© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wielkie warsztaty rzeźbiarskie Warszawy doby saskiej. Modele kariery – formacja artystyczna – organizacja produkcji

Jakub Sito, Wielkie warsztaty rzeźbiarskie Warszawy doby saskiej. Modele kariery – formacja artystyczna – organizacja produkcji, 410 s., ISBN 978-83-63580-32-2

Warszawa XVIII wieku była jednym z największych i najbardziej znaczących w Europie Środkowej ośrodków rzeźbiarskich. Dzieła, które szczęśliwie przetrwały do naszych czasów, widywane w kościołach, na fasadach budynków czy w ogrodach, związane są z wyjątkowymi postaciami ich twórców: Bartłomiejem Michałem Bernatowiczem, Johannem Georgiem Plerschem i Franzem Antonem Vogtem.

Nowa publikacja Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie poświęcona jest tym trzem artystom i prowadzonym przez nich warsztatom, najważniejszym dla rzeźby Warszawy doby saskiej. Jakub Sito przedstawia nie tylko ich dokonania, ale także przybliża źródła ich stylu, sposób organizacji produkcji i czynniki, które sprawiły, że to właśnie warsztaty Bernatowicza, Plerscha i Vogta zmonopolizowały warszawski rynek późnobarokowej i rokokowej rzeźby. Mocną stroną książki jest również bogaty materiał ilustracyjny obejmujący istniejące dzieła, projekty i archiwalne fotografie zniszczonych obiektów.

Jasny sposób narracji i szeroka panorama warszawskiego środowiska artystycznego doby saskiej sprawiają, że publikacja, choć skierowana przede wszystkim do specjalistów, zainteresuje również miłośników sztuki i varsavianistów. Barwne ilustracje i niezwykle elegancki projekt publikacji dają możliwość docenienia poziomu twórczości trzech rzeźbiarzy, z których szczególnie Johann Georg Plersch w pełni zasługuje na miano wybitnego europejskiego twórcy.

Kup teraz w e-sklepie.