UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Stanisław Kostka Potocki był wielkim erudytą, znawcą sztuki i działaczem oświatowym - człowiekiem przeświadczonym, że polskie warstwy oświecone muszą poznać dorobek nauki europejskiej. Zaliczał się do tych członków późnooświeceniowego establishmentu, którzy - w bardzo trudnych warunkach politycznych - za swe główne zadanie uznali wspieranie rozwoju polskiej kultury.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Rodzinne sadzenie drzew

rodzinne_sadzenie_drzew1.jpg

W dniu 09.05.2017 r., pięć Rodzin z Warszawy w porozumieniu i współpracy z Działem Ogrodowym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wianowie postanowiło przyczynić się do pomocy w przedsięwzięciu rewaloryzacji przypałacowych ogrodów. Zakupione z inicjatywy Rodzin drzewa (pięć lip szerokolistnych – Tilia platyphyllos o obwodzie pni 16-20 cm, wysokości 3-4 m i wadze ok., 100 kg/szt.) zostało posadzonych w południowo-zachodniej kwaterze przypałacowego boskietu[1]. Tym samym dzieło rewaloryzacji przypałacowego boskietu w Wilanowie, którego początki należy wiązać z Królem Janem III Sobieskim, zostało dopełnione o kolejne egzemplarze drzew… których całkowita szacowana do posadzenia ilość wynosi 1650 sztuk!

Rodziny w konsultacji z Działem Ogrodowym Muzeum zdecydowały się na zakup lip szerokolistnych a więc gatunku, który razem z lipą drobnolistną (Tilia cordata), grabem zwyczajnym (Carpinus betulus), topolą białą (Populus alba) i wiązem szypułkowym (Ulmus laevis) budowały drzewostan pałacowego boskietu od końca XVII wieku.

Najmłodsi, będący w wieku porównywalnym do sadzonych przez nich drzew, w asyście ogrodników zadbali, by drzewa posadzone zostały z zachowaniem barokowego układu przestrzennego drzew sadzonych w tzw., cynek - a więc z wzajemnym przesunięciem pomiędzy rzędami drzew.

Lipa drobno- i szerokolistna to ważne w polskiej kulturze drzewo uważane już przez Słowian za roślinę magiczną, posiadającą także boskie konotacje. Miododajne, o wybitnych zdolnościach do regeneracji, długowieczne, posiadające zastosowanie w lecznictwie utożsamiało wszelkie upragnione przez człowieka aspekty życia co sprawiło, że wiele rodów szlacheckich posiadało lipy w swoich emblematach herbowych. Wreszcie lipa to obok dębu szypułkowego (Quercus robur) drzewo sadzone na pamiątkę ważnych wydarzeń, narodzin potomstwa, koronacji czy wizyt prominentów. Ileż to razy natknęliśmy się gdzieś w Polsce na historię jakoby daną lipę posadził sam Król Jan III? Czyż mógłby paść lepszy wybór gatunku drzewa sadzonego w wilanowskim boskiecie, który zgodnie z przekazami kształtowany był od podstaw przez samego Króla?

Rodzinne sadzenie drzew

Pozostając w temacie „wokół lipy” Rodziny uczestniczyły w warsztatach pszczelarskich prowadzonych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie wszyscy mogli się zapoznać z życiem i trudem pracy pszczół mozolnie zbierających pyłki z kwiatów w ogrodach pałacowych oraz parkowych drzew, w tym lip.

[1] Boskiet – w sztuce ogrodowej baroku był to zwarty masyw drzew i krzewów strzyżony po zewnętrznym obrysie kwater, kryjący w swoim wnętrzu niewielkie gabinety i sale ogrodowe z rzeźbami, zdrojami i ławkami. Boskiet wilanowski kryje w sobie także dwa okrągłe gabinety.

Tekst: Łukasz Przybylak, kierownik Działu Ogrodowego

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
ogrody1.jpg

Ogród króla (film)

To jedna z najbardziej niezwykłych twarzy króla, którego znamy przede wszystkim jako zwycięzcę spod Wiednia. Tymczasem Jan III był dobrym gospodarzem, interesował się rolnictwem i ogrodnictwem. Wiemy, że sprowadzał do Wilanowa szczepki rzadkich roślin, w tym cytrusów, a może nawet sam sadził drzewa w wilanowskim parku. Zobaczmy, co rosło w Wilanowie pod jego okiem.

44_jan iii sadzacy drzewa.jpg

Królewski ogród (artykuł, Silva Rerum)

Twórcą koncepcji barokowego ogrodu w letniej rezydencji królewskiej w Wilanowie był prawdopodobnie sam Jan III Sobieski. Wiemy, że jako młody …

Ogród włoski na tarasie górnym, fot. W. Holnicki.jpg

Historia parku (artykuł)

W czasach Jana III równolegle do budowy wilanowskiego pałacu trwało zakładanie pięknych ogrodów, folwarku wraz z budynkami gospodarczymi oraz zwierzyńca.

Wiosna w ogrodach wilanowskich, fot. J. Dobrzańska12.JPG

Wiosna w ogrodach wilanowskich (album zdjęć)