© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wystawy w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

2018:

„Czar i wdzięk niepodległej”
od 1 czerwca
Wystawa kostiumów inspirowanych modą lat 20. i 30., zaprojektowanych i wykonanych przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, prezentowanych przez uczestniczki programu Debiutantki w czasie Nocy Muzeów. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

„Wystawa portretu Jana III i tkanin tureckich w pałacu wilanowskim”
od 1 maja
Na wystawie w Wielkiej Sieni w pałacu wilanowskim prezentowane są tkaniny tureckie, zdobyte pod Wiedniem przez Jana III, wypożyczone z klasztoru benedyktynek w Krzeszowie. Towarzyszy im wysokiej klasy portret króla pochodzący z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

„Colors of life – wystawa florystyczna”
24–25 marca
Wystawa florystyczna prac dyplomowych absolwentów Szkoły Florystycznej Małgorzaty Niskiej.

„Sekrety sekretery”
od 22 marca
Studyjna wystawa przedstawiająca konstrukcję oraz rozmaite funkcje jednego z najpopularniejszych mebli XVII i XVIII w. na przykładzie ciekawego zespołu trzech sekreter w typie mebli angielskim, pochodzących z historycznej kolekcji wilanowskiej.

„X wystawa tulipanów
16–18 marca
Wystawa odmian tulipanów wraz z towarzyszącymi jej wydarzeniami edukacyjnymi.

„Why do we eat the way we do?”
od 15 marca
Wystawa prezentowana w Schloss Hof w Austrii, organizowana w ramach międzynarodowego projektu „A Place at the Royal Table” w porozumieniu z Siecią Europejskich Rezydencji Królewskich (ARRE).

„Wilanowskie Atelier”
1 marca – 14 maja
Wystawa prezentująca prace hafciarskie i koronczarskie inspirowane dziełami sztuki z kolekcji wilanowskiej, autorstwa  czestniczek Klubu Haftu i Klubu Koronki Klockowej działających w muzeum.

2017:

Galbinety Starożytności
1 grudnia otwarto nową wystawę na ekspozycji, efekt dążenia do scalenia historycznej kolekcji dzieł sztuki egipskiej i greckiej, która uległa rozproszeniu w rezultacie II wojny światowej. Wystawa przywraca antycznym dziełom sztuki należne im miejsce w rezydencji królewskiej, gdzie uzupełniane publikacjami tekstów źródłowych przypominają wielką tradycję polskiej humanistyki i kolekcjonerstwa, zakorzenioną w greckich i łacińskich starożytnościach. Wspaniała kolekcja waz antycznych, aegiptica, obrazy, rzeźby, ryciny i książki były zalążkiem nowej formy edukacji kulturowej, którą Stanisław Kostka Potocki i jego żona Aleksandra z Lubomirskich, a potem ich dzieci i wnuki ofiarowali społeczeństwu.

„Pokaz wybranych obiektów z wystawy Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu
11 listopada – 3 grudnia
Wystawa prezentująca trzy eksponaty z wiedeńskiej wystawy „Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu” - Kazanie św. Jana Chrzciciela pędzla Jana Reisnera, kryształowy komplet ołtarzowy z klasztoru w Studziannie oraz tzw. prywatny portret Jana III.

„Flowers & Emotions wystawa florystyczna”
16–17 września; frekwencja: 1 858 osób
Wystawa prac egazminacyjnych kandydatów na mistrza florystyki i florysty czeladnika, organizowana we współpracy ze Szkołą Florystyczną Małgorzaty Niskiej. 

Galeria Magazynowa w Markoniówce
12 września odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej. Wyjątkowy charakter ekspozycji pozwala na prezentację cennych dzieł sztuki, które z wielu przyczyn od lat nie były pokazywane. Zgromadzono tutaj ekskluzywną kolekcję wyrobów sztuki złotniczej, oryginalne tkaniny ścienne z apartamentów królewskich oraz kolekcję przedmiotów z Dalekiego Wschodu, zawierającą dzieła zdobione kilkoma rodzajami laki, emaliowane metalowe naczynia, bogaty zbiór porcelany oraz akwarelowe malowidła na papierze. Nowoczesna przestrzeń pawilonu została wyposażona w specjalnie zaprojektowane gabloty umożliwiające zwiedzającym oglądanie delikatnych eksponatów z bardzo bliskiej odległości.

„Pokaz portretu Jana III Sobieskiego pochodzącego z kościoła św. Józefa na Kahlenbergu w Wiedniu”
4 sierpnia – 6 listopada; frekwencja 57 845 osób
Pokaz specjalny portretu Jana III pochodzącego z kościoła na Kahlenbergu. Obraz z I poł. XVIII wieku nieznanego autorstwa po konserwacji można było podziwiać w Antykamerze Króla. 

„Vive la mode, czyli Francuzki na polskim dworze”
15 lipca – 30 października; frekwencja: 91 215 osób
Wystawa kostiumów inspirowanych barokiem, wykonanych przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Suknie zostały zaprezentowany w czasie Nocy Muzeów 2017 przez uczestniczki programu charytatywno-edukacyjnego "Debiutantki".

„Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu”
7 lipca – 1 listopada
Wystawa w Pałacu Zimowym w Wiedniu. Głównym organizatorem wystawy było Museum und Schloss Belvedere. Ze strony polskiej w przygotowania były zaangażowane cztery rezydencje królewskie (Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek na Wawelu).

„Godzinki Sobieskiego”
1 czerwca – 26 października; frekwencja: 120 003 osoby
Wystawa prezentująca faksymie manuskryptu tzw.  „Godzinek Sobieskiego” oraz pięćdziesięciu czterech miniatur pochodzących z dzieła. Projekt zrealizowano we współpracy ze szwajcarskim wydawnictwem Quaternio i polskim Bernardinum.

 „Wieża Babel kontra Przestrzeń”
13 maja – 4 kwietnia; frekwencja 9 432 osoby
Wystawa doktorantów ASP w Warszawie prezentująca szeroki wachlarz znaczeń i symboli współczesnego języka sztuki. 

 „IX Wystawa Tulipanów w Wilanowie”
1–2 kwietnia; frekwencja: 11 804 osoby
Wystawa prezentująca różnorodne odmiany tulipanów oraz kompozycje florystyczne.

„Wokół herbaty, kawy i czekolady”
29 kwietnia 2014 – 5 listopada 2017; frekwencja: 199 514 osoby
Wilanowska kolekcja ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki.

2016:

„Oblicza natury - wystawa prac dyplomowych szkoły florystycznej Małgorzaty Niskiej”
17–18 września; frekwencja: 2 800 osób
Wystawa kompozycji florystycznych przygotowanych jako prace dyplomowe absolwentów Szkoły Florystycznej Małgorzaty Niskiej.

„Wilanów Genius Loci Dwa Widzenia”
2–24 lipca; frekwencja: 6 858 osób
Ekspozycja przygotowana przez studentów II roku Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Wystawa była efektem wspólnego projektu Zakładu Teorii Współczesnej Grafiki, Pracowni Grafiki Warsztatowej oraz Fundacji im. Mariusza Kazany promującej polską grafikę.

„Ubiory na dworze króla Jana III”
17 czerwca – 30 października; frekwencja: 70 773 osoby
Wystawa strojów będących efektem wielomiesięcznej nauki i pracy uczestników konkursu „Ubiory na dworze króla Jana III”, zaprezentowano prace w dwóch kategoriach - rekonstrukcja i inspiracja.

„Carpe diem i pudrowe rokoko”
27 maja 2016 – 22 maja 2017
Wystawa kostiumów uczestniczek IV edycji programu edukacyjno-charytatywnego "Debiutantki". Stroje zaprojektowały studentki I roku Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.

„MOŻNA - Młodzi Graficy z Akademii Sztuk Pięknych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie”
14 maja – 2 czerwca; frekwencja: 4 528 osób
Wystawa studentów Wydziału Grafiki ASP w Warszawie była efektem programu muzealnego mającego na celu ukierunkowanie myślenia o własnej twórczości w kontekście przestrzeni ekspozycji. Było to odwrócenie tradycyjnego porządku organizacji wystawy, gdzie poszczególne zadania są podzielone między kuratorów, artystów, scenografów, redaktorów, działy promocji oraz edukacji.

„VIII Wystawa Tulipanów w Wilanowie”
11 marca – 13 marca; frekwencja: 5 624 osoby
Na wystawie współorganizowanej przez Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych można było zobaczyć blisko sto odmian tulipanów wyprodukowanych w polskich gospodarstwach ogrodniczych. Patronat merytoryczny nad wystawą objął Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

„Taniec, gest”
26 lutego – 4 marca; frekwencja: 1 319 osób
Obrazy Marii Wallenberg-Kluzy reprezentują malarstwo refleksyjne, przenikane innymi formami wyrazu artystycznego, takimi jak: muzyka, poezja, teatr i taniec.

