UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Książka pełna świetnych anegdot i barwnych opisów, jednocześnie uczona i popularna, traktuje o dziejach „tytoniowego ziela”. Autor, znakomity znawca przedmiotu, przywołuje żałosny przykład „pierwszego europejskiego tytoniarza” p. Rodriga de Jerez, którym zajęła się św. Inkwizycja, gdyż palenie tytoniu uważano podówczas za oznakę przyjaźni ze wszelkim diabelstwem. Wylądował na siedem (!) lat w więzieniu.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Sekrety sekretery | warsztaty | 28 kwietnia

aktualność

sekretera_wil.2886.jpg

Sekretera – co za mebel!

Sekretera to mebel, który czaruje i intryguje. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ciekawość wzbudza każdy jej element, zwłaszcza liczne przegródki i szufladki. Zaskakująca, przemyślana w każdym szczególe wieloczęściowa konstrukcja zdradza funkcje pełnione przez mebel: służył on do pisania oraz przechowywania cennych dokumentów i kosztownych drobiazgów w zakamuflowanych skrytkach i schowkach. Jakie jeszcze inne przedmioty można było znaleźć w sekreterze i do czego one służyły? Jakie dodatkowe funkcje spełniał ów mebel? Dowiemy się w trakcie warsztatów! Podpowiemy również, w jaki sposób dziś możemy posegregować i ukryć nasze dokumenty, świadectwa szkolne, dyplomy, bezcenne prace plastyczne, by nie trafiły w niepowołane ręce… Uczestnicy warsztatów wykonają papierowy organizer. 

_____________________________________________________________________________

Dla kogo: dzieci wieku 7–9 lat + opiekunowie.

Termin: 21 kwietnia, godz. 11–13.

Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu.

Wstęp: jednorazowy bilet edukacyjny w cenie 10 zł dla każdego uczestnika. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.

_____________________________________________________________________________

sekretera_wil.6239_bok.jpg

Meble pełne tajemnic

Współczesne biurko nie jest już tak oryginalne i wielofunkcyjne jak jego dawny odpowiednik w postaci kabinetu, sekretery czy sekretarzyka. Meble te służyły nie tylko do pisania, ale i do przechowywania bibelotów. Pełniły także rolę podręcznej biblioteczki. Dekorowały prywatne apartamenty, nierzadko były też kunsztownymi dziełami sztuki o wyrafinowanej konstrukcji. Rozbudzały ciekawość i zachęcały do odkrywania zakamuflowanych w nich skrytek. Pod ich urokiem pozostawali nie tylko ich użytkownicy, ale także poeci i pisarze. Sekretny mebel pojawia się w najsłynniejszej literackiej zagadce Lewisa Carolla: „Dlaczego kruk jest podobny do sekretarzyka?”. Odpowiedzi na pytanie Szalonego Kapelusznika poszukamy, podążając tropem kruka. Poznamy przy tym historię pisarskich mebli oraz pobawimy się w anglojęzyczne gry słowne. A własnoręcznie pomalowany efektowny przycisk do papieru w kształcie kruka z pewnością będzie miłą pamiątką z warsztatów.

_____________________________________________________________________________

Dla kogo: dzieci powyżej 10 lat + opiekunowie.

Termin: 28 kwietnia, godz. 11–13.

Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu.

Wstęp: jednorazowy bilet edukacyjny w cenie 10 zł dla każdego uczestnika. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.

Podziel się:
Wykop Facebook
sekretera_wil2886_bez_klina.jpg

Sekrety sekretery | wystawa w pałacu (aktualność)

Zapraszamy do pałacu wilanowskiego na wystawę „Sekrety sekretery”. To niepowtarzalna okazja, by nie tylko zobaczyć piękne meble, ale także dowiedzieć się, jak są skonstruowane, jak ich używano – i jakie tajemnice skrywają.

sekretera_wil2886_bez_klina.jpg

Sekretera (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Od XVII wieku sekretera była jednym z podstawowych mebli we wnętrzach zarówno magnackich jak i mieszczańskich. Swą niezwykłą popularność zawdzięczała …

Toaletka_królowej_1

Sekrety Królewskiej Gotowalni | pokazy i gawędy w pałacu | 28 kwietnia (aktualność)

Posłuchajcie opowieści przedstawicielek fraucymeru królowej na temat życia codziennego, etykiety i mody. | TERMINY: 7, 14, 22, 28 kwietnia, w godz. 11–14 | WSTĘP: w cenie biletu do pałacu.