę pałaców na całym świecie wokół tematu wspólnego dziedzictwa kulturowego. Historie, ludzie, relacje zza kulis, kolekcje wszystkich pałaców dyskutowane i zestawione ze sobą podczas „bitew” w mediach społecznościowych z udziałem publiczności, która jest zaproszona do tworzenia postów ze swoimi ulubionymi wspomnieniami z wizyt w królewskich rezydencjach. Tegoroczna edycja została włączona w projekt „A Place at the Royal Table” („Miejsce przy królewskim stole”) prowadzony z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego i poświęcona jest tematowi kulinariów.
W tym roku w #PalaceDay skupiliśmy się na dziedzictwie kulinarnym. Odkrywaliśmy kulturę żywienia, sztukę nakrywania stołów i kuchnię europejskich dworów. Publiczność zaprosiliśmy do dzielenia się swoimi najlepszymi zdjęciami i uczestnictwa w instameet na koniec dnia w kilkunastu królewskich rezydencjach. W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie był to „Podwieczorek u króla”.
„Podwieczorek u króla”
19 lipca 2018 r. rozmawialiśmy o kuchni XVII w., wymienialiśmy się ulubionymi przepisami kulinarnymi, a kucharze z wilanowskiego zespołu opowiadali o swoich sprawdzonych sposobach na udane gotowanie potraw godnych królewskiego podniebienia.
Ostatnie edycje #PalaceDay połączyły ok. 120 instytucji zarządzających najznakomitszymi pałacami w ponad 15 krajach, m.in.:
- Austria: Schloss Schönbrunn GMBH,
- Belgia: Palais du Coudenberg,
- Dania: Kongernes Samling, Danish Agency for Culture and Palaces,
- Francja: Domaine national de Chambord, Château de Versailles, Palais de Compiègne, Château de Fontainebleau,
- Hiszpania: Patrimonio Nacional,
- Holandia: Het Loo Paleis,
- Niemcy: Stiftung Preussische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg,
- Meksyk: Castillo Chapultepec,
- Polska: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie,
- Portugalia: Palácio Nacional de Mafra, Parques de Sintra-Monte da Lua,
- Rosja: Peterhof State Museum-Reserve, Moscow Kremlin Museums,
- Węgry: Gödöllői Királyi Kastély,
- Wielka Brytania: Historic Royal Palaces, Royal Collection Trust, Blenheim Palace, Waddesdon Manor, National Trust, Somerset House,
- Włochy: Musei Reali di Torino, Reggia di Caserta, Reggia di Monza, La Venaria Reale, Castello di Rivoli, Palazzo Reale di Napoli, Palazzo Spinola.
Sieć Europejskich Rezydencji Królewskich (ARRE)
Stworzona w 2001 r. z inicjatywy Château de Versailles, który przewodniczy sieci, dziś zrzesza ponad 90 pałaców-muzeów w 13 krajach Unii Europejskiej, Rosji i Monako, tworząc unikalną w Europie sieć. Reprezentując wyjątkowe dziedzictwo, sieć jest znaczącym graczem w europejskiej kulturze i umożliwia swoim członkom wspólną pracę i dzielenie się ich wiedzą i doświadczeniem w opiece nad zachowaniem i rozwojem tego dziedzictwa. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie należy do ARRE od 2006 r.
_________________________________________________________________________
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018
Polecane

Podwieczorek u króla | relacja z wydarzenia (artykuł)
Rozmawialiśmy o smakach kuchni XVII wieku i dzieliliśmy się przepisami. Spotkanie relacjonowaliśmy w mediach społecznościowych z hasztagiem #PalaceDay.

Miejsce przy królewskim stole (artykuł)
Rok 2018 był Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Nasze muzeum realizowało projekt, w ramach którego upowszechnialiśmy wiedzę o kulturze staropolskiej, w …

Współpraca międzynarodowa Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (artykuł)
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od czerwca 2006 roku aktywnie działa w Sieci Europejskich Rezydencji Królewskich, uczestnicząc w wymianie informacji i doświadczeń między specjalistami z różnych krajów - w obszarze badań naukowych, konserwacji, dokumentacji, programów edukacyjnych, komunikacji społecznej, bezpieczeństwa i innych.