„Wokół herbaty, kawy i czekolady”
29 kwietnia 2014 – 31 grudnia 2016; frekwencja: 162 453 osoby
Wilanowska kolekcja ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki.

2015:

„Wokół herbaty, kawy i czekolady”
29 kwietnia 2014 – 31 grudnia 2015
Wilanowska kolekcja ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki.

„Widzenie krajobrazu
29 stycznia – 6 lutego; frekwencja: 825 osób.
Swoją twórczość artystyczną zaprezentowali na niej studenci, absolwenci, doktoranci i pracownicy Katedry Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

„Prawa Człowieka. Dostrzegam: Dziedzictwo”
18 lutego – 10 marca; frekwencja: 1 511 osób.
Wystawa prac fotograficznych połączyła w oryginalny sposób artykuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i wypowiedzi przedstawicieli polskiej myśli humanistycznej, takich jak Hugo Kołłątaj, Cyprian Kamil Norwid czy Leszek Kołakowski.

„VII Wystawa Tulipanów w Wilanowie”
20–22 marca; frekwencja: 4 991 osób.
Na wystawie można  było zobaczyć blisko 110 odmian tulipanów wyprodukowanych w polskich gospodarstwach ogrodniczych. Patronat merytoryczny nad wystawą objął Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

„Pogranicza Fotografii”
11–20 maja; frekwencja: 1 850 osób.
Założeniem wystawy było zestawienie dwóch światów fotografii: analogowej i cyfrowej we wszystkich jej aspektach: technicznych, technologicznych oraz intelektualnych. Dotyczy to również technik szlachetnych i alternatywnych fotografii. Wydział Nowych Mediów ASP w Warszawie.

„Zmysły Sztuki, Wystawa malarstwa Katarzyny Kowalskiej”
26 lutego – 10 kwietnia; frekwencja: 700 osób.

„Zmysły Sztuki, Wystawa obrazów i ilustracji Agi Pietrzykowskiej”
16 kwietnia – 10 czerwca; frekwencja: 800 osób.

„Zmysły Sztuki, Wystawa plakatów i grafik książkowych prof. Macieja Buszewicza”
18 czerwca – 30 lipca; frekwencja: 900 osób.

„200 lecie wydania publikacji O sztuce u dawnych przez St. K. Potockiego”
5 marca – 30 września;
Ekspozycja promuje wiedzę o założycielu wilanowskiego muzeum o znaczeniu jego nowatorskich badaniach w zakresie historii sztuki i archeologii dla kultury europejskiej oraz popularyzacji tej wiedzy w jego pierwszej polskiej publikacji na ten temat skierowanej do polskiego społeczeństwa.

Piękno malarstwa tuszem’’
18 marca – 24 kwietnia; frekwencja: 15 518 osób.
Wystawa w gablocie w podziemiu pałacowym przedstawia repliki zwojów pochodzące w różnych nurtów tradycyjnego malarstwa chińskiego z Narodowego Muzeum Pałacowego na Tajwanie. Uzupełnienie stanowią ozdobne i użytkowe obiekty ceramiczne.

„Wystawa sukien empire’’
18–29 maja
Pierwsza wspólna wystawa "Debiutantek" i Wyższej Szkoły Artystycznej - "W ogrodzie Króla Jana zakwitły kwiaty". Na wystawie znalazły się suknie empire autorstwa studentek pierwszego roku.

2014:

„Orient. Nowoczesność i Sztuka”
25 czerwca – 21 września 2014 r., frekwencja 35 771 osób.
Wystawa zorganizowana we współpracy z Bankiem Centralnym Republiki Turcji, prezentująca 47 dzieł artystów tureckich z kolekcji Banku Centralnego Republiki Tureckiej, powstałych od lat 80. XX w. do początku XXI w, w ramach obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Kurator: Zeynep Yasa-Yaman.

„VI Wystawa Tulipanów w Wilanowie”
15–16 marca; frekwencja: 4 110 osób.
Wystawa zorganizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych. Wystawa miała na celu promocję kwiatów, a także zapoznanie się z historią ich uprawy oraz znaczenia w ogrodnictwie. Na wystawie można było podziwiać ponad 2 tysiące kwiatów kilkudziesięciu odmian tulipanów.

„Wokół herbaty, kawy i czekolady”
29 kwietnia – 31 grudnia; frekwencja: 151 774 osoby
Wilanowska kolekcja ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki.

„Wilanów dla młodych talentów”
23 czerwca – 5 grudnia
Wystawa w Sali Historycznej pałacu. Ekspozycja prac miłośników krawiectwa historycznego, uczestników projektu „Wilanów dla młodych talentów”. Prezentująca kopie i rekonstrukcje ubiorów od XVII do XIX w..

2013:

„Uśpiony Kapitał 4 / Sztuka wymiany. Kolekcja Józefa Robakowskiego”
11–16 października, 4–9 listopada oraz 25–30 listopada 2013 r.
Pokazy prezentowane w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie zostały skonstruowane wokół trzech tematów: awangardy kina artystycznego, działającego w latach 80. międzynarodowego magazynu filmowego – INFERMENTAL, zainicjowanego w 1991 w Berlinie magazynu sztuki wideo VAMP oraz archiwum Warsztatu Formy Filmowej i sztuki performance’u.

„Wystawa fotografii ikebany”
7 października – 8 grudnia 2013 r.
Cykl 10 wybranych zdjęć ikebany z wystawy w 2012 roku w Wielkiej Sieni autorstwa fotografa Michała Kawki.

„Wystawa ikebany w ramach XI Października Japońskiego”
5–6 października 2013
Ikebana jest niezwykłym zjawiskiem japońskiej kultury, sztuką wyrafinowanego układania kwiatów, która na przestrzeni wieków ewoluowała, tworząc różne style i szkoły, osiągając wyżyny malarstwa, rzeźby czy nawet poezji. Jest obecnie wielce ceniona nie tylko przez samych Japończyków.

"Wilanowskie Barwy Lata" - wystawa prac konkursowych”
20–22 września 2013
Wystawa prac egzaminacyjnych Szkoły Florystycznej Małgorzaty Niskiej na poziomie florysty. Dodatkowo zorganizowano konkurs - Wilanowskie barwy lata na dowolną pracę florystyczną dla hobbystów i profesjonalistów, która była inspirowana historią pałacu króla Jana III.

"Ogrody w obiektywie"
30 lipca 2012 – 28 stycznia 2013; wnętrza pałacu w Wilanowie.
Na wystawie zostały pokazane wybrane zdjęcia laureatów konkursów fotograficznych oraz uczestników warsztatów organizowanych przez Muzeum Pałac w Wilanowie.

„Helena Modrzejewska – ikona stylu, Od dystansu do pokusy, międzynarodowa wystawa pokonkursowa”
29 maja – 1 sierpnia 2013; wnętrza pałacu w Wilanowie.
Na wystawie zaprezentowano prace w dwóch kategoriach konkursowych: rekonstrukcje i inspiracje.

„Primus inter pares”
23 kwietnia – 8 grudnia 2013, wnętrza pałacu w Wilanowie.
Wystawa „Primus inter pares” była opowieścią o Janie Sobieskim, jego rodzie i formacji, o wyprawach wojennych i karierze politycznej pełnej sukcesów, ale też nie wolnej od porażek, o pasjach i namiętnościach, ciętym poczuciu humoru i ulubionych rozrywkach, wreszcie o jego zainteresowaniach obejmujących najróżniejsze dziedziny wiedzy. Wystawa „Primus inter pares” znalazła się w pałacu w Wilanowie, gdyż nie ma lepszego miejsca na prezentację postaci króla Jana III niż wnętrza jego ulubionej letniej rezydencji, w której prowadził życie „pierwszego pośród równych” i gdzie dokonał żywota. Piękno i znaczenie królewskich komnat podkreśliła zaskakująca scenografia; wykorzystaliśmy światło i dźwięk, multimedia i filmy, zaprezentowaliśmy niezwykłe dzieła sztuki i świadectwa pisane. Znajdywały się wśród nich m.in. najznakomitsze portrety Jana III (także z kolekcji prywatnych i zagranicznych), dzieła literackie i naukowe dedykowane monarsze, rękopisy, kompozycje historyczne i alegoryczne, miniatury, pamiątki związane z rodem Sobieskich, ale także drobne, pozornie zwyczajne przedmioty użytku codziennego.

„V Wystawa Tulipanów”
15–17 marca 2013; Oranżeria pałacu w Wilanowie.
Na wystawie zostały zaprezentowane różne odmiany tulipanów, a także kompozycje florystyczne z ich wykorzystaniem. Wystawie towarzyszyły warsztaty i wykłady. Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych w Skierniewicach.

