UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Książka pełna świetnych anegdot i barwnych opisów, jednocześnie uczona i popularna, traktuje o dziejach „tytoniowego ziela”. Autor, znakomity znawca przedmiotu, przywołuje żałosny przykład „pierwszego europejskiego tytoniarza” p. Rodriga de Jerez, którym zajęła się św. Inkwizycja, gdyż palenie tytoniu uważano podówczas za oznakę przyjaźni ze wszelkim diabelstwem. Wylądował na siedem (!) lat w więzieniu.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Rodzinne sadzenie drzew

rodzinne_sadzenie_drzew1.jpg

W dniu 09.05.2017 r., pięć Rodzin z Warszawy w porozumieniu i współpracy z Działem Ogrodowym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wianowie postanowiło przyczynić się do pomocy w przedsięwzięciu rewaloryzacji przypałacowych ogrodów. Zakupione z inicjatywy Rodzin drzewa (pięć lip szerokolistnych – Tilia platyphyllos o obwodzie pni 16-20 cm, wysokości 3-4 m i wadze ok., 100 kg/szt.) zostało posadzonych w południowo-zachodniej kwaterze przypałacowego boskietu[1]. Tym samym dzieło rewaloryzacji przypałacowego boskietu w Wilanowie, którego początki należy wiązać z Królem Janem III Sobieskim, zostało dopełnione o kolejne egzemplarze drzew… których całkowita szacowana do posadzenia ilość wynosi 1650 sztuk!

Rodziny w konsultacji z Działem Ogrodowym Muzeum zdecydowały się na zakup lip szerokolistnych a więc gatunku, który razem z lipą drobnolistną (Tilia cordata), grabem zwyczajnym (Carpinus betulus), topolą białą (Populus alba) i wiązem szypułkowym (Ulmus laevis) budowały drzewostan pałacowego boskietu od końca XVII wieku.

Najmłodsi, będący w wieku porównywalnym do sadzonych przez nich drzew, w asyście ogrodników zadbali, by drzewa posadzone zostały z zachowaniem barokowego układu przestrzennego drzew sadzonych w tzw., cynek - a więc z wzajemnym przesunięciem pomiędzy rzędami drzew.

Lipa drobno- i szerokolistna to ważne w polskiej kulturze drzewo uważane już przez Słowian za roślinę magiczną, posiadającą także boskie konotacje. Miododajne, o wybitnych zdolnościach do regeneracji, długowieczne, posiadające zastosowanie w lecznictwie utożsamiało wszelkie upragnione przez człowieka aspekty życia co sprawiło, że wiele rodów szlacheckich posiadało lipy w swoich emblematach herbowych. Wreszcie lipa to obok dębu szypułkowego (Quercus robur) drzewo sadzone na pamiątkę ważnych wydarzeń, narodzin potomstwa, koronacji czy wizyt prominentów. Ileż to razy natknęliśmy się gdzieś w Polsce na historię jakoby daną lipę posadził sam Król Jan III? Czyż mógłby paść lepszy wybór gatunku drzewa sadzonego w wilanowskim boskiecie, który zgodnie z przekazami kształtowany był od podstaw przez samego Króla?

Rodzinne sadzenie drzew

Pozostając w temacie „wokół lipy” Rodziny uczestniczyły w warsztatach pszczelarskich prowadzonych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie wszyscy mogli się zapoznać z życiem i trudem pracy pszczół mozolnie zbierających pyłki z kwiatów w ogrodach pałacowych oraz parkowych drzew, w tym lip.

[1] Boskiet – w sztuce ogrodowej baroku był to zwarty masyw drzew i krzewów strzyżony po zewnętrznym obrysie kwater, kryjący w swoim wnętrzu niewielkie gabinety i sale ogrodowe z rzeźbami, zdrojami i ławkami. Boskiet wilanowski kryje w sobie także dwa okrągłe gabinety.

Tekst: Łukasz Przybylak, kierownik Działu Ogrodowego

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
ogrody1.jpg

Ogród króla (film)

To jedna z najbardziej niezwykłych twarzy króla, którego znamy przede wszystkim jako zwycięzcę spod Wiednia. Tymczasem Jan III był dobrym gospodarzem, interesował się rolnictwem i ogrodnictwem. Wiemy, że sprowadzał do Wilanowa szczepki rzadkich roślin, w tym cytrusów, a może nawet sam sadził drzewa w wilanowskim parku. Zobaczmy, co rosło w Wilanowie pod jego okiem.

44_jan iii sadzacy drzewa.jpg

Królewski ogród (artykuł, Silva Rerum)

Twórcą koncepcji barokowego ogrodu w letniej rezydencji królewskiej w Wilanowie był prawdopodobnie sam Jan III Sobieski. Wiemy, że jako młody …

Ogród włoski na tarasie górnym, fot. W. Holnicki.jpg

Historia parku (artykuł)

W czasach Jana III równolegle do budowy wilanowskiego pałacu trwało zakładanie pięknych ogrodów, folwarku wraz z budynkami gospodarczymi oraz zwierzyńca.

Wiosna w ogrodach wilanowskich, fot. J. Dobrzańska12.JPG

Wiosna w ogrodach wilanowskich (album zdjęć)