UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Patrząc na zdjęcia Tomka Sikory w naszym nowym albumie, mamy wrażenie, że uczestniczymy w niezwykłej historii: raz jest to wiktoriańska powieść grozy, fotoreportaż, pejzaż, a kiedy indziej emocjonalny pamiętnik młodej damy. Tomek Sikora dzięki swojej wyjątkowej wrażliwości uczy jak szukać tego czego nie widać.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Panel kwiatowy z Gabinetu Farfurowego

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Panel kwiatowy z Gabinetu Farfurowego

Rzemiosło artystyczne
Jan van Oort, manufaktura
Holandia, Amsterdam
ok. 1690
Fajans, kobalt; złocenie, szkliwienie
52,3 x 37,7 x 0,8-0,9 cm
Wil.Wn.638

panel_kwiatowy_z_gabinetu_farfurowego_fot_z-reszka.jpg

Gabinet Farfurowy dekorowany jest panelami złożonymi z dwunastu płytek oraz pojedynczymi flizami ze scenami pasterskimi, biblijnymi i o tematyce obyczajowej, wszystkie datowane są na ok. 1690 r. Dekoracje malowane są podszkliwnie kobaltem, a płytki są dodatkowo naszkliwnie złocone. Jest to najwcześniejsze zachowane pomieszczenie w którym płytkami ozdobione są wszystkie ściany, co czyni z niego unikat na skalę światową. Modę na ceramiczne okładziny zapoczątkowano na dworze francuskim. To tam, na fali zainteresowania chińską porcelaną, w latach 1670-1674 powstał budynek Trianon de Porcelaine, ozdobiony płytkami fajansowymi dekorowanymi w motywy chińskie. Obecność ceramicznej okładziny ściennej w wilanowskim pałacu można wiązać z królową Marią Kazimierą, która znała dobrze dokonania artystyczne dworu Ludwika XIV.   

C82805_Gabinet_Farfurowy_konserwacja_fot_W_Holnicki.jpg

Prezentowany panel znajduje się na południowej ścianie Gabinetu. W wieńcu z liści i pąków kwiatowych widać bogato dekorowany wazon z bukietem, którego centralnym kwiatem jest słonecznik. Wazon ma po bokach dwa duże ucha w formie stylizowanych smoków, nawiązujących do dekoracji na brzuścu. Obok postaci Chińczyka na brzuścu widzimy budynek, jednak co charakterystyczne dla wytwórczości holenderskich manufaktur, krajobraz i architektura są europejskie.   

Panel został wyprodukowany w manufakturze Jana van Oorta w Amsterdamie działającej od roku 1669.

Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Gabinecie Farurowym, jego historii oraz wystroju, kliknij.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
0777_Gabinet_Farfurowy_konserwacja_fot_J_Martusewicz.JPG

Konserwacja i restauracja Gabinetu Farfurowego (film)

Film opowiada o pracach konserwatorskich przy ceramicznej dekoracji ścian Gabinetu Farfurowego, znajdującego się na piętrze pałacu króla Jana III w …

gabinet_farfurowy_fot_a_indyk.jpg

Prace konserwatorskie w Gabinecie Farfurowym (artykuł)

W okresie od sierpnia do grudnia 2014 r. trwały prace konserwatorskie przy ceramicznej dekoracji ścian Gabinetu Farfurowego, który znajduje się …

Gabinet Farfurowy.jpg

Gabinet Farfurowy (Wnętrza, PJM) (artykuł)