„Galeria Bezdomna”
23 lutego – 3 marca 2013 r.; Oranżeria pałacu w Wilanowie.
Organizowana wspólnie ze MUWA – Stowarzyszenie kulturalne "Galeria Bezdomna" to otwarta i dynamicznie zmieniająca swój kształt wystawa fotografii.

„Szlakiem ogrodów historycznych. Wystawa pokonkursowa”
19 luty 2013 – 30 września 2013.
Wystawa podsumowująca ubiegłoroczny konkurs fotograficzny „Szlakiem ogrodów historycznych”.

Labirynt Światła
od stycznia do 23 marca 2013 oraz od 7 grudnia 2013
W ogrodzie przy Oranżerii istniała instalacja świetlna. Labiryntowi Światła towarzyszyły pokazu mappingu. 

2012:

„Kolekcja wilanowska. Kontynuacja 1993–2011” 

12 września 2012 – luty 2013
Na wystawie w Oranżerii prezentowane były dzieła sztuki związane z historią rezydencji wilanowskiej i jej mieszkańców oraz zabytki odtwarzające i uzupełniające dawną kolekcję: obrazy, ryciny, druki i przedmioty użytku codziennego. Po raz pierwszy pokazano zabytki archeologiczne pochodzące z badań terenowych prowadzonych od 2003 r. Wystawa jest również formą podziękowania darczyńcom Muzeum Pałacu w Wilanowie, które w ciągu ostatnich 19 lat zostało obdarowane przez 26 dobroczyńców, w tym dwie instytucje.

„Uśpiony Kapitał 3. Wystawa z kolekcji Barbary i Andrzeja Bonarskich, malarstwo i rzeźba polska lat 80. XX w.”

30 maja – 29 lipca 2012 r., Oranżeria. Wystawa z kolekcji Barbary i Andrzeja Bonarskich to trzecia propozycja cyklicznego programu realizowanego przez Fundację Profile i Muzeum Pałac w Wilanowie pod hasłem „Uśpiony kapitał”, którego założeniem jest prezentacja najbardziej znaczących prywatnych kolekcji sztuki współczesnej i nowoczesnej. W kulturze polskiej, ubogiej w wielkie kolekcjonerskie tradycje, działalność Andrzeja Bonarskiego jako animatora ówczesnej sceny artystycznej była bezprecedensowa, wynikała z fascynacji sztuką i zaangażowania w jej promocję. Eksponowana kolekcja to wyjątkowy zbiór polskiej sztuki lat 80., obszerny zestaw obrazów i przykłady rzeźb zaliczanych do tzw. nowej ekspresji, z ikonicznymi dla tego okresu pracami takich artystów jak Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak czy Marek Sobczyk.

2011:

„Wśród nocnej ciszy – w wigilijnym kręgu”

4–18 grudnia 2011, Oranżeria. Wystawa świątecznych dekoracji.

„Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”

otwarcie 14 października 2011, Muzeum Pałac w Wilanowie. Mecenat artystyczny rodu Lubomirskich kształtował rezydencję wilanowską przez niemal cały XVIII wiek. Do dziś w samym pałacu i historycznych zbiorach muzeum zachowały się dzieła sztuki z tego okresu. Wśród nich jest najbogatsza w polskich zbiorach kolekcja portretów członków rodu Lubomirskich licząca 62 obrazy. Wystawa obejmuje wybrane portrety członków rodu Lubomirskich ze zbiorów Muzeum Pałacu w Wilanowie, w tym galerię portretów rodowych w Sali Białej pałacu, oraz portrety Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej i jej najbliższej rodziny w prywatnym apartamencie Lubomirskiej. Przez cały pałac poprowadzona została nowa trasa zwiedzania pokazująca mecenat Lubomirskich w Wilanowie, udostępniono także dla zwiedzających Łazienkę Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej.

Wystawa Shodō

14 października – 13 listopada 2011, Oranżeria. Wystawa japońskiej kaligrafii Kaoh Tateyama, artystki shodō, uzupełnionej pracami kaligraficznymi mistrzyni Sachiko Horii (To Ren).

Wystawa Bonsai

14–16 października 2011, Oranżeria. Wystawa przedstawicieli Grupy Szkoleniowej Bonsai Juku bonsaiści: Tadeusz Bednarczyk, Jarosław Burczyński, Mirosław Dybaś, Mariusz Karolak, Dariusz.

Wilanów jakiego nie znacie

26 sierpnia – 8 października 2011, Oranżeria. Wystawa fotografii przyrodniczej ukazująca różnorodność biologiczną Wilanowa. Na wystawie znalazło się około 100 prac artysty fotografika Jerzego Woźniaka, który przez kilkanaście miesięcy fotografował wilanowską przyrodę.

„Uśpiony kapitał 2. Witkacy i inni”

14 czerwca - 15 sierpnia 2011 r., Oranżeria. Wystawa powstała we współpracy z kolekcjonerami Ewą Franczak i Stefanem Okołowiczem oraz Fundacją Profile, jako druga odsłona cyklu „Uśpiony kapitał”, prezentującego prywatne kolekcje dzieł sztuki. Zaprezentowano twórczość fotograficzną, rysunkową i malarską Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz osób z nim związanych.

„Powab rokokowej mody”

1–26 czerwca 2011 r., pałac. Wystawa prac młodych projektantów strojów, będąca efektem konkursu „Wilanów dla młodych talentów”. Na wystawie można było oglądać prace wyróżnione i nagrodzone w dwóch kategoriach. W kategorii REKONSTRUKCJE: zachwycające suknie dworskie noszone przez najsłynniejszą piękność epoki markizę de Pompadour oraz toaletę dworską królowej Francji Marii Antoniny. Zobaczyliśmy też ubiory męskie, zarówno francuskie, jak i polskie, a wśród nich wykwintny, haftowany szustokor z białą batystową koszulą i krótkimi spodniami do kolan, białe pończochy i skórzane trzewiki z kokardami na podbiciu. Do tego repliki polskich ubiorów narodowych, wykonane przez studentów wzornictwa Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Pawilon Rzeźb – wystawa stała

Otwarty od maja 2011 r. Ekspozycja rzeźb oraz elementów architektonicznych pozostających dotychczas w zasobach magazynowych Muzeum. Ekspozycja dostępna w nowym przeszklonym pawilonie dla publiczności zwiedzającej ogrody.

FOTOŁOWY 2010

27 kwietnia – 8 maja 2011, Pałac. Wystawa podsumowująca fotograficzne warsztaty dla młodzieży, które odbyły się w 2010 r.

2010:

 „Wśród nocnej ciszy - świąteczna biesiada”

5–19 grudnia 2010, Oranżeria. Siódma edycja bożonarodzeniowej wystawy świątecznych aranżacji stołów. Celem wystawy jest zaprezentowanie szerokiej publiczności aranżacji stołów w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Wystawa malarstwa studentów ASP biorących udział w plenerze „Malować każdy może”

wrzesień 2010, Królewska Cukiernia Wilanowska. Plener „Malować każdy może” odbył się 19 sierpnia 2010 r. na dziedzińcu głównym pałacu w Wilanowie. Wzięli z nim udział znani polscy aktorzy, którzy utrwalali na płótnie wizerunek pałacu wilanowskiego, perły polskiego baroku. Fachowych, życzliwych rad i technicznej pomocy udzielało im siedmiu młodych artystów, najzdolniejszych uczniów liceów plastycznych. W plenerze mogli wziąć udział wszyscy goście odwiedzający muzeum. Wykonane prace były prezentowane na wrześniowej wystawie w Cukierni Królewskiej. Prace malarskie namalowane przez aktorów oraz obrazy powstałe podczas pleneru można było zakupić na aukcji, z której dochód został przeznaczony na stypendia dla najlepszych młodych malarzy wybranych przez Stowarzyszenie Akademia Wilanowska, organizatora pleneru.

„Uśpiony kapitał. Fotografia XX wieku z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego”

15 września – 30 października 2010 r., Oranżeria. Wystawa była inauguracją cyklicznego programu wystaw prezentujących najciekawsze prywatne kolekcje sztuki współczesnej i nowoczesnej. Muzeum Pałac w Wilanowie, angażując się w cykl, kultywuje tradycje działalności Stanisława Kostki Potockiego, wielkiego znawcy i kolekcjonera sztuki, który w 1805 r. w wilanowskim pałacu udostępnił publiczności swoją kolekcję, tworząc pierwsze otwarte muzeum sztuki w Polsce. Na wystawie pokazano część kolekcji Cezarego Pieczyńskiego; prace najważniejszych mistrzów fotografii światowej i polskiej, począwszy od dokonań pierwszych twórców fotografii z przełomu XIX i XX wieku, przez pionierów fotografii artystycznej i ruchy awangardowe, aż po prace czołowych twórców współczesnej fotografii. Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Profile. Katalog towarzyszący wystawie wydała Fundacja Profile.

