© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   06.05.2016

ArtSherlock – przełom w identyfikacji zrabowanych dzieł sztuki

banerW poniedziałek 9 maja 2016 r. zaprezentowany został jedyny w swoim rodzaju projekt bazujący na mobilnej aplikacji związanej z identyfikacją utraconych dzieł sztuki. Dzięki niemu rozpoznanie dzieła możliwe jest w ciągu zaledwie kilku sekund – za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu. Jest to autorski projekt Fundacji Communi Hereditate realizowany we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a sfinansowany przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy.

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa jest automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 r. gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych na skutek II wojny światowej z terenów Polski oraz podejmuje działania mające na celu ich odzyskanie.

Prowadzony przez MKiDN jedyny ogólnopolski rejestr ruchomych dóbr kultury zawiera blisko 63 tys. pozycji i jest dostępny online: www.dzielautracone.gov.pl. Wśród dzieł zaginionych są obrazy polskich i zagranicznych twórców, m.in. dzieła: Rafaela, Rubensa, Rembrandta, Dürera, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki i Stanisława Wyspiańskiego. W ostatnim czasie, w wyniku działań restytucyjnych do Polski powróciło kilkadziesiąt utraconych podczas II wojny światowej dzieł sztuki.