UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Dorota Dias-Lewandowska w swej książce o historii wina proponuje nam zupełnie inne spojrzenie niż tradycyjne ujęcia historii gospodarczej. Wino jest w niej przedstawione jako część francuskiej kuchni i francuskiej kultury, symbol dobrego smaku i środek społecznego wyróżnienia. W prezentowanej książce uwidoczniona została ogromna kulturowa rola trunku z winogron.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Pasieka historyczna – jak dziano barć? | warsztaty pszczelarskie | 8 października

aktualność

Perfekcyjnie zorganizowane, zdyscyplinowane, niezwykle pracowite, a do tego bardzo pożyteczne – pszczoły! Jak dbać o nie profesjonalnie? Jak założyć własną pasiekę? Jak zostać pszczelarzem? Nauczymy Was tego podczas kursu pszczelarskiego w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie! Kolejne spotkanie 8 października.W czasach Jana III równolegle do budowy wilanowskiego pałacu i parku trwało zakładanie ogrodów pożytkowych, folwarku wraz z budynkami gospodarczymi, zwierzyńca, pasieki... Muzeum od lat stara się łączyć współczesne zadania z rekonstrukcją historycznych funkcji rezydencji wilanowskiej, dzięki czemu przywracana jest zapomniana niekiedy wiedza, a odwiedzający mogą poczuć w pełni genius loci Wilanowa.

Na wilanowski kurs pszczelarski składa się 12 praktycznych spotkań, które odbywać się będą od kwietnia do października 2017 r. Można wziąć udział zarówno w całym kursie, jak i w wybranych spotkaniach. Poszczególne warsztaty zostały zaplanowane jako odrębne całości, tak aby udział w każdych uczył przyszłych pszczelarzy nowych umiejętności.

Zajęcia będą się odbywać w salach warsztatowych oraz w pasiece Ule Króla zlokalizowanej w ogrodzie. Planowane jest utworzenie dwóch grup. Prowadzącym kurs jest Kamil Baj, nadworny pszczelarz z zaprzyjaźnionego Pszczelarium, który pasieki zakłada również na dachach warszawskich biurowców.


HARMONOGRAM SPOTKAŃ 

1 kwietnia | Jak zostać pszczelarzem?
8 kwietnia | Jak przygotować ul do sezonu?
29 kwietnia | Jak wygląda codzienność pszczół?
30 kwietnia | Jak roją się pszczoły?
28 maja | Jak wyhodować dobrą pszczelą matkę?
25 czerwca | Jak rozmnażać rój?
9 lipca | Jak zorganizować miodobranie?
23 lipca | Jak leczyć chore pszczoły?
13 sierpnia | Jak przygotować ul do jesieni?
3 września | Jak dokarmiać pszczoły?
10 września | Jak przygotować pszczoły do zimowego snu?
8 października | Pasieka historyczna – jak dziano barć?


TERMINY: 1 kwietnia – 8 października 2017 r.

GODZINY: 10.00 i 12.00 (do wyboru)
MIEJSCE
: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | pasieka Ule Króla + sale warsztatowe

KOSZT: 50 zł za pojedyncze zajęcia

BILETY:
• stacjonarnie: w kasie muzeum
• online: www.bilety.wilanow-palac.pl

KONTAKT

Piotr Zwierzchowski
tel. 785 504 805
e-mail: pzwierzchowski[at]muzeum-wilanow.plPodziel się:
Wykop Facebook
pszczoly_fot_Kamil_Baj.jpg

Pszczoły z wąsem | warsztaty przyrodnicze dla szkół (artykuł)

Zapraszamy uczniów w wieku 8–19 lat na warsztaty o pszczołach! Zajrzymy do pszczelich komnat i przyjrzymy się temu, co jest tam magazynowane. Dowiemy się, czym jest bartnictwo i zgłębimy jego tajniki. A jeśli pogoda będzie nam sprzyjać, uzbrojeni w odpowiedni sprzęt pszczelarski wybierzemy się do pałacowej pasieki, aby stanąć oko w oko z rojem pszczół!

Kwiat widziany oczami człowieka i oczami pszczoły. fot. Agnieszka Rogólska.JPG

Kwiat widziany oczami pszczoły (artykuł)

Ogrody wilanowskie wiosną, latem i jesienią pełne są kwiatów. Podziwiamy ich kształty, zapachy i kolory. Rośliny wytwarzają kwiaty jednak nie …

pszczoła. fot. J. Dobrzańska.JPG

„Wilanowskie pszczoły w kontekście społeczno-przyrodniczym” – relacja z debaty (artykuł)

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z debaty „Wilanowskie pszczoły w kontekście społeczno-przyrodniczym”, która odbyła się w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” realizowanego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

4. Pokaz dziania barci. Fot. Julia Dobrzańska.jpg

Jak się dzieje barć (artykuł)

W ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” odtwarzymy na podstawie danych historycznych barć …

kulinaria_agnieszka_indyk.jpg

W staropolskiej kuchni | warsztaty kulinarne dla dorosłych (artykuł)

Kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. To doborowa mieszanka wielu kultur, w której tradycje Zachodu doprawione są wyraźnymi smakami Wschodu. Dawni kucharze byli artystami dbającymi o koncept, treść i wyrafinowaną formę dzieła. Gdzie w tym wszystkim mieści się przekonanie, że jedzono dużo, tłusto i niezdrowo? Sprawdźcie sami! Zapraszamy na warsztaty kulinarne w ramach programu Ogród – Kuchnia – Stół.

warsztaty_kulinarne_baner.jpg

W staropolskiej kuchni | warsztaty kulinarne (artykuł)

Zapraszamy na warsztaty kulinarne kuchni staropolskiej skierowane do dzieci i dorosłych, również osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Podczas zajęć poznacie dawne smaki i tradycje, a pod okiem profesjonalnych kucharzy przygotujecie dania według przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.