„Odkryjmy dziedzictwo europejskie w królewskich rezydencjach”

18–30 września 2010, Galerie ogrodowe Muzeum Pałacu w Wilanowie. Wystawa prezentowała zdjęcia i filmy stworzone  przez młodzież uczestniczącą w warsztatach edukacyjnych w  sześciu  rezydencjach królewskich  i podkreślała rozmaitość sposobów postrzegania dziedzictwa europejskiego. Wiosną 2010 działy edukacji byłego pałacu w Brukseli, pałaców w Wersalu, Wilanowie, Schönbrunn i Madrycie oraz zamku w Chambord zorganizowały zajęcia poświęcone rezydencjom królewskim i ich oddziaływaniu na otoczenie. W ciągu tygodnia intensywnych zajęć młodzi ludzie za pomocą obiektywu kamery i aparatu poznawali historię, architekturę i sztukę w europejskich rezydencjach królewskich. Polska młodzież uczestnicząca w warsztatach edukacyjnych w Wilanowie stworzyła  4 filmy dokumentalne pod wspólnym tytułem Zmiana (Change). Powstały dokument pozwala odkryć dziedzictwo europejskie oraz liczne zmiany zachodzące w Wilanowie.

„Amor Polonus, czyli miłość Polaków”

23 marca 2010 – 15 sierpnia 2010, Oranżeria. Na wystawie zaprezentowano dzieła sztuki z 33 instytucji polskich, zbiorów muzealnych (m.in. wilanowskich), kościelnych i prywatnych. Temat  przewodni to ekspresja miłości w twórczości polskich artystów od XV do końca XIX w., ze szczególnym uwzględnieniem sztuki doby króla Jana III. Wystawa stała się asumptem do refleksji nad kulturą uczuciową Polaków ujętą w trzech aspektach: Amor Patriae, Amor Feminae i Amor Familiae.

 PaT - Profilaktyka a Teatr

16 stycznia -  22 lutego 2010, Oranżeria Muzeum Pałac w Wilanowie. Ekspozycja pierwszej wystawy ogólnopolskiego programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Teatr”, realizowanego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Akademia Wilanowska, pokazuje efekty 4. lat działalności unikalnego w Europie programu edukacyjno-profilaktycznego, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest pokazanie młodym ludziom wartości związanych z życiem bez nałogów, odsłonienie manipulacji i mechanizmów uzależnień oraz promowanie sztuki jako obszaru, w którym młodzież może odnaleźć swój potencjał i wartość. Do tej pory w programie wzięło udział blisko 100 tysięcy osób z 9 województw i 68 miast oraz powiatów.

„Królewskie karety Jana III i Marii Kazimiery”

otwarcie 18 stycznia 2010, Sala Historyczna Pałacu Wilanowskiego. Prezentacja zachowanych elementów dekoracji trzech królewskich karet paradnych Jana III i Marii Kazimiery. Są to jedyne w Polsce pozostałości po tej rangi pojazdach. Ich kształty, materiał, z którego są zrobione, rzeźby, ślady złoceń a przede wszystkim sceny malarskie pozwalają na snucie opowieści o ich pierwotnym  wyglądzie, randze w ceremoniale dworskim, wydarzeniach w których brały udział. Obrotowe platformy, na których umieszczone są rekonstruowane szkielety pudeł karet z zamontowanymi oryginalnymi dekoracjami dają możliwość czytelnej ekspozycji materiału zabytkowego.

Animowana prezentacja (z dwujęzykowym komentarzem) wjazdu paradnego Konstancji Austriaczki do Polski jako przykład kontynuacji przez Sobieskich tradycji dworskich ceremonii podnosi atrakcyjność wystawy. Wystawie towarzyszy folder w 2 językach.

2009:

Wystawa pokonkursowa projektów na pojazd badawczy

15 grudnia 2009 - 10 stycznia 2010, Oficyna Kuchenna. Prezentacji projektów nadesłanych na konkurs organizowany przez Muzeum Pałac w Wilanowie (pojazd badawczy dla działań edukacyjnych).

„Wśród nocnej ciszy... w baśniowej krainie”

6 –20 grudnia 2009, Oranżeria. Wystawa dekoracji świątecznych zaaranżowanych w stylu różnych znanych bajek.

VII Japoński Październik. Jesienna Wystawa Ikebany w Królewskim Wilanowie

2, 3, 4 października 2009 roku, Oranżeria Pałacu w Wilanowie. VII Japoński Paźdizernik był wydarzeniem towarzyszącym oficjalnym obchodom 90. rocznicy nawiązania dyplomatycznych stosunków między Polską a Japonią. Honorowy patronat nad VII Japońskim Październikiem objęły Ambasada Japonii w Polsce oraz Ikebana International z główną  siedzibą w Tokio.

„Tajemnice przyrody – mój magiczny zakątek w królewskich ogrodach”

20 czerwca - 12 lipca 2009, Park. Na wystawie zaprezentowane zostały prace konkursowe przygotowane przez dzieci w ramach konkursu plastycznego z okazji Dnia Dziecka.

 „Cięcie”

6 czerwca 2009, Ogród Wilanowski. Wystawa plakatów propagujących aktywną walkę z rakiem piersi, wystawa zwiedzana przez gości parku.

„Confessio”

14-28 maja 2009, Pałac - Sala Historyczna. Wystawa fotografii Magdaleny Chudzickiej ramach V Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej.

„Święto Baroku. Sztuka w służbie prymasa Michała Stefana Radziejowskiego (1645 - 1705)”

12 maja - 15 września 2009, Oranżeria. Wystawa poświęcona krewnemu króla Jana III, który przez wiele lat był też bardzo ważnym współpracownikiem monarchy i często przebywał na dworze wilanowskim, pełniąc najwyższe godności państwowe i kościelne w Rzeczypospolitej. Na wystawie zaprezentowano ok. 200 obiektów, w tym między innymi trzy brukselskie gobeliny z połowy XVII wieku, francuskie tkaniny i srebra, pochodzące z warsztatów, które zaopatrywały dwór Ludwika XIV w Wersalu, złotą rzymską rzeźbę-relikwiarz, portrety. Wystawę poprzedziły wielomiesięczne prace konserwatorskie, dzięki którym niejedno dzieło sztuki odzyskało dawny blask, a wiele zostało ocalonych od zniszczenia.

 Wystawa tulipanów

27-29 marca 2009, Oficyna Kuchenna. Ogrodnicy ze Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych zaprezentowali 38 odmian tulipanów, aktualnie uprawianych w swoich szklarniach. Otwarcia Wystawy dokonał Dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie – Paweł Jaskanis, wiceprezes Stowarzyszenia –  Jadwiga Treder i Dariusz Sochacki z ISK.Kwiaty tulipanów w liczbie 2500 sztuk zostały zaaranżowane w kilkudziesięciu atrakcyjnych kompozycjach przez Mariolę Giezek, Danutę Polkowską i Annę Wilkońską.

Wystawa fotografii współczesnej: Polsko - Amerykańskie Warsztaty Fotograficzne

12-26 marca 2009. Wystawa  prezentująca efekty Polsko-Amerykańskich Warsztatów Fotograficznych, wpisana w ramy współpracy Muzeum Pałacu w Wilanowie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. To wystawa świetnych fotografii portretowych. Niezwykłe twarze osób reprezentujących odmienną kulturę zestawione są z "portretem" miejsca, w którym te osoby żyją. Dwa zdjęcia muszą wystarczyć dla opisania kontekstu kulturowego - to bardzo trudne zadanie.

Andrzej Kreutz Majewski – malarstwo

22 stycznia – 2 marca 2009, Oranżeria Wilanowska. Wystawa twórczości światowej sławy malarza, scenografa i pedagoga, laureta wielu międzynarodowych nagród, obejmowała 150 obrazów z lat 1959-2007.

2008:

„Punkt widzenia”

3 grudnia 2008–18 stycznia 2009, Oficyna Kuchenna. Wystawa fotografii Zuzanny Szarek, dla której inspiracją była przestrzeń Pałacu i Parku w Wilanowie. Młoda artystka (studentka warszawskiej ASP) wydobyła zmiany zachodzące w miejscu postrzeganym jako dziedzictwo kultury.

„Wśród Nocnej Ciszy”

6–16 grudnia 2008, Oranżeria. Wystawa skupiona wokół stołu wigilijnego, prezentowała tradycyjne i nowoczesne aranżacje w wykonaniu firm florystycznych wraz z ekspozycją ozdobnej porcelany.

„Barwy Traktu  Królewskiego”

14-31 listopada 2008, Oranżeria. Kolejna doroczna wystawa poplenerowa uczniów szkół plastycznych. Tematem wiodącym są zabytki i krajobraz Wilanowa.

„Ulica Bankowa”

3–31 października 2008, Oranżeria. Miesięczna wystawa poświecona bankowości miała na celu ukazanie zagadnień związanych z finansami i bankowością poprzez pryzmat życia codziennego i historii. Wystawa pobudzała wyobraźnię, pozwalała zrozumieć historyczna i współczesną funkcję i rolę banku. Na wystawie zaprezentowana została historia bankowości - zbiory pamiątek, dokumentów, pocztówek, zdjęć itp. z XIX, a nawet XVIII w.

