UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad villam novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu będąc jedynym i najbardziej kompletnym rejestrem ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz krytyczny.Przedmioty osobliwe, niecodzienne, ciekawe.

przedmioty_osobliwe.jpg

Niemal każdy zbiór muzealny, poza rzadkimi i cieszącymi się uznaniem dziełami sztuki najwyższej klasy artystycznej, zawiera także wyroby pozyskiwane przez dawnych właścicieli głównie w celach praktycznych, by im zapewnić dobrze zorganizowane i wygodne życie. Mimo że większość z tych rzeczy powszednich nie jest pozbawiona artyzmu, istotniejsza jest pełniona niegdyś przez nie funkcja, choć rozszyfrowanie po latach sposobu ich wykorzystywania nie jest czasem łatwe. Mogą się Państwo o tym sami przekonać, próbując zgadnąć jedynie na podstawie fotografii pierwotne zastosowanie licznych zestawionych tu muzealiów. Dokonując wyboru eksponatów do publikacji, nie pominięto też egzemplarzy dziwacznych. Nawet najbardziej wyrafinowani kolekcjonerzy nie potrafią się przecież oprzeć przyrodzonej ludzkiej naturze skłonności do rzeczy kuriozalnych, zadziwiających swą egzotyką, osobliwością, dowcipem, mogących zaskoczyć osobę, której się je prezentuje, tym bardziej cenionych, im rzadziej spotykanych. Wszystkie te dzieła utalentowanych twórców – przedstawione w porządku chronologicznym – mówią wiele na temat nabywców: o ich zwyczajach, sposobie spędzania czasu, zainteresowaniach czy charakterze. Trzeba tylko nauczyć się patrzeć na i poprzez te tajemnicze na pozór przedmioty.

Bardziej wnikliwemu poznaniu i lepszemu zrozumieniu historii pałacu wilanowskiego oraz jego mieszkańców służy również – przybliżony we wstępie tej niewielkiej książeczki dzięki szczęśliwie zachowanym archiwaliom – wygląd ówczesnej łazienki, sypialni i gabinetu. Czy wnętrza te były wyposażone znacząco odmiennie od współczesnych? Czy sprzęty i cieszące oko drobiazgi, otaczające niegdyś osoby związane z Wilanowem, zasadniczo różnią się od tych, z którymi obcujemy dziś na co dzień? Mamy nadzieję, że lektura tego opracowania dostarczy Państwu nie tylko odpowiedzi na podobne pytania, ale i czystej przyjemności w obcowaniu z nieczęsto już spotykanymi wyrobami artystycznymi, podobnie jak z odchodzącą w niepamięć staropolszczyzną.

Przedmioty osobliwe, niecodzienne, ciekawe. Wstęp i przygotowanie Barbara Szelegejd

Warszawa 2010; 164 str., 61 fot.; oprawa kartonowa; 13 x 20,5 cm, ISBN 978-83-60959-81-7

Kup teraz w e-sklepie

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
63_chinski i po kons 2   14491.jpg

Chińskie żaby w Wilanowie (film)

Jak chińskie żaby znalazły się w pałacu w Wilanowie? Kultura i sztuka Orientu fascynowały mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wpływy wschodnie widoczne były w nie tylko w stroju noszonym przez szlachciców w XVII i XVIII wieku, lecz także w dekoracji wnętrz, a zwłaszcza w obyczajach. W pałacu wilanowskim są niezwykłe Pokoje Chińskie, a w nich kolekcja zagadkowych przedmiotów, o których opowiada film.

spluwaczki.jpg

Przedmioty niecodzienne (multimedium)

W Wilanowie kolejni właściciele przez stulecia gromadzili w swoim domu najróżniejsze przedmioty. Znajdziemy wśród nich również przedmioty służące w życiu codziennym: do jedzenia, higieny osobistej, spania, pracy, odpoczynku. Rozszyfrowanie po latach sposobu ich wykorzystywania nie jest czasem łatwe. Mimo to – spróbujmy… Przed Tobą QUIZ.

plan_palacu.JPG

Interaktywny plan pałacu (multimedium)

Historia Pałacu Wilanowskiego rozpoczęła się 23 kwietnia 1677 roku, kiedy to wioska zwana jeszcze Milanów stała się własnością Jana III …