nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Program dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku | nowa propozycja

rzeźby_detale, fot. R. Pudło.jpg

Zajęcia dedykowane Uniwersytetom Trzeciego Wieku to okazja do bliższego poznania króla Jana III i jego epoki. Wykłady i spacery tematyczne przybliżają postać króla zwycięzcy zarówno na tle politycznych zawirowań XVII wieku, jak i od strony prywatnej.

Miłość Jana do Marysieńki oraz polityczne aspiracje monarchy zostały uwiecznione w symbolice i wystroju pałacu. Kolejni właściciele dbali o upiększenie wnętrz królewskiej rezydencji. Dzięki nim w kolekcji wilanowskiej znalazło się mnóstwo przedmiotów pięknych i nietypowych. Spacery tematyczne, prowadzone przez edukatorów muzealnych, dają możliwość uważnego przyjrzenia się wnętrzom pałacu, poznania historii wilanowskiej rezydencji, a także jej słynnych właścicieli.

Kultura sarmacka, obyczaje, kulinaria, higiena, moda, gry i zabawy towarzyskie – to tylko niektóre z propozycji tematów wykładów przybliżających słuchaczom życie codzienne w XVII i XVIII wieku. Nie wyczerpują one oferty Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tematyka zajęć może być dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb słuchaczy.

_________________________________________________________________________________

Szczegółowe informacje:
Urszula Rukat
urukat@muzeum-wilanow.pl
tel. (22) 54 42 860

_________________________________________________________________________________

SPACERY TEMATYCZNE PO PAŁACU

detale_żyrandol, fot. R. Pudło.jpg

Czas trwania: ok. 1,5 godziny.
Koszt: 100 zł (opłata za spotkanie) + 15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny (od każdego uczestnika)

***

Historia i symbolika pałacowych wnętrz

Spacerując po najstarszej części pałacu, poznamy jego historię i twórców: malarzy, rzeźbiarzy, architektów, oraz jego słynnego właściciela – króla Jana III. Rozszyfrujemy informacje ukryte w pałacowych dekoracjach.

Wilanów i Wersal – czy łączy je tylko epoka?

Przenieśmy się w czasie do XVII wieku. Zwiedzając pałac w Wilanowie, poszukajmy analogii do pałacu wersalskiego. Obie królewskie siedziby łączyły na pewno charyzmatyczne postaci ich pierwszych właścicieli. Będziemy rozmawiać o królach: Janie III i Ludwiku XIV – o ich planach i marzeniach, zrealizowanych i tych, które nie doczekały realizacji.

Kultura sarmacka

Jan III znany ze swoich ziemiańskich upodobań zyskał miano króla Sarmaty. Poznając wnętrza jego rezydencji, poszukamy motywów nawiązujących do kultury staropolskiej, a wsłuchując się w cytaty z dzieł literackich oraz ciekawe fragmenty kronik, odkryjemy barwne zwyczaje Sarmatów. Zastanowimy się, ile z ducha tamtej epoki przetrwało do naszych czasów oraz co dzisiaj pozwala nam określić się jako wspólnota narodowa.

Jak to z dziećmi drzewiej bywało?

W pałacu wilanowskim mieszkały dzieci. Czy moglibyśmy się tego domyśleć, nie znając historii pałacu? Poszukajmy pamiątek po dzieciach – ich portretów, zabawek, przedmiotów, które do nich należały. Jak wyglądało dzieciństwo królewny i królewiczów Sobieskich i jakie były ich dalsze losy? Czy bardzo różniło się od dzieciństwa w naszych czasach? Oglądając liczne portrety młodych Sobieskich, zastanowimy się, jak przedstawiano dzieci na obrazach.

Gotowalnie króla i królowej, czyli o toalecie, a nie gotowaniu

Co oznacza dawne słowo „gotowalnia”? Jak wyglądały dawne gotowalnie? Skąd wzięło się słowo „toaletka”? Podczas spaceru porozmawiamy o toaletkach i toaletach króla i królowej. Dowiemy się, jak dbali o urodę, zdrowie i higienę. Zastanowimy się, czy coś z tych zwyczajów możemy przenieść do naszych czasów.

Piękne i nietypowe przedmioty z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Pokażemy niezwykłe przedmioty i opowiemy o ich funkcji i pochodzeniu. Czy miały tylko zachwycać, czy służyły też innym celom? Piękne przedmioty mają piękne nazwy, na przykład szatlenka albo kreszuarka. Czy dziś możemy je zobaczyć tylko w muzeum, czy znajdziemy odniesienia do przedmiotów, których używamy?

