UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Sekrety Królewskiej Gotowalni | pokazy i gawędy w pałacu | 28 kwietnia

aktualność

Toaletka_królowej_1

Jak wyglądało życie dworskie w XVII wieku z kobiecej perspektywy? Czym zajmowały się damy dworu, jak spędzały czas, jak dbały o urodę? Posłuchajcie opowieści przedstawicielek fraucymeru królowej na temat życia codziennego, etykiety i mody. Sprawdźcie, jak sztywny był gorset i z ilu elementów składała się dworska suknia.

Spacerując po pałacu, w jednej z komnat spotkacie damę w stroju z epoki, która zaprezentuje wyposażenie XVII-wiecznej gotowalni: m.in. najmodniejszą biżuterię, akcesoria i garderobę, przybory higieniczne, elementy zastawy stołowej i wiele nieodzownych akcesoriów królewskiej świty. Będziecie mogli dotknąć tych eksponatów, dowiedzieć się, do czego służyły i jak działały.

___________________________________________________________________________

TERMINY: 7, 14, 22, 28 kwietnia, w godz. 11–14. 
MIEJSCE: pałac.
WSTĘP: w cenie biletu do pałacu.

___________________________________________________________________________

Zaplanuj wizytę i kup bilet:


Podziel się:
Wykop Facebook
toaletka_krolowej.jpg

Toaletka królowej Marii Kazimiery (artykuł)

Królewska toaleta ma ciekawą historię, wyróżnia się wysoką klasą artystyczną, jest unikatowa w Polsce i niezwykle rzadka w świecie, dlatego pragniemy zaprosić czytelników, aby wraz z autorką spojrzeli na to dzieło, rozpatrując jego walory w wielu aspektach, tak jak robią to historycy sztuki i muzealnicy opracowując zabytki.

44_ludwika maria z wdzięcznym loczkiem.jpg

Glossarium: fraucymer (artykuł, Silva Rerum)

fraucymer (niem. Frauenzimmer – pokój kobiet) – dawne określenie grupy dam dworu towarzyszących królowej, a także tej części pałacu, gdzie …

ceremonial_okladka.151124.WEB.jpg

Ceremoniał polskiego dworu królewskiego w XVII wieku z perspektywy niemieckich uczonych (artykuł)

Polski dwór królewski był jedną z wielu scen, na których rozgrywało się tzw. theatrum ceremoniale, gdzie za pomocą znaków wizualnych przekazywano informacje o przynależności społecznej i obowiązującej hierarchii. Dr Joanna Kodzik oparła swoją pracę na nowożytnych niemieckich pracach teoretycznych.