UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Polski dwór królewski był jedną z wielu scen, na których rozgrywało się tzw. theatrum ceremoniale, gdzie za pomocą znaków wizualnych przekazywano informacje o przynależności społecznej i obowiązującej hierarchii. Dr Joanna Kodzik oparła swoją pracę na nowożytnych niemieckich pracach teoretycznych.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Projekt Winckelmann – Potocki

O sztuce u dawnych 1815_str_tyt.jpg

„Johann Joachim Winckelmann i Stanisław Kostka Potocki. Mistrzowie i uczniowie” to polsko-niemiecki projekt badawczy realizowany przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Winckelmann-Gesellschaft E.V. mit Winckelmann-Museum w Stendal i Franckesche Stiftungen zu Halle, obejmujący badania nad działalnością Winckelamana i Potockiego oraz ich wpływem na formowanie edukacji kulturowej i muzealnej w Europie Centralnej w końcu XVII i 1. poł. XIX w.

Głównym celem projektu jest opracowanie dzieła Stanisława Kostki Potockiego oraz rozpoznanie intelektualnych relacji łączących go z Johannem Joachimem Winckelmannem. Różnorodne działania stanowią przygotowanie do zaplanowanego na 2017 r. międzynarodowego jubileuszu 300. rocznicy urodzin Winckelmanna oraz 250-lecia jego śmierci w 2018 r.

Projekt łączy badania archiwalne, interpretację rękopisów i dokumentację, prace redakcyjne i interpretację danych historycznych. Do tej pory odbyły się seminarium (2013) i konferencja (2014), na których zaprezentowano dotychczasowy stan badań. Trwa przekład pism Stanisława Kostki Potockiego na niemiecki, a pism Johanna Joachima Winckelmanna – na polski.

Informacja o projekcie (w języku niemieckim) znajduje się również na stronie Winckelmann-Gesellschaft.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
57_stanisław kostka potocki.jpg

Potocki Stanisław Kostka (artykuł, Silva Rerum)

Potocki Stanisław Kostka (1755-1821) – polityk, kolekcjoner, wolnomularz. Urodził się w Lublinie, w listopadzie 1755 roku. Był synem Eustachego Potockiego, …

stanislaw_kostka_potocki_david_baner_do_kolekcji.jpg

Historia kolekcji (artykuł)

Już Jan III kolekcjonował dzieła sztuki i piękne przedmioty użytkowe. Z jego zbiorów, w których znalazło się m.in. 6 obrazów Rembrandta, zachowało się wszakże niewiele.

stanislaw_kostka_potocki_david_baner_do_kolekcji.jpg

Notatnik Stanisława Kostki Potockiego (artykuł, Silva Rerum)

Sekwencja dramatycznych wydarzeń, których finałem był trzeci rozbiór Polski i upadek państwowości, sprawiła, że XVIII w. widzimy raczej w zdecydowanie …

Stanisław _ Kostka _ Potocki _ na_koniu

Portret konny Stanisława Kostki Potockiego (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Portret konny przedstawiający młodego 26-letniego Stanisława Kostkę Potockiego jest jednym z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach muzealnych. Dla galerii wilanowskiej …