Japoński Październik w Wilanowie – Wystawa Sztuki i Kultury Japońskiej

3 października–16 listopada 2008, Oficyna Kuchenna. W VI edycji minifestiwalu kultury i sztuki Japonii zaprezentowano sztukę Kakemono – japońskich zwojów. Oprócz ekspozycji wystawie towarzyszył pokaz kimon zaprezentowanych przez japońskich gości – mistrzynie kimon ze szkoły cesarskiej z Kyoto, ceremoniał parzenia herbaty oraz cykl wykładów z zakresu kultury japońskiej.

„Król Jan III i towarzysze broni”

10 września - 31 listopada 2008, Apartamenty Królewskie. Wystawa zorganizowana we wnętrzach pałacu wilanowskiego przypominała wielką wiktorię roku 1683 i jej bohaterów z Polski. Zwróciliśmy uwagę nie tyle na pamiątki materialne związane z wydarzeniem, ile na opowieść o ludziach, uczestnikach historycznych wydarzeń. Pomocą do skonstruowania narracji wystawy były dawne pamiętniki i diariusze uczestników wydarzeń wiedeńskich. Fragmenty cytatów z tych źródeł wkomponowane zostały w strukturę dźwiękową – kompozycję Eugeniusza Rudnika. Scenografię do wystawy przygotował Marcin Stajewski.

„Wilanowskie Barwy Lata”

29–31 sierpnia 2008, Gaj Akademosa. Wystawa prezentowała letnie kompozycje kwiatowe wykonane przez uznanych florystów i pracowników muzeum.

XXI Międzynarodowe Biennale Plakatu. Wystawa Konkursowa. Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego

8 czerwca–7 września 2008, Oranżeria. Na wystawie konkursowej można było zobaczyć jedną czwartą wszystkich nadesłanych plakatów – 510 w kategoriach dla profesjonalistów: Ideowej, Kulturalnej i Reklamowej oraz 150 w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego. Była to okazja obejrzenia tego, co najlepsze w projektowaniu plakatów w ostatnich dwóch latach i zorientowania się w najnowszych trendach projektowania graficznego na świecie.

„Warszawski szyk – ubiory z I połowy XX wieku z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta stołecznego Warszawy”.

19 kwietnia–1 czerwca 2008, Oranżeria. Stroje i galanteria z lat 1900 – 1950 złożyły się na obraz przemian mody i obyczajów. Jednocześnie starano się ukazać urodę przedmiotów, np. strojnej damskiej bluzki z Domu Mód Bogusława Hersego, wachlarza z piór, laski z ozdobną srebrną rączką, haftowanej koralikami torebki czy bluzeczki uszytej w czasie wojny z jedwabiu, pozyskanego ze spadochronu. Niektóre z pokazywanych drobiazgów wyszły już z użycia (np. haczyk do sznurowania butów, lorgnon). Cenne eksponaty były wykonane w Warszawie i używane przez warszawiaków, dokumentują codzienne życie stolicy przed niemal całkowitym jej zniszczeniem podczas drugiej wojny światowej.

„Arlekin na świat urażony”

17 kwietnia – 30 sierpnia 2008, Oficyna Kuchenna. Tytuł wystawy zaczerpnięty został z utworu scenicznego  Franciszka Bohomolca. Arlekin, XVIII-wieczny bohater komedii dell’arte  przeniósł gości w świat dawnego teatru królewskiego i magnackiego. Zobaczyliśmy  na niej aktorów w kostiumach teatralnych,  widzów w oryginalnych XVIII wiecznych strojach oraz cenne dzieła sztuki związane tematycznie z dawnym teatrem dworskim. Wystawie towarzyszył spektakl „Parady” Jana Potockiego, którego premiera odbyła się 27 kwietnia w Sali Uczt króla Jana III.

„Teatr obrazu Leszka Mądzika. 40-lecie twórczości”

27 luty - 30 marca 2008, Oranżeria. Jubileusz 40-lecia pracy twórczej Leszka Mądzika stanowił pretekst do zaprezentowania warszawskiej publiczności dokonań artysty związanego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Na ekspozycję prezentowaną w Wilanowie składały się specjalnie przygotowane instalacje plastyczne i elementy scenografii teatralnej pochodzące ze spektakli Sceny Plastycznej KUL, m. in. „Zielnik”, „Wilgoć”, „Wrota”, „Wędrowne”, „Tchnienie”, „Kir”. Całość wzbogaciła prezentacja muzyki towarzyszącej spektaklom.

„Apartamenty Chińskie”

luty 2008, I piętro prawego skrzydła pałacu wilanowskiego. Przygotowano nową ekspozycję w charakterze wnętrza mieszkalnego ozdobionego dalekowschodnią sztuką dekoracyjną. Pałac wilanowski od ponad trzystu lat jest miejscem ekspozycji zbiorów sztuki Dalekiego Wschodu. Unikatowe dziś pomieszczenia pierwszego piętra (prawe skrzydło Pałacu Wilanowskiego), z dekoracją nawiązującą do estetyki chińskiej poddane kompleksowej konserwacji, są najwłaściwszym miejscem do ekspozycji zbiorów dalekowschodnich ceramiki, wyrobów z laki, emalii, drewna i kamienia, mebli.

„Ceramika i szkło europejskie. Galeria rzemiosła artystycznego”

luty 2008, Sień przy Pokojach Chińskich i Myśliwskich. Ekspozycja ceramiki artystycznej i szkła umieszczonych w nowopozyskanej przestrzeni wystawienniczej obejmuje ok. 115 czołowych obiektów z okresu od XV do XIX w., reprezentujących różne rodzaje ceramiki (9 gablot) i szkła (1 gablota) w postaci wystawy studyjnej, pozwalającej na wypunktowanie najważniejszych etapów historii rozwoju tych dziedzin sztuki, dokonanie porównań stylowych, obejrzenie z bliska detali zdobniczych.

2007:

 „Podróż po sztuce włoskiej 1950-80. Sto dzieł z Kolekcji Farnesina

17 grudnia 2007 - 15 stycznia 2008. Wystawa poświęcona była sztuce włoskiej z lat 1950 – 80 i obejmowała takie zjawiska, jak włoski informel, Arte Povera, pop – art., konceptualizm, transawangarda. Polska publiczność miała okazję spotkać się z największymi nazwiskami sztuki włoskiej XX wieku: Emilio Vedova, Lucio Fontana, Mario Merz, Giulio Paolini, Carlo Maria Mariani, Sandro Chia, Michelangelo Pistoletto. Prace włoskich artystów pokazują bowiem w sposób dobitny to, co w sztuce najcenniejsze – trwałość tradycji i potęgę włoskiej fantazji.

„Srebra stołowe. Galeria rzemiosła artystycznego”

listopad 2007, Pokój Myśliwski. Czasowa ekspozycja francuskich i polskich sreber stołowych z kolekcji wilanowskiej udostępnia publiczności najciekawsze obiekty sztuki złotniczej. Wystawie towarzyszyły wydawnictwa popularnonaukowe.

Pokój Myśliwski”

listopad 2007, I piętro prawego skrzydła Pałacu Wilanowskiego. Nowa ekspozycja w pomieszczeniach I piętra prawego skrzydła pałacu wilanowskiego, które uzyskały w XIX w. mazerunkową dekorację sufitu i ścian z elementami myśliwskimi (rzeźbione główki jeleni i psów myśliwskich), desygnujące je do miana Pokoju Myśliwskiego. Ta unikatowa dzisiaj dekoracja poddana starannej konserwacji stanowi odpowiednie tło dla ekspozycji części zbiorów wilanowskich o tematyce myśliwskiej. Znalazły się tam m. in. cenne obrazy jak portret „Portret Józefa Sapiehy” Mirysa (?),obraz przedstawiający „Wnętrze kuchni” Mathama Jacobiego, grafiki ze scenami łowieckimi, meble, broń i sprzęt używany w czasie polowań. Wystawa przybliżała widzom atmosferę polowań, stanowiących ważny element obyczajowości właścicieli Pałacu Wilanowskiego.

„V Japoński Październik w Wilanowie”

październik 2007, Oficyna Kuchenna. V edycja wystawy poświęconej kulturze i sztuce Japonii.

„Sekrety dwóch amorów”

29 lipca - 30 września 2007, Oficyna Kuchenna. Na wystawie w Kuchni zostały pokazane dwa obrazy z wilanowskiej kolekcji oraz odkrycia dokonane podczas prac konserwatorskich wraz z materiałami porównawczymi pochodzącymi z innych muzeów.

