© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   10.09.2019

15. Bieg po Nowe Życie 7 września 2019 r. – podsumowanie

Ponad 100 sztafet na starcie 15. Biegu po Nowe Życie!

7 września 2019 r. w magicznej scenerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbył się 15. jubileuszowy Bieg po Nowe Życie. Ludzie biorący w nim udział pokazują, że po przeszczepieniu można prowadzić normalne, aktywne i ciekawe życie.

Bieg po Nowe Życie to inicjatywa społeczna, której celem jest edukacja w zakresie transplantacji narządów. Projekt ten buduje społeczne poparcie dla transplantacji, upowszechnia świadectwa woli oraz promuje świadome dawstwo narządów. W ideę są zaangażowani aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, przedstawiciele nauki i mediów, którzy dwa razy w roku spotykają się w wyjątkowym sztafetowym marszu nordic walking z osobami po przeszczepieniu. Bieg po Nowe Życie wystartował w 2011 r. i po ośmiu latach wpisał się na listę najważniejszych polskich kampanii społecznych. Jubileuszowy, 15. Bieg po Nowe Życie miał wyjątkowy charakter – po raz pierwszy maszerujący spotkali się na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

100 sztafet – rekord!

W sobotę 7 września 2019 r. warszawiacy i turyści kibicujący uczestnikom wydarzenia zobaczyć mogli ponad 100 sztafet. To rekord Biegu po Nowe Życie. Na trasę z jedynkami wyruszyli m.in.: współtwórca i ambasador wydarzenia Przemysław Saleta, Piotr Zelt, Olga Kalicka, Rafał Zawierucha, Marta Kuligowska, Magdalena Stużyńska, Andrzej Nejman, Aleksandra Popławska, Jacek Kopczyński, Andrzej Młynarczyk, Marek Plawgo, Rafał Cieszyński, Łukasz Kadziewicz, Jerzy Mielewski, Michał Mikołajczak, Ewa Pacuła, Joanna Kuberska, Marcin Mroczek, Olga Borys, Mariola Bojarska Ferenc, Jolanta Fraszyńska, Anita Jańcia, Marcin Korcz, Monika Zamachowska, Robert Sowa, Jarosław Kret, Tomasz Iwan, Urszula Dębska, Jarosław Boberek, Ewa Kuklińska, Adrianna Borek, Michał Olszański, Radosław Brzóska, Wojciech Majchrzak, Elżbieta Romanowska, Mariusz Kałamaga i wielu innych.

Na starcie wydarzenia pojawiła się także Barbara Wypych, aktorka filmowa i teatralna. Wzięła udział w Biegu po Nowe Życie już po raz drugi. – Wielu z nas nie zna ani jednej osoby po przeszczepie, ja też zaczęłam zgłębiać temat dopiero wtedy, gdy dostałam zaproszenie na Bieg po Nowe Życie. Osoby po przeszczepach, które tutaj spotkałam, mają ogromny optymizm i wolę walki. Przychodzi mi do głowy taka myśl, że czasem trudno nam cieszyć się z tego, co mamy, docenić w tym pędzie, w jakim żyjemy, zwłaszcza tutaj, w Warszawie, proste sprawy – mówi aktorka.

Koszykarz Cezary Trybański też uważa, że nadal mało wiemy na temat transplantacji narządów. Przyznaje, że wielu rzeczy dowiedział się dopiero na Biegu po Nowe Życie. – To wspaniała inicjatywa. Jeszcze podczas pierwszej edycji, w której wziąłem udział, podpisałem świadectwo woli, wsadziłem do portfela i zawsze noszę przy sobie – mówi sportowiec.

Aktor Szymon Piotr Warszawski w filmie „Bogowie” zagrał kardiochirurga Andrzeja Bochenka. – Wtedy po raz pierwszy miałem więcej do czynienia z tematyką transplantacji narządów, poznałem ludzi, którzy byli albo po przeszczepie serca, albo na niego czekali. Po raz kolejny z tematyką przeszczepiania, tym razem nerek, miałem do czynienia przy okazji serialu „Szóstka” – opowiada aktor. – Mało kto z nas za życia zastanawia się, co stanie się z jego organami po śmierci, a powinniśmy oswajać ludzi z tą tematyką – uważa.

Rafał Cieszyński, aktor, mówi, że takie wydarzenia jak Bieg po Nowe Życie uświadamiają społeczeństwo. – Wydaje mi się, że świadomość społeczna jest coraz większa, w moim środowisku nie spotkałem się z osobą, która by do przeszczepiania narządów podchodziła sceptycznie – mówi.

