UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

44_w kregu wielkiego krola.jpg

To książka, którą można nazwać opowieściami wilanowskimi. Czytelnik znajdzie w niej portrety członków rodziny królewskiej i wiele anegdot o życiu codziennym, radościach i troskach, "zdrowiu i niezdrowiu" mieszkańców pałacu wilanowskiego w XVII wieku.Święta w pałacu | wystawa, spacery, warsztaty

aktualność

święta.jpg

Już wkrótce najpiękniejsze święta w roku – Święta Bożego Narodzenia!

W oczekiwaniu na ten magiczny czas i w poszukiwaniach bogactwa tradycji świątecznych warto zawitać do Wilanowa. Na wystawie wprowadzającej w tej niezwykły klimat zobaczymy najpiękniejsze dekoracje świąteczne przygotowane przez florystów. Podczas towarzyszących wystawie warsztatów i spacerów odkryjemy znaczenie oraz genezę zwyczajów, które doskonale znamy i pielęgnujemy w naszych domach, ale nie zawsze rozumiemy ich przekaz symboliczny.

Przygotujmy się do świąt iście po królewsku!

Wystawa czynna:

7 grudnia, godz. 10.00–15.00, 18.00–21.00
8 grudnia, godz. 10.00–21.00
9–13 grudnia, godz. 16.00–21.00
14 grudnia, godz. 10.00–15.00, 18.00–21.00
15 grudnia, godz. 10.00–21.00

Uwaga: wejście na wystawę od godziny 16.00 płatne (obowiązuje bilet wstępu na Królewski Ogród Światła)

Kompozycje prezentowane na wystawie przygotowali:

Joanna Lewandowska, Joanna Kiedacz, Michał Bursig, Piotr Marzec, Joanna Czarnecka, Małgorzata Malarska, Paulina Pucek, Dorota Stark, Liliana Szwagierczak, Katarzyna Kaliszuk, Ela Kołodziej, Halina Strzelecka, Grażyna Krupska, Agnieszka Kwiatkowska, Rafał Kawałko, Danuta Fijas, Agata Żołędowska, Irmina Sadowska, Ewa Kołnier, Sabrina Staniewska-Szewczyk, Monika Chrzanowska-Büttner, Katarzyna Rosłaniec, Magdalena Pułas

Zobacz pałac świątecznie! | spacer tematyczny

złoty_dziedziniec_tomasz_sikora.jpg

Czy spacerując po wilanowskim pałacu, można znaleźć motywy kojarzące się ze świętami? Oczywiście! Serdecznie zapraszamy na specjalną, świąteczną edycję weekendowych spacerów po pałacowych wnętrzach.

Termin: 1, 7, 8, 14, 15, 21 i 22 grudnia, godz. 11.00–12.30 oraz 13.00–14.30
Dla kogo: młodzież, dorośli
Miejsce realizacji: pałac (zbiórka w szatni pałacowej)
Udział: bilet wstępu do pałacu na trasę nr 1, obowiązuje limit miejsc, bilety dostępne w kasie muzeum lub online

W królewskiej pracowni bombek | warsztaty kaligraficzno-malarskie

Królewska pracownia bombek1.jpg

Bez choinki trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie. Tradycyjnie ubieramy ją tuż przed Wigilią. Na gałązkach drzewka zawieszamy szklane bombki, drewniane zabawki, cukierki i kolorowe łańcuchy.
A może w tym roku warto przystroić choinkę we własnoręcznie wykonane ozdoby? Zapraszamy do wilanowskiej pracowni bombek, gdzie będziemy tworzyć unikatowe ozdoby choinkowe z motywami dekoracyjnymi z wnętrz królewskiej rezydencji. Zainspirujemy się również oryginalnymi zdobieniami przedmiotów codziennego użytku z kolekcji wilanowskiej.