„Ogrody Wilanowskie jako wyraz patriotyzmu i geniuszu Króla Jana III Sobieskiego”

Czerwiec-wrzesień 2007 r. Wystawa przybliżała wartość historyczną parku i znaczenie roślin wykorzystywanych w epoce Sobieskiego do dekoracji ogrodów. Urządzono rabatę, na której posadzono sezonowe rośliny historyczne  wg porządku barokowego oraz rabatę warzywno- ziołową nawiązującą do ogrodów fruktyfikujących z epoki króla Jana III. W ogrodzie ustawiono rośliny oranżeriowe (kubłowe) dobrane na podstawie Inwentarza Wilanowskiego z 1729r.

„Wazy greckie z kolekcji Stanisława Kostki Potockiego”

26 czerwca – 23 września 2007, Oranżeria. Wystawa waz greckich była pierwszą prezentacją zrekonstruowanej części kolekcji, którą stworzył Stanisław Kostka Potocki, wybitny polityk, reformator edukacji i pierwszy polski archeolog prowadzący systematyczne badania naukowe. Jest to największa i najlepiej znana polska osiemnastowieczna kolekcja waz greckich, udostępniona publiczności już w 1805 roku, kiedy Stanisław Kostka Potocki stworzył Muzeum Wilanowskie, jedno z pierwszych muzeów na ziemiach polskich. Na wystawie prezentowano zabytki (wazy, obrazy, rzeźby) z Muzeum Pałacu w Wilanowie i z wielu innych kolekcji muzealnych: Muzeum Narodowego, Zamku Królewskiego i Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Zamku w Łańcucie, Biblioteki Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Działu Starych Druków Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Pałacu w Nieborowie. Ponadto udało się pozyskać cenne i rzadko wystawiane obiekty z kolekcji prywatnych.

„L’antica maniera Giovanni Calandrelli” – rysunki i gemmy ze zbiorów Antikensammlung w Berlinie

27 kwietnia 2007 – 1 lipca 2007, północne skrzydło pałacu wilanowskiego, pomieszczenia galerii portretu  dziewiętnastowiecznego. Pierwsza w Polsce wystawa kolekcji gemm pochodzących z berlińskiego muzeum, które wcześniej nigdy nie wypożyczało swojego cennego zbioru.

„Piękno do mnie przyszło”. Wojciech Weiss – malarstwo okresu białego, Aneri Irena Wiessowa – malarstwo.

19 kwietnia 2007 – 15 lipca 2007, Oranżeria. Wystawa współorganizowana z fundacją im. Wojciecha Weissa, prezentowała dzieła z tzw. okresu białego w twórczości tego artysty. Ponadto na wystawie zaprezentowano prace żony malarza, Aneri Ireny Weiss.

„Wielkanoc - nowy początek”

22 marca – 9 kwietnia 2007, Oranżeria. Prace Haliny Kaczmarczyk i dekoracje świąteczne Florystek Ogrodów Muzeum Pałacu w Wilanowie. Głównym motywem wystawy było jajko, a obrazy, eksponaty i kwiaty tworzyły świąteczny nastrój.

„4 pory roku w Wilanowie”

Oranżeria, 12 stycznia - 4 marca 2007. Wystawa prac malarskich powstałych podczas pleneru zorganizowanego przez muzeum dla uzdolnionej młodzieży ze szkół plastycznych w różnych miastach Polski.

2006:

„Buławy i buzdygany w Polsce, XVI-XVIII wiek”

05 grudnia 2006 – 25 marca 2007, Oficyna Kuchenna. Pierwsza wystawa z cyklu Res sarmatica honorująca kolejne rocznice bitwy pod Wiedniem. Osławione i owiane legendą insygnia władzy wojskowej były eksponowane w powiązaniu z malarskimi wizerunkami dostojników. Prezentowane buławy i buzdygany pochodzą z polskich zbiorów państwowych i prywatnych. Monograficzna wystawa prezentująca ponad 60 obiektów z XVI-XVIII wieku adresowana była do miłośników historii, staropolszczyzny, a także prywatnych kolekcjonerów.

Japoński Październik

październik 2006, Oficyna Kuchenna. Wystawa zdjęć autorstwa Leszka Mądzika „Poezja Kamakury”, przedstawienie spektaklu „Bruzda” oraz warsztaty i prezentacja kuchni japońskiej Sushi.

„Śladem prerafaelitów. Artyści polscy i sztuka brytyjska na przełomie XIX i XX w.”

5 września - 15 listopada 2006, Oranżeria. Wystawa przedstawiała różne drogi, którymi twórczość prerafaelitów trafiała do naszego kraju, a także stosunek do niej polskich artystów i literatów. Zaprezentowano dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Edwarda Okunia, Jacka Malczewskiego i innych malarzy. Sensacją wystawy był zespół rycin Feliksa Jasińskiego wg obrazów Burne-Jonesa. Równie ważną częścią ekspozycji były dzieła sztuk dekoracyjnych ilustrujące związki z angielskimi wyrobami Art & Crafts.

"Wyrafinowany urok białej porcelany. Wilanowska kolekcja biskwitów"

13 czerwca  – 14 września 2006, Oficyna Kuchenna. Prezentacja wilanowskiego zbioru biskwitów, który jest unikatowym i największym (liczącym 170 egzemplarzy) zespołem tego typu wyrobów z nieszkliwionej porcelany w Polsce. Na genialny pomysł niepokrywania wymodelowanych figurek dekoracją barwną i zacierającym precyzję detali szkliwem wpadł w 1751 Jean-Jacques Bachelier, rzeźbiarz i dekorator manufaktury w Vincennes, poprzedniczki Sèvres. Na wystawie pokazano obiekty pochodzące z kolekcji historycznej oraz nabytki powojenne, z XVIII i XIX w., wyroby manufaktury miśnieńskiej, a także warsztatów francuskich, zakładów z Berlina, Wiednia i innych.

„Historyczne rośliny i środowisko przyrodnicze Parku Wilanowskiego”

Wiosna 2006 , Park Wilanowski. W  ogrodzie  przy  Oranżerii  ustawiono  plansze wykonane  na  podstawie materiałów  źródłowych, prezentujące rośliny dekorujące park z epoki baroku, XIX-wieczne ogrody angielskie i ogródek neorenesansowy.

„Wojciech Weiss – grafiki”

10 marca– 18 kwietnia 2006, Oficyna Kuchenna. Twórczość graficzna Weissa zawsze pozostawała w cieniu jego malarstwa, artysta nie doczekał się za życia wystawy swoich prac graficznych. Wystawa retrospektywna grafik Wojciecha Weissa w Wilanowie prezentowała ok. 200 prac, niemal pełny dorobek artystyczny mistrza. Zorganizowana została we współpracy z salonem antykwarycznym Nautilus z Krakowa.

 „Od muzeum St. Kostki Potockiego do muzeum wirtualnego”

24 stycznia -  31 marca 2006, Oficyna Kuchenna. Wystawa prezentująca zastosowanie najnowszych technik cyfrowych do rejestracji zabytków. Techniki te pozwalają na całkowitą digitalizację obiektu, dzięki czemu jego esencja historyczna zachowana zostanie dla przyszłych pokoleń niezależnie od losów samego zabytku. Wystawa dokumentowała postęp, jaki dokonał się w dziedzinie konserwacji na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a  zorganizowana została z okazji jubileuszu 200-lecia muzeum.

 2005:

„Wśród nocnej ciszy”

Zima 2005, Ogród przy Gaju Akademosa  (namioty). Na wystawie eksponowane były ozdoby i dekoracje świąteczne przygotowane przez florystów warszawskich. Główny akcent ekspozycji stanowiły dwie szopki betlejemskie wykonane w różnych aranżacjach.

III Japoński Październik w Pałacu w Wilanowie    

wystawy powstałe we współpracy z Towarzystwem Polsko-Japońskim w ramach corocznego programu, któremu patronuje Ambasada Japonii.

„V Jesienna wystawa ikebany i drzeworytów z kolekcji japońskiej MNW”

14 – 16 października 2005, Budynek Oranżerii. Prezentacja kompozycji kwiatowych, przygotowanych przez mistrzynie ikebany –  Halinę Pacwę i Wieńczysławę Sato, związane z Ikebana International. Wystawie w dn. 15 października towarzyszył wykład prof. Wieńczysławy Sato „Świat ikebany i kimona”.

„Wystawa bonsai i drzeworytów z kolekcji japońskiej MNW”         

22 – 23 października 2005, Oficyna Kuchenna. Wystawa połączona z pokazem formowania drzewek bonsai przez Warszawską Grupę Bonsai. Sztuce bonsai poświęcony był wykład w dn. 23 października.

„Wilanowskie barwy lata”

9 września – 11 września 2005, Pałac – Zielona Sień, Sala Biała, Apartamenty Izabeli Lubomirskiej. Kompozycje kwiatowe przygotowane przez czołowe polskie florystki w barwie i stylu dostosowane były do poszczególnych wnętrz, podkreślały ich architekturę i wystrój.

