UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Historia stosunków polsko-niemieckich czy polsko-francuskich jest nieco przewrotna w swoim przekazie. Czy ważniejszy był wpływ Niemiec na obyczajowość, kulturę i funkcjonowanie instytucji prawnych w naszym kraju? Czy może Francji, wiążącej się z Polską nieodłącznie małżonkami władców i osobami na dworach królewskim i magnackich? Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna, czego dowodem są relacje cudzoziemskich podróżników odwiedzających Rzeczpospolitą w XVII i XVIII w.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Trwa remont północnej części dachu

Ogród Północny 02.jpg

Październik 2017 roku: wykonawcy usunęli już z dachu skrzydła północnego Pałacu w Wilanowie starą, bardzo zniszczoną miedzianą blachę, pochodzącą z ostatniego remontu obiektu, przeprowadzonego w połowie XX wieku. Przystąpiono też do demontażu dużych i bardzo ciężkich świetlików, znajdujących się w dachu, lecz nie spełniających od dawna swojej pierwotnej funkcji. Te iluminatory były wykonane również w trakcie powojennego remontu i miały za zadanie doświetlać galerię obrazów na piętrze północnego skrzydła. Jednakże ich złe osadzenie, wykonanie i parametry bardzo szybko sprawiły, że okna te stały uciążliwością dla samej galerii. Nieszczelności, zbrojone szkło, wraz z bardzo grubą blachą stanowiącą konstrukcję świetlików, przemarzające w okresach zimowych, powodowały zacieki i wlewanie się wody do wnętrza obiektu. Już w latach 70-tych postanowiono całkowicie zasłonić i docieplić te elementy.

Biorąc pod uwagę możliwości doświetlenia wnętrza i zabytków bezpiecznym dla nich sztucznym światłem, już na etapie projektowania obecnego zakresu prac remontowo-konserwatorskich Muzeum zdecydowało o likwidacji świetlików. Sztuczne rozświetlenie wnętrza będzie bardziej bezpiecznie, efektowniejsze i korzystniejsze dla zabytków.

Warto nadmienić, że już niebawem na swoje miejsce - attykę pałacową od strony dziedzińca - wrócą cztery kamienne rzeźby, ważące ponad 750 kg każda, oraz cztery kamienne wazony. Zanim rozpoczął się remont dachu, zostały one bezpiecznie przetransportowane w inne miejsce Rezydencji Wilanowskiej, gdzie poddawane są pracom restauratorskim.

Zakończenie konserwatorskiego remontu dachu skrzydła północnego Pałacu w Wilanowie, który rozpoczęty został we wrześniu, planowane jest na listopad. Pracującym przy tym zadaniu niestety przeszkadza padający często w ostatnich dniach deszcz. Mimo to prace przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem.

Zadanie stanowi część projektu „Restauracja i zabezpieczenie symbolu polskiego dziedzictwa kulturowego” – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020”.

Logotypy POIiŚ3

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook