© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Amor Polonus, czyli miłość Polaków

Amor Polonus, czyli miłość Polaków, Muzeum Pałac w Wilanowie, Warszawa 2010, tom I: 380 str., ISBN 978-83-60959-49-7, tom II: 196 str., ISBN 978-83-60959-53-4, format: 24,5 x 30,5 cm, cena 50 zł,

Dwutomowy katalog jest komentarzem wystawy "Amor Polonus, czyli miłość Polaków". Katalog, tak jak i wystawa, podzielony jest na 3 części, opisujące trzy odmiany miłości, najbardziej w Polsce popularne: miłość ojczyzny, miłość do kobiety i miłość rodzinną. Punktem spójnym wszystkich odmian tego uczucia jest Wilanów i rodzina Sobieskich. To właśnie w Wilanowie wciąż snują się wspomnienia miłości króla-wojownika, polskiego Marsa, do jego pięknej żony, na obrazach powstających dla tego miejsca ukazywanej jako Wenus. Tutaj także w końcu następnego stulecia Stanisław Kostka Potocki dzielił się z żoną Aleksandrą zachwytem nad pięknem sztuki włoskiej i greckimi wazami przywiezionymi z Italii.
Pierwszy tom, z fotografiami wszystkich obiektów, notami katalogowymi i esejami  prof. Teresy Grzybkowskiej i prof. Zdzisława Żygulskiego  jun. Tom drugi  zawiera eseje wybitnych historyków  sztuki, kultury, literatury, obyczaju, muzyki: m.in. Mieczysława Tomaszewskiego, Jarosława Krawczyka,  Jacka Kowalskiego. Integralną częścią tego zestawu jest również zeszyt nutowy zawierający kompozycję "Amor Polonus"napisaną specjalnie z okazji wystawy przez Marcina Błażewicza.

Kup teraz w e-sklepie