Przy kawie o transplantologii

Wstępem do sobotniego wydarzenia było piątkowe telewizyjne spotkanie „Przy kawie o transplantologii” w lobby barze hotelu Marriott. Oprócz osób po przeszczepieniach wzięli w nim udział lekarze, sławy polskiej medycyny transplantacyjnej oraz koordynatorzy transplantacyjni.

– Polskiej transplantologii należy życzyć, by ta metoda leczenie zdobyła pełną akceptację ze strony społeczeństwa oraz zrozumienie u lekarzy, którzy identyfikują potencjalnych dawców – mówił prof. Roman Danielewicz, chirurg, transplantolog, kierownik programu „Żywy Dawca Nerki” w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Wśród ponad 50 gości byli m.in.: prof. Piotr Kaliciński, który 29 lat temu wykonał pionierskie przeszczepienie wątroby u dziecka w Polsce, prof. Sławomir Nazarewski, który w 1988 r. był w zespole, który jako pierwszy w Polsce przeszczepił jednocześnie nerkę i trzustkę, oraz prof. Jacek Pawlak, który wykonał pierwsze udane przeszczepienie wątroby u osoby dorosłej. W tym roku minie 25 lat od tej pionierskiej operacji. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku reprezentował m.in. dr Jacek Wojarski, członek zespołu profesora Mariana Zembali z pierwszego udanego jednoczesnego przeszczepienia serca i płuc w 2001 r.  Widzowie mogli spotkać się także z prof. Zbigniewem Włodarczykiem – twórcą bydgoskiego ośrodka transplantacyjnego.

Choć 15. Bieg po Nowe Życie, tak jak wszystkie poprzednie, miał wymiar symboliczny, na mecie wszyscy szukali swojego miejsca na liście wyników. Tym razem najlepszą okazała się sztafeta Runners, którą poprowadził Paweł Kołodziej. Druga była trzyosobowa drużyna Radia ZET z Damianem Michałowskim, trzecia sztafeta Polnord z Piotrem Zeltem.

Co jest najważniejsze w Biegu po Nowe Życie:

  • Propagowanie idei przeszczepów jako wielkiej wartości dającej życie innym.
  • Pokazywanie, że transplantacja to skuteczna metoda, pozwalająca na powrót do normalnego życia.
  • Upowszechnianie świadectw woli.
  • Przełamywanie barier społecznych blokujących świadome dawstwo narządów.
  • Media, które wspierają.
  • Mówienie o ważnym temacie w sposób sympatyczny i z uśmiechem.
  • To wreszcie siła naszych przyjaciół popierających najszlachetniejszą z idei – osób po przeszczepieniu oraz znanych osób ze świata filmu, teatru, estrady, nauki, mediów i sportu.

A wszystko poprzez prostą formę rekreacji – nordic walking – która ma udowodnić, że po przeszczepieniu można wrócić do aktywnego życia

W sobotę 7 września 2019 r. spotykaliśmy się na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Poniżej relacja z wydarzenia.

Patronat honorowy nad 15. Biegiem po Nowe Życie objął minister zdrowia RP Łukasz Szumowski.

Kontakt:
Tomasz Furtak
rzecznik prasowy Biegu po Nowe Życie
tel. 608 503 122
www.transplantologia.info

Zestaw znaków partnerów i sponsorów



Santander Consumer Bank – bank od kredytów – jest jednym z liderów rynku consumer finance w Polsce. Oferuje klientom szeroki zakres produktów obejmujący kredyty gotówkowe, kredyty na nowe i używane samochody, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz lokaty. Produkty dystrybuowane są online oraz poprzez sieć oddziałów, salony i komisy samochodowe, sklepy i punkty usługowe. Więcej na www.santanderconsumer.pl


PKN Orlen to odpowiedzialny przedsiębiorca, który z największą starannością dba o zdrowie swoich pracowników. Potrzeby społeczności lokalnych  są jednak dla koncernu równie istotne. Dlatego  wspiera inicjatywy związane z profilaktyką zdrowotną z których korzystają zarówno klienci, jak i  mieszkańcy miejscowości, na terenie których prowadzi swoją działalność. Jest to również praktyczny sposób realizacji strategii CSR Grupy Orlen oraz celu 3 Agendy 2030 ONZ – „Dobre zdrowie i jakość życia”.