UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka-minsk.jpg

Narodowe Archiwum Historyczne Białorusi w Mińsku (Нацыянальны гістарычны архіў Беларусі) posiada jeden z najbogatszych i ciekawych zasobów archiwaliów do dziejów epoki staropolskiej. Co ciekawe, jest on jak dotąd dość słabo rozpoznany przez polskich badaczy. Siódmy tom serii „Ad Villam Novam” prezentującej archiwalia związane z rezydencją wilanowską zawiera efekty badań prowadzonych przez Krzysztofa Kossarzeckiego, pracownika Działu Rękopisów Biblioteki Narodowej.


Konserwatorzy i wilanowskie dzieła sztuki

album zdjęć

Identyfikacja barwników i pigmentów użytych do wykonania dekoracji malarskiej wystroju Gabinetu Chińskiego. Zastosowano najnowocześniejsze, nie niszczące metody badawcze za pomocą spektrometru absorbcyjnego. Badania możliwe były dzięki współpracy z niemieckimi specjalistami z Laboratorium Archeometrycznego Bawarskiego Zarządu Państwowych Zamków, Ogrodów i Jezior.

31_kons_badania_skan
konserwacja_tkanin_31_podnoszenie okrywy włosowej po praniu.jpg

O pracowniach konserwacji (artykuł)

Rezydencjonalny charakter Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wymaga stałej obecności zespołu wykwalifikowanych i doświadczonych konserwatorów sprawujących opiekę nad …