UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

Portret Izabeli Lubomirskiej

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Malarstwo
Marceli Bacciarelli (Rzym 1731 - Warszawa 1818)
Warszawa
lata 70-te XVIII w.
Olej, płótno
139 x 101 cm
Wil.1698

70_pic-galeriaportretow-izabela_lubomirska.jpg

Przy bliższych oględzinach tego reprezentacyjnego wizerunku, ukazującego księżnę z całym splendorem, ujawniają się pewne niekonsekwencje w jej stroju i fryzurze w porównaniu z datą „1757” zapisaną w sygnaturze artysty. Na początek kwiat pomarańczy oraz pies symbol wierności małżeńskiej, które kojarzą się z datą jej ślubu ze Stanisławem Lubomirskim,  a ten miał miejsce w 1753 roku, a nie w 1757. Z kolei fryzura z włosami zaczesanymi wysoko do góry oraz ozdobionymi egretą z piórami strusimi i wianuszkiem z kwiatów pomarańczy, zgodna jest z modą obowiązującą dopiero w latach 70-tych XVIII wieku; wcześniej noszono małe peruczki à la Madame Pompadour. Wspaniała suknia z gorsetem przybranym kokardami bliska jest formą sukni przedstawionej na portrecie z około 1767 r., który namalował Alexandre Roslin (zob. kat.).

Obraz niezawodnie wykonany przez Bacciarellego był z bliżej niewyjaśnionych powodów antydatowany przez samego malarza. Niewykluczone, że takie było życzenie zleceniodawczyni.

Krystyna Gutowska-Dudek

Podziel się:
Wykop Facebook
2010-12-09
Izabela_Lubomirska_fragment

Portret staropolski w Wilanowie - Lubomirscy (multimedium)

Multimedium Portret staropolski w Wilanowie - Lubomirscy ujawnia tajemnice staropolskiego portretu i wprowadza świat kultury dworskiej, od wieków balansującej na …

70_pic-galeriaportretow-ciecia-f_izabela_lubomirska.jpg

Dobra i zła Izabela (film)

Izabela z Czartoryskich Lubomirska mimo niewielkiego wzrostu była pewna siebie i dumna. Dysponowała wielkim majątkiem, kochała piękne stroje (zwłaszcza w kolorze błękitnym) i zawsze podążała za modą. We wspaniałych, dekorowanych specjalnie dla niej wnętrzach pałacu w Wilanowie można śledzić legendę błękitnej pani o niełatwym charakterze.

45_zrzut_rezydencja.jpg

Dzieje rezydencji (e-learning)

Nie od razu pałac zbudowano... Początkowo był skromnym dworem podmiejskim, letnią rezydencją rodziny Sobieskich. Z czasem stał się wspaniałą willą otoczoną ogrodami, której dekoracja podkreślała chwałę króla-zwycięzcy, jedynego polskiego monarchy, którego sława przekroczyła granice Rzeczypospolitej.