© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   18.04.2018

Warsztaty rekonstrukcji przyrodniczej

Nie taki korzeń prosty (7–16 lat)

– zajęcia sezonowe
– zajęcia plenerowe

Marchewka jest pomarańczowa, słodka i soczysta. Wydawać by się mogło, że to oczywiste, a jednak przekonamy się, że w takiej formie towarzyszy nam ona od zaledwie kilkuset lat! Jeżeli nawet marchewka ma swoje tajemnice, to co odkryjemy, zaglądając do spiżarni króla Jana III? Przyjrzymy się gatunkom zapomnianym, ale też powszechnie znanym. Poznamy dzikie formy, od których nasi przodkowie rozpoczynali prace hodowlane. Zobaczymy, jak łatwo się w korzeniach poplątać i jakie substancje możemy w nich znaleźć.

Jak ugryźć ziarno? (7–16 lat)

– zajęcia sezonowe
– zajęcia plenerowe

Tysiące lat uprawy zbóż zaowocowały powstaniem wielu odmian i krzyżówek, a ziarno stało się podstawą diety w wielu zakątkach świata. Nic więc dziwnego, że wątki związane z ziarnem, mąką oraz chlebem są silnie zakorzenione w kulturze. Czym właściwie jest zboże i dlaczego stało się tak istotne dla człowieka? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, a przy okazji poznamy dawne gatunki uprawne oraz sposoby ich obróbki. Zajrzymy również do spiżarni króla Jana III i dowiemy się, jakie ziarna jadał. Korzystając ze współczesnych metod, odkryjemy wiele sekretów ziarna.

Pszczoły z wąsem (8–19 lat)

– zajęcia sezonowe
– zajęcia plenerowe

Przekonajmy się, jak fascynujące może być życie pszczół! Kto sprawuje władzę w ulu? Czy pszczela królowa nosi koronę? Czy pasiaste owady mają wąsy? Czy jedynym pożytkiem z pracy pszczół jest miód? Zajrzymy do sześciokątnych komnat i przyjrzymy się temu, co się tam magazynuje. Dowiemy się, czym jest bartnictwo i zgłębimy jego tajniki. A jeśli pogoda będzie nam sprzyjać, uzbrojeni w profesjonalny sprzęt pszczelarski wybierzemy się do pałacowej pasieki Ule Króla, aby stanąć oko w oko z rojem! Zajęcia dostępne w okresie 8 kwietnia – 30 września 2019 r.

Zajęcia rekomendowane w ramach programu „Warszawa z klasą, klasa z Warszawą – program 100 plus dla klas 7–8 + 3 klasa gimnazjum”

Oferta obowiązuje w roku 2019.

______________________________________________________________________

Bilety:

t: 22 54 42 850 (pon.–pt., godz. 9–16)

m: bilety@muzeum-wilanow.pl

______________________________________________________________________

Patroni medialni: