nieslyszacy

Tematy

Joanna Paprocka-Gajek, Platery warszawskie w latach 1822-1914. Asortyment, odbiorca i obyczaj.

Książka ta jest poświęcona produkcji wyrobów platerowanych w Warszawie w okresie od pojawienia się pierwszego warsztatu w 1822 roku aż do wybuchu I wojny światowej. Joanna Paprocka-Gajek szczegółowo omawia te wyroby, co w połączeniu z licznymi ilustracjami daje nam wgląd w bogatą, a nieco już zapomnianą dziedzinę życia naszych dziadków.Pamiętniki historyi życia i czynów Jana III Sobieskiego

Dupont_okladka_mala.jpg

Philippe Dupont, Pamiętniki historyi życia i czynów Jana III Sobieskiego
wstęp i opracowanie naukowe: dr Dariusz Milewski
tłumaczenie: dr Beata Spieralska

Warszawa 2011, s. 344, 78 il. czarno-białych, oprawa twarda, ISBN 978-83-60959-26-8, Seria "Silva rerum".

Filip Dupont , którego rodowe nazwisko brzmiało Philippe de Masson był - choćby przez francuskie pochodzenie - jednym z najbardziej przykuwających uwagę towarzyszy bojów Jana Sobieskiego. Był z nim pod Chocimiem, Lwowem, Żórawnem, Wiedniem i wraz z wielkim wodzem przeżywał radość zwycięstw, do których walnie przyczyniły się jego umiejętności artyleryjskie.  I również dlatego pamiętniki Duponta są tak fascynujące: widać, że pisał je zawołany żołnierz. Wraz z nim widzimy skrwawione pola bitewne, czujemy zapach prochu. Bo też ten dzielny oficer nie tylko lont umiał trzymać w ręku – pióro też.  Czasem niemal wybucha mu w dłoni, wybucha podziwem, zwłaszcza gdy pisze o Sobieskim. Nic dziwnego, wytrawny zawodowiec musiał przecież doceniać sztukę wielkiego mistrza wojny, wodza nad wodze. Zaś król cenił go tak wysoko, że to właśnie jemu powierzył list z wiadomością o wiedeńskiej wiktorii, napisany w tureckim namiocie tuż po bitwie i zaadresowany do ukochanej żony…

Piękna to pewnie była przygoda, a wszystkim miłośnikom tych wojennych czasów i historii Rzeczypospolitej szczerze zalecam podróż bojowymi szlakami Filipa Duponta: przecież to była droga zwycięstw Jana Sobieskiego, droga prochu i szabli.
Jarosław Krawczyk, redaktor naczelny Magazynu Historycznego "Mówią wieki"

Projekt graficzny: Wojciech Staniewski, Studio 2x2

Kup teraz w e-sklepie

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook Twitter
wilanowski_widnokrag.jpg

Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej. (artykuł)

W pałacu wilanowskim, jak w soczewce, skupia się blask sztuki europejskiej. Pierwszy gospodarz tego miejsca, król Jan III Sobieski, był mecenasem sztuk i nauk. Pamięć o królu pielęgnowali kolejni właściciele, wśród nich Stanisław Kostka Potocki, polityk i kolekcjoner, który w 1805 roku utworzył tutaj muzeum sztuki. Ta książka pomaga odczytać historie zapisane w dziełach sztuki europejskiej.

w_teatrze_zycia.jpg

W teatrze życia i sławy Jana III Sobieskiego (artykuł)

Teatr jest wielką metaforą ludzkiego życia. A jeśli cały świat stał się teatrem, to cóż dopiero świat barokowego dworu, regulowany ścisłymi rytuałami, z charakterystyczną dla tej epoki grą konwencji i emocji. Właśnie o tym traktuje ta książka – o dramatach i komediach triumfatora spod Wiednia i pana na Wilanowie - króla Jana III.

44_w kregu wielkiego krola.jpg

W kręgu wielkiego króla (artykuł)

czyli opowieści wilanowskie. Czytelnik znajdzie w książce portrety członków rodziny królewskiej i wiele anegdot o życiu codziennym, radościach i troskach, "zdrowiu i niezdrowiu" mieszkańców pałacu wilanowskiego w XVII wieku.