© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Silva Rerum   Silva Rerum

Imiona bohatyrów głoszą

Pośrodku fasady ogrodowej nad wejściem do pałacu widoczne jest trofeum Herkulesa. Jest nim szeroko rozpięta lwia skóra, na której przedstawiono postać skrzydlatego Geniusza – dobrego ducha i opiekuna. Nasz wzrok ponownie przykuwają złociste puklerze. Umieszczone na wysuniętych alkierzach tarcze powiązano z dwoma herbami państwowymi – Polski (Orzeł) i Litwy (Pogoń). Tarcza Sobieskiego ma więc chronić całą Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Dobrą wróżbę związaną z panowaniem Jana III Sobieskiego potwierdzają mozaikowe przedstawienia Sybilli umieszczone na ścianach bocznych. Złocistą fasadę pałacu od strony ogrodu zdobią medaliony przedstawiające heroiny i herosów ze świata antycznego. Wszystkim dawnym bohaterom i bohaterkom patronuje para królewska, którą ukazano na złocistych medalionach znajdujących się powyżej okien drugiego piętra. Poniżej, między oknami pierwszego piętra umieszczono medaliony przedstawiające z profilu postacie męskie po lewej stronie i kobiece po prawej. Litewski herb Pogoń otaczają medaliony z wizerunkami bliźniąt – Kastora i Polluksa z jednej strony, zaś Bachusa z drugiej. Na lewej ścianie bocznej przedstawiony został cesarz Konstantyn Wielki, a na frontowej ukazano kolejno profile: bohaterskiego Achillesa, rzymskiego wodza Marka Antoniusza i Aleksandra Wielkiego. Odpowiadają im medaliony z postaciami dzielnych kobiet umieszczone po stronie prawej: Rzymianki Lukrecji, która wolała śmierć niż hańbę, egipskiej królowej Kleopatry i legendarnej władczyni babilońskiej Semiramidy, a także kreteńskiej księżniczki Ariadny na ścianie bocznej. Postacie kobiece znajdujące się w medalionach otaczających herb Polski Orła to kapłanka Westa po lewej i rzymska Sybilla po prawej stronie. Zgodnie z dawnymi wzorami ikonograficznymi Achilles i Aleksander Macedoński przedstawieni zostali w hełmach, a Marek Antoniusz w promienistym wieńcu.

Wszyscy bohaterowie symbolizują męstwo i waleczność Sobieskiego. Odwzorowane w medalionach kobiety uosabiają czystość, urodę i rozsądek królowej Marysieńki.

Wśród innych postaci umieszczonych w medalionach odnaleźć można na fasadzie południowej Andromedę i Perseusza oraz króla trojańskiego Priama i jego małżonkę Hekubę, a na fasadzie północnej ich synową Andromachę, żonę walecznego Hektora.