„Polskie tradycje kawaleryjskie”

9 września – 17 października 2005, Oficyna Kuchenna. Wystawa przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego nawiązująca do tradycji oręża polskiego, zwłaszcza związanej z przypadającą w tym czasie rocznicą Bitwy pod Wiedniem. Zaprezentowano umundurowanie i uzbrojenie polskich kawalerzystów minionych epok oraz elementy oporządzenia konnego. Dopełnieniem ekspozycji były obrazy czołowych polskich batalistów, jak Kossak, Batowski, Tryzno.

Wystawa poświęcona osobie Jana Pawła II „Wielkiemu Rodakowi – Poczta Polska”

4 lipca – 15 lipca 2005, Oficyna Kuchenna. Prezentacja na 19 planszach okolicznościowych znaczków z papieżem wydanych przez Pocztę Polską.

Prezentacja tapiserii „Scena z dziejów Marii Medycejskiej”

28 kwietnia – 10 maja 2005, Biblioteka Króla. Pokaz XVII-wiecznej tapiserii z Muzeum Zamkowego w Malborku po zakończeniu prac konserwatorskich, przeprowadzonych przez Pracownie Konserwacji Zabytków w Warszawie.

„Tradycja i współczesność konserwacji dzieł sztuki”

18 marca – 15 maja 2005, Budynek Oranżerii oraz ekspozycja w pałacu i ogrodzie. Na wystawie, przygotowanej na zakończenie obchodów jubileuszowych 100-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zaprezentowano prace absolwentów i studentów Akademii w zakresie konserwacji różnorodnych dzieł sztuki. Specjalne miejsce wśród tych prac zajmuje wystrój elewacji i wnętrz pałacu w Wilanowie oraz dzieła z kolekcji wilanowskiej.

"Narodziny kolekcji. Grand Tour Stanisława Kostki Potockiego”

15 listopada 2005 – 9 kwietnia 2006, Oranżeria. Wystawa poświęcona twórcy Muzeum w Wilanowie, Stanisławowi Kostce Potockiemu i procesowi kształtowania się jego osobowości i gustów jako krytyka, pierwszego polskiego historyka sztuki i archeologa. W XVIII w. Grand Tour – wielka podróż po Europie – głównie po Italii, stanowiła kulminację cyklu uniwersalnej edukacji młodych ludzi, których pozycja społeczna przeznaczyła do pełnienia naczelnych funkcji w polityce, rządzie, wojsku czy towarzystwie. Efektem Grand Tour Potockiego były przywiezione do Polski zbiory rysunków, grafik, malarstwa europejskiego, ceramiki, rzeźby i gliptyki antycznej, numizmatyki i sztuki Dalekiego Wschodu. Włączone do historycznej kolekcji wilanowskiej znalazły się w pierwszej ekspozycji sztuki w otwartym w 1805 r. muzeum.

„Artysta na wakacjach? Gierymski, Stanisławski, Weiss i inni”

15 stycznia – 28 lutego 2005, Oranżeria. Na wystawie zaprezentowano 90 prac malarzy polskich z lat 1880-1930 będących efektem ich wędrówek artystycznych po Italii. Wśród nich znalazły się mało znane dzieła wybitnych artystów tego okresu, pochodzące ze zbiorów muzeów polskich i kolekcji prywatnych.

„Ogrody Stanisława Kostki Potockiego”

1 czerwca – 30 września 2005, Ogród przy Oranżerii i Figarni. Prezentacja widoków i opisów ogrodów pałacowych „klucza wilanowskiego” z czasów Potockich oraz ogrodów „fruktyfikujących” wraz z przedstawieniem urządzenia folwarku, dworskich zabaw ogrodowych oraz kuchni staropolskiej. W ogrodzie wykorzystano rośliny stosowane w ogrodach wilanowskich tego okresu, charakterystyczne dla ogrodów romantycznych.

„Moje muzeum”

10 maja – 30 czerwca 2005, Oficyna Kuchenna. Wystawa prac dzieci i młodzieży będąca ukoronowaniem prowadzonego od sześciu lat programu edukacyjnego „Wilanów Znany Nieznajomy”. Oprócz prezentacji niezwykle oryginalnych prac plastycznych, literackich i fotograficznych, miała na celu pokazanie efektów niekonwencjonalnych metod nauczania, takich jak: spotkania muzealne, warsztaty twórcze, gry i zabawy plenerowe.

„Stół Wielkanocny w Wilanowie”

26 marca – 25 kwietnia 2005, Oficyna Kuchenna. Wystawa kontynuująca polskie tradycje uroczystych obchodów Świąt Wielkanocnych prezentowała świąteczny stół przygotowany do święconego. Materiałem wyjściowym do aranżacji był wyimaginowany opis święconego w dziele Preliminaria Peregrynacji do Ziemi Świętej J.O. Księcia Radziwiłła Sierotki. Atrakcją wystawy były rekonstruowane potrawy, świeże pieczywa i wyroby cukiernicze m.in. firmy A.Blikle dekorowane zgodnie z opisami historycznymi.

W ramach realizacji programu jubileuszu 200-lecia Muzeum w Wilanowie w zakresie modernizacji ekspozycji stałej (2005 r.):

„Gabinet Etruski”

Ekspozycja stała w pałacu; zmiana aranżacji wnętrza, polegająca na przywróceniu pierwotnej ekspozycji muzealnej waz „etruskich”, w oparciu o XIX-wieczne projekty Marconich oraz rycinę zamieszczoną w albumie „Wilanów” H. Skimborowicza i W. Gersona z 1877 r. Przeprowadzono prace konserwatorskie przy dekoracjach malarskich na suficie, ścianach, w glifach okiennych i na drzwiach oraz konserwację portali. Wykonano i zamontowano dodatkowe półki, zgodnie z ikonografią z XIX w. a także z odkrytymi w czasie prac miejscami ich rozmieszczenia. Dzięki temu dotychczasową ekspozycję wzbogacono o 40 obiektów.

„Kolekcja Wilanowska”

Ekspozycja wybranych obiektów rzemiosła artystycznego w północnej galerii ogrodowej na parterze pałacu. Prezentacja ceramiki, szkła, sreber, wyrobów jubilerskich, emalii, wyrobów dalekowschodnich.

„Galeria zwana Muzeum”

Wystawa stała w tzw. Wielkiej Sali Karmazynowej w północnym skrzydle pałacu. Nowa wersja ekspozycji nawiązująca do ilustracji z albumu „Willanów” Skimborowicza i Gersona z 1877 r. Przedstawia salę pełniącą od początków otwarcia muzeum w 1805 r. funkcję galerii malarstwa europejskiego. Ekspozycja akcentuje proces przekształceń kolekcji prywatnej Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich w profesjonalne muzeum publiczne.

„Gabinet Kolekcjonera”

Nowa ekspozycja urządzona w trzech pokojach gościnnych na I piętrze skrzydła północnego. Kolekcjoner w dawnym rozumieniu to nie tylko amator sztuki, lecz jednocześnie znawca, mający do niej krytyczny stosunek. Lokalizacja wystawy – przy Galerii Portretu XIX w.- stanowi naturalne odniesienie do postaci znanych z upodobań artystycznych, wzniosłych dokonań patriotycznych, ludzi związanych ze sztuką, pasjonatów i kolekcjonerów. Gabinet poprzez nagromadzenie odpowiednich akcesoriów tworzy niepowtarzalny klimat świata kolekcjonerów, obcujących z artystami i handlarzami dzieł sztuki. Ekspozycja jest okazją do poznania warsztatu pracy historyka sztuki w XIX w.

„Gabinet Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk”

Miejsce poświęcone działalności Stanisława Kostki Potockiego na forum Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którego był aktywnym członkiem. Zgromadzone tu zostały portrety i pamiątki działalności postaci uznanych za najbardziej światłe umysły polskiego Oświecenia.

„Sypialnia neorokokowa” 

Wystawa stała na I piętrze skrzydła północnego pałacu wilanowskiego. Dwa pomieszczenia pełnią-ce dawniej funkcje pokoi gościnnych zostały udostępnione publiczności. Ich wyposażenie stanowi komplet mebli w stylu neorokokowym, obrazy, ceramika dekoracyjna, przedmioty codziennego użytku.

 „Gabinet przy klatce schodowej”

Wystawa stała na I piętrze skrzydła północnego pałacu wilanowskiego. Jeden z dawnych pokoi gościnnych, wyposażony w meble z XIX w., którego urządzenie daje możliwość porównania różnych kierunków stylistycznych dekoracji wnętrz.

„Galeria Portretu Polskiego XVI-XVII w.”

Wystawa stała wzbogacona została egzemplarzami broni i uzbrojenia ochronnego, nabytymi w ostatnich latach do zbiorów muzeum.