Zegary w kolekcji wilanowskiej

detale_zegar, fot. R. Pudło.jpg

Zegary, czasomierze, chronometry w pałacu wilanowskim. Który z nich odmierzał czas króla Jana III? Warto wiedzieć, że pierwszy właściciel pałacu nie był jedynym miłośnikiem przyrządów do pomiaru czasu zamieszkującym tę rezydencję. Rozmawiając o wilanowskiej kolekcji zegarów i jej historii, przemierzymy komnaty pałacowe, a także zajrzymy do ogrodów.

Trzech filozofów w wilanowskim pałacu

Tym razem zwiedzimy pałac w Wilanowie nieco inaczej. We wnętrzach pałacu będzie czekać na nas trzech przybyszów z odległej przeszłości. Podążając tropami, które nam zostawili, porozmawiamy o różnych wymiarach miłości, ideale władcy i o mądrości, której najważniejszą cechą jest skromność. Okiem filozofa spojrzymy też na osobę króla Sobieskiego i jego rodzinę.

_________________________________________________________________________________

SPACER TEMATYCZNY PO OGRODZIE

Czas trwania: ok. 1,5 godziny.
Koszt: 100 zł (opłata za spotkanie) + 3 zł bilet ulgowy, 5 zł bilet pełny (od każdego uczestnika).

*** 

Ogrody Wilanowa

Oprawę pałacu w Wilanowie stanowią wspaniałe, królewskie ogrody. W jaki sposób uzyskujemy takie niezwykłe kształty roślin? Co sprawia, że układają się one w barwny dywan? Dlaczego tajemnicze zakątki nie zarosły chwastami? Na te wszystkie pytania odpowiemy podczas zajęć plenerowych.

_________________________________________________________________________________

WYKŁADY

Czas trwania: ok. 1,5 godziny
Koszt: 250 zł od grupy. 
Uwaga: Wykłady odbywają się w formie stacjonarnej, bez zwiedzania muzeum.

*** 

Słońce i tarcze na elewacji pałacu wilanowskiego.jpg

Wilanów – prywatna rezydencja króla Jana III

Opowieść o pałacu i jego pierwszym właścicielu. Jaki pałac wymarzył sobie Jan III? Co udało się zrealizować? Poznamy artystów, którzy pracowali dla monarchy. Dowiemy się, jak duży był wkład samego króla w planowanie dekoracji wilanowskich i spojrzymy na pałac jego okiem.

Prywatne oblicze Jana Sobieskiego

Jak wyglądało codzienne życie króla Jana III? Rodzina i bliscy, zainteresowania i pasje, zwyczaje i przyzwyczajenia monarchy – poznajmy szczegóły z jego życia, które przybliżą nam postać króla Jana III.

Sobiescy – mit i rzeczywistość

Poznaj wraz z nami historię rodu Sobieskich. Dowiedz się, w jaki sposób zawiłe losy członków rodziny króla Jana i jego samego zrosły się z burzliwym okresem w dziejach Rzeczypospolitej. Zobacz, jak narodził się mit króla – Lwa Lechistanu i obrońcy chrześcijaństwa. Mit, który żyje do dziś, poruszając i fascynując kolejne pokolenia Polaków.

„Wolni z wolnymi, równi z równymi” – sarmatyzmu blaski i cienie

Kultura sarmacka jest pełna barwnych sprzeczności. Łączy niespotykaną nigdzie indziej wolność obywatelską i odpowiedzialność za dobro wspólne z anarchią, która stała się jedną z przyczyn upadku Rzeczypospolitej. Wspólnie przyjrzymy się narodzinom i rozkwitowi sarmatyzmu. Zobaczymy, jak przenikające się obyczaje i polityka tworzyły kulturę, która przetrwała wszystkie zawirowania dziejowe. Kulturę, która stale nam towarzyszy – na dobre i złe.

Wokół sarmackiego stołu

XVII-wieczny polski stół – w święta, na co dzień i w okresy postne. Co jedzono i jak jedzono w czasach króla Jana III? Poznamy przepisy z królewskiego stołu i zastanowimy się, czy dziś smakowałyby nam sarmackie specjały.

Gotowalnie króla i królowej, czyli o toalecie, a nie gotowaniu

Co oznacza dawne słowo gotowalnia? Jak wyglądały dawne gotowalnie? Skąd wzięło się słowo toaletka? Podczas wykładu opowiemy o toaletkach i toaletach króla i królowej. Dowiemy się, jak dbali o urodę, zdrowie i higienę. Zastanowimy się, czy coś z tych zwyczajów możemy przenieść do naszych czasów.

Dominik_Zasławski_6

Stroje w czasach Jana III

W czasie spotkania szczegółowo omówimy typowy strój sarmacki, który był charakterystyczny dla szlachty w XVII i XVIII wieku. Wykładowi będzie towarzyszyć pokaz slajdów i zdjęć, a także rekonstrukcji dawnych strojów. Dowiemy się, czym były manele, kanaki, guzy, czyli porozmawiamy o biżuterii i ozdobach ubioru. Czy wszyscy w rodzinie Sobieskich ubierali się zgodnie z modą sarmacką?

Szlachcianki w kulturze staropolskiej – o życiu kobiet w epoce zdominowanej przez mężczyzn

Podczas wykładu porozmawiamy o statusie kobiet w XVII wieku, spróbujemy odtworzyć życie codzienne polskich szlachcianek na podstawie listów, pamiętników, kalendarzy oraz zapisków. Spojrzymy na epokę staropolską oczami niewiast, dowiemy się o ich pragnieniach, miłościach, smutkach i radości...

Toaletka_królowej_1

Gładka i nadobna, czyli jak szlachcianki dbały o urodę. Słowo o higienie, kosmetykach oraz nietypowych zabiegach pielęgnacyjnych w XVII i XVIII wieku

Wykład wprowadza w świat staropolskiej pielęgnacji, zdrowia oraz urody. Porozmawiamy o XVII-wiecznym kanonie piękna, o tym, jak kobiety do niego dążyły i z jakich środków korzystały. Czasami były to zabiegi całkiem niekonwencjonalne...

Miłość staropolska. O dolach i niedolach małżeństw w XVII i XVIII wieku

Czy miłość w czasach staropolskich istniała? Czy też małżeństwo było wyłącznie interesem? Podczas wykładu udamy się w podróż po historii miłości, która nie odnalazła miejsca w kunsztownej poezji barokowej, a w domowych zaciszach polskiej szlachty.

Jan i Marysieńka – miłość zapisana w listach. Najgłośniejszy romans w dziejach Rzeczypospolitej

Dzieje miłości króla Jana III i Marii Kazimiery przeszły do historii jako jedna z najbardziej niezwykłych opowieści miłosnych rozgrywających się w Rzeczpospolitej. Wykład będzie okazją do lepszego poznania losów króla i królowej oraz przypomnienia dawnych obyczajów ślubnych.

Na co dotąd wstydliwe oko nie patrzyło, czyli erotyka w kulturze staropolskiej

Wykład wprowadza w świat staropolskich uczuć i namiętności, a także dawnej kultury erotycznej. Choć jednak często skrywana, stanowi obszerny element polskiej poezji barokowej. Odnajdujemy ją także w codziennych zapiskach polskich szlachciców. Co kochali Sarmaci? Co stanowiło obiekt westchnień i pożądania, a co odrzucało i gorszyło?

Z głupim karty, z mądrym żarty, czyli o XVII-wiecznych grach i zabawach towarzyskich

Podczas wykładu odkryjemy wszelakie tajemnice kultury towarzyskiej XVII i XVIII wieku. Dowiemy się, jak się bawiono, a także samodzielnie spróbujemy rozwiązać kilka staropolskich łamigłówek.

Wilanów w czasie II wojny światowej

Nasi goście często pytają, jak to możliwe, że pałac nie został zburzony w czasie wojny. Czy na terenie Wilanowa toczyły się działania wojenne? Jakich zniszczeń doznały pałac, park i najbliższa okolica? Co udało się ocalić? Co odzyskano po wojnie i jakie były powojenne losy kolekcji wilanowskiej? Jakie były losy mieszkańców pałacu, folwarku, wsi?

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
okulary.jpg

Historia Mniej Znana | 21 maja (aktualność)

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych po pałacu oraz ogrodach, po wystawach stałych i czasowych adresowanych do odbiorców dorosłych. Zapraszamy do wspólnego odkrywania mniej znanych oblicz historii!

wprowadzenie_jencow_tureckich_do_wilanowa_plaskorzezba_fasada_palac.jpg

Poznaj pałac! – spacery tematyczne dla grup dorosłych (artykuł)

Rezydencja wilanowska wraz z otaczającym ją ogrodem należą dziś do najcenniejszych pomników polskiej kultury. Aby umożliwić bliższe zapoznanie się z …

Kora brzozy. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

Wycieczki przyrodnicze | 21 maja (aktualność)

Serdecznie zapraszamy na wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich. W czasie spotkań będziemy wspólnie odkrywać fascynujący świat natury.

wolontariat.jpg

Wolontariat w Muzeum Pałacu w Wilanowie (artykuł)

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zostać wolontariuszami w Muzeum Pałacu w Wilanowie.