Termin: 7 i 8 grudnia, godz. 12.00–15.00
Dla kogo: dzieci, młodzież, dorośli
Miejsce realizacji: Oficyna Kuchenna
Udział: bezpłatny (warsztaty realizowane w ramach programu „Kultura Dostępna”)
Uwaga: warsztaty w formule otwartej; można dołączyć w dowolnym momencie trwania zajęć (pod warunkiem, że są wolne miejsca siedzące)

Przyrodnicze inspiracje na święta | warsztaty plastyczne

Ostrokrzew, fot. J. Dobrzańska.JPG

Zapraszamy na warsztaty tworzenia ozdób świątecznych inspirowanych naturą. W czasie spotkania wykonamy unikatowe dekoracje choinkowe, na których odciśniemy fragmenty roślin z wilanowskich ogrodów. Poznajmy piękno, które tkwi w szczegółach, odkryjmy niezwykłe kształty i faktury gałązek, liści, kawałków kory. Warsztaty te to także okazja, by lepiej poznać rośliny, które zobaczyć można
w czasie spaceru po parku. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in., jak można rozpoznawać różne gatunki drzew, gdy nie ma na nich liści.

Termin: 14 i 15 grudnia, godz. 12.00–15.00
Dla kogo: dzieci, dorośli
Miejsce realizacji: Oficyna Kuchenna
Udział: bezpłatny (warsztaty realizowane w ramach programu „Kultura Dostępna”)
Uwaga: warsztaty w formule otwartej; można dołączyć w dowolnym momencie trwania zajęć (pod warunkiem, że są wolne miejsca siedzące)

Świąteczne opowieści  | warsztaty storytellingu

zima_fragment_snieg.jpg

Magię świąt poczujemy już dziś. W świąteczny nastrój wprowadzą nas wigilijne opowieści, przygotowane specjalnie na tę okazję przez najwspanialszą na świecie opowiadaczkę najdziwniejszych i najróżniejszych historii... Swoją obecnością zaszczyci nas Ewelina Jarnutowska.

Ponadto uczestnicy warsztatów zmierzą się z nie lada wyzwaniem – wyczarują ozdoby choinkowe z drewna, masy papierowej i pianki.

Termin: 8 grudnia, godz. 16.30–18.30
Dla kogo: dzieci powyżej 7 lat + rodzice/opiekunowie
Miejsce realizacji: Oficyna Kuchenna (zbiórka przy kasie pałacowej)
Udział: bilet w cenie 10 zł, liczba miejsc ograniczona, bilety dostępne w kasie muzeum lub online

W królewskiej pracowni zabawek | warsztaty plastyczne 

Dzieci uwielbiają się bawić. A zabawki od wieków wpisują się w ich dzieciństwo. Okazuje się, że te sprzed prawie trzystu lat wcale tak bardzo nie różniły się od tych dzisiejszych. Nie zmieniły się ich formy, a jedynie sposób wykonania i użyte materiały. Dziewczynki od wieków bawiły się lalkami, lubiły przymierzać kobiece fatałaszki. Chłopcy podpatrywali dorosłych i pragnęli jak najszybciej dosiąść nie tylko drewnianego konika, ale prawdziwego wierzchowca, i ruszyć na wojnę. Do ulubionych dziecięcych zabawek wciąż zaliczają się latawce, drabiniaste wozy, wiatraczki, drewniane figurki. Uczestnicy warsztatów będą mogli przekonać się, jak tradycyjne drewniane zabawki mogą pobudzić do kreatywnego działania i wspólnej zabawy. Przy użyciu kleju i kolorowego papieru wyczarują konika na biegunach.

Termin: 14 grudnia, godz. 18.30–20.30.
Dla kogo: dzieci powyżej 8 lat + rodzice/opiekunowie
Miejsce realizacji: Oficyna Kuchenna (zbiórka przy kasie pałacowej)
Udział: bilet w cenie 10 zł, liczba miejsc ograniczona, bilety dostępne w kasie muzeum lub online

____________________________________________________________________________

Partnerzy:

Gwiazdy betlejemskie zostały ufundowane w ramach
kampanii unijnej „Zjednoczone gwiazdy” Stars Unite Europe:


Gąbki florystyczne zapewnił:

Podziel się:
Wykop Facebook
2019-11-26
35_sztuka-rubens1599.jpg

Boże Narodzenie w staropolskiej tradycji (artykuł, Silva Rerum)

Oczywiście do tak ważkich świąt przygotowywano się już dużo wcześniej, bo od lata. Wówczas to trzeba było nazbierać grzybów w …

Boże Narodzenie i Zwiastowanie.jpg

Zwiastowanie i Boże Narodzenie (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Stanowiące komplet dwie kompozycje ilustrujące wielkie wydarzenia historii Zbawienia, Zwiastowanie Najświętszej Marii Pannie i Narodzenie Chrystusa, ujmują prostotą i szczerością …