„Pokój z portretami Sieniawskich”

Wzbogacony został przez ekspozycję tkaniny będącej fragmentem kotary łoża paradnego z pocz. XVIII w. – uchodzącej w dotychczasowej tradycji jako fragment łoża Jana III. Własność rodziny Tarnowskich, oddana w długoletni depozyt muzeum w zamian za przeprowadzoną konserwację przez Pracownię Konserwacji Tkanin w Wilanowie. Jest to jednocześnie prezentacja osiągnięć konserwatorskich tejże pracowni.

2004:

„Wśród Nocnej Ciszy”

9 – 19 grudnia 2004, Budynek Oranżerii. Wystawa dekoracji bożonarodzeniowych.

„Zaproszenie – już czas”

8 listopada – 9 grudnia 2004, Oficyna Kuchenna, Wystawa grafiki Arkadiusza Michalika. Wystawa współczesnej grafiki artystycznej, wykonanej technikami tradycyjnymi oraz komputerowo.

„Obrazy Warszawy”

8 – 31 października 2004, Budynek Oranżerii. Rysunek i malarstwo -  Jeremi T. Królikowski i Jan Rylke.

Japoński Październik w Pałacu w Wilanowie    

3 wystawy powstałe we współpracy z Towarzystwem Polsko-Japońskim w ramach corocznego programu, któremu patronuje Ambasada Japonii: „Wystawa Bonsai” Warszawskiej Grupy Bonsai i jej Gości (2 – 3 października 2004); „Jesienna wystawa ikebany” (9 – 10 października 2004) - prezentacja kompozycji kwiatowych, przygotowanych przez mistrzynie ikebany –  Halinę Pacwę i Wieńczysławę Sato, związane z Ikebana International; Wystawa fotograficzna Maksa Strzeczkowskiego „Nie tylko Tokio” (14 – 31 października 2004) - pokaz  prac studenta IV roku malarstwa na uniwersytecie w Lublinie, który pasjonuje się także fotografią. Prezentowane prace powstały w czasie tygodniowego pobytu w Japonii.

„Wilanowskie barwy lata” -  wystawa kwiatów

4 – 5 września 2004, Oficyna Kuchenna.

„Apollo skrzypce dał …”

5 lipca  - 31 sierpnia 2004, Oficyna Kuchenna. Wystawa zorganizowana z okazji jubileuszu 50-lecia Związku Polskich Artystów Lutników była prezentacją instrumentów, które powstały w pracowniach członków Związku. Pokazano instrumenty, które poprzedziły powstanie skrzypiec, takie jak rebec, fidel, surdynka, viola d’amore, viola da gamba. Równocześnie w Wielkiej Sieni pałacu wilanowskiego eksponowane były oryginalne, XVII-wieczne  skrzypce z pracowni m.in. Marcina Groblicza.

„Radość malowania”

8 maja – 21 czerwca 2004, Oficyna Kuchenna.

„Galeria dotyku”

7 maja – 3 czerwca 2004, Oficyna Kuchenna. Wystawa dla osób niewidomych i słabowidzących. Pokaz kilkunastu grafik abstrakcyjnych z Muzeum Sztuki w Łodzi, którym towarzyszyły brajlony. Zaprezentowano prace takich artystów jak: Henri Michaux, Stanisław Koliba, Chrystian Rohlfs, Amadée Ozenfant, Jean Arp, Karel Malich.

„Czarnowidzenie”

10 stycznia – 26 lutego 2004, Oranżeria. Wystawa malarstwa Jerzego Skolimowskiego.

„Dziecko w malarstwie od XVI do końca XIX w.”

2 czerwca – 13 września 2004, Oranżeria. Bardzo obszerna prezentacja wizerunków dziecięcych jako odrębnego rodzaju wypowiedzi artystycznej, obejmująca 156 obrazów i 9 miniatur, pochodzących z 22 muzeów polskich. Obrazy – dzieła malarzy reprezentujących różne regiony Polski oraz artystów europejskich - podzielono na sześć grup tematycznych ilustrujących różne przejawy życia dziecka: „Dziecko w rodzinie (radość i szczęście)”, „Wielkie smutki”,  „Edukacja, religia, zabawa”, „Osobowość dziecka, alegoria, symbolika”, „Trudy życia”, „Splendor nomini”.

„Wielkanocny stół w polskim domu magnackim”

10  kwietnia – 3 maja 2004, Oficyna Kuchenna. Prezentacja  wystroju  świątecznego  stołu  i  potraw  tradycyjnie  przygotowywanych na Wielkanocne śniadanie.

„Królewskie karety Jana III Sobieskiego"

12 września 2003 – 30 stycznia 2004, Oranżeria. Wystawa studyjna królewskich karet paradnych króla Jana III przybliżyła publiczności symbolikę zawartą w malarsko-rzeźbiarskich dekoracjach, była jednocześnie pierwszą ekspozycją wszystkich zachowanych fragmentów karet i dokumentacji różnych faz prac konserwatorsko- rekonstrukcyjnych. Łączyła walory estetyczne z edukacyjnymi, angażując młodych widzów w problemy dociekań historyków, historyków sztuki i konserwatorów dzieł sztuki.  Otwarcie wystawy nastąpiło w 320 rocznicę bitwy wiedeńskiej.

2003:

„Muzealne Spotkania z Fotografią”

18 listopada – 29 grudnia 2003, Kuchnia Pałacowa. Wystawa pokonkursowa prezentująca najciekawsze fotografie dzieci i młodzieży szkolnej biorącej udział w Ogólnopolskim Konkursie „Muzealne Spotkania z Fotografią”. Wystawa przygotowana przez Muzeum w Koszalinie.

 „Japońskie kimona metalowe”

17 – 31 października 2003, Kuchnia Pałacowa. Wystawa autorska kimon metalowych to prezentacja prac młodej polskiej artystki pani Gabrieli Maciejewskiej zafascynowanej dawną kulturą Japonii.

„Jesienna Ikebana”

11 – 13 października 2003, Kuchnia Pałacowa. Doroczna wystawa przygotowana wspólnie z Towarzystwem Polsko-Japońskim pod patronatem Ambasady Japonii; wystawie towarzyszyły warsztaty twórcze kompozycji kwiatowych ikebany.

„Bonsai”

3 – 5 października 2003, Kuchnia Pałacowa. Wystawa bonsai ze zbiorów hodowców polskich, przygotowana wspólnie z Towarzystwem Polsko-Japońskim.

 „Dziedzictwo kulturowe – Kotlina Jeleniogórska”

25 kwietnia – 25 maja 2003, Oranżeria. Wystawa prac uczestników interdyscyplinarnych warsztatów studenckich z zakresu ochrony krajobrazu kulturowego i jego elementów, dotyczy jednego z najbardziej interesujących w Polsce obszarów rezydencji dworskich. Ekspozycja przygotowana przez Krajowy Ośrodek Badań i Ochrony Zabytków.

„Czerniaków – Wilanów dawniej, wczoraj, dziś”

1 – 31 marca 2003,  Oranżeria. Wystawa jubileuszowa, zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – Oddział Sadyba-Wilanów, prezentowała głównie archiwalne fotografie i dokumenty terenów i obiektów historycznych oraz wizerunki ludzi, którzy wykazali się szczególną aktywnością społeczną i zawodową na terenie działalności Towarzystwa.

„Świat widziany przez dotyk i wyobraźnię”

2 – 28 września 2003, Kuchnia Pałacowa. Prezentacja najciekawszych prac młodzieży ze Szkoły dla Niewidomych w Laskach k. Warszawy – tj. ok. 60 prac, w tym: 40 rysunków wykonanych pismem Braille’a na foliach i białym papierze, 4 obrazki malowane farbami zapachowymi, 12 przedmiotów ceramicznych i 5 wyrobów cykliniarskich w zestawieniu z wybranymi muzealiami. Ekspozycja była przygotowana dla zwiedzających ociemniałych i niedowidzących, w  ramach obchodów Roku Niepełnosprawnych.

„Prezentacja roślin z epoki Jana III i XVIII w. stosowanych w ogrodach wilanowskich”

4 maja – 30 września 2003, Ogród przy Oranżerii, Wystawa przygotowana w ramach V Edycji „Wiosny Muzealnej” – próba odtworzenia, na podstawie materiałów źródłowych, gatunku roślin występujących w ogrodach wilanowskich w XVII i  XVIII w., z botanicznymi i historycznymi objaśnieniami.

„Królewski Wilanów i Świat Starożytnych Bogów”

29 kwietnia – 15 maja 2003, Kuchnia Pałacowa, Wystawa pokonkursowa najciekawszych prac dzieci i młodzieży biorących udział w programie edukacyjnym „Wilanów Znany Nieznajomy”, poprzedzona wielkim finałem kolejnej edycji tego programu.

2002:

„Malowidła Apartamentów Chińskich”

14 sierpnia 2002 – 15 lutego 2003 r., Apartam