UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Rycerskie czyny i cnoty Jana III Sobieskiego znane były w całej Europie. Wizerunek Sobieskiego stał się podobnie rozpoznawalny, jak portrety papieża, cesarza czy króla Francji. Głównymi bohaterkami tej książki są graficzne tezy dedykowane Janowi III. Autorzy wielkoformatowych rycin akademickich połączyli wątki propagandy wizualnej z okresu przed- i powiedeńskiego z erudycyjną argumentacją naukową.Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej

Wilanowski widnokrąg

Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej
dr Krzysztof Chmielewski, dr Jarosław Krawczyk

Warszawa 2010,  336 stron, oprawa twarda, format: 23,7x17,4 cm, ISBN 978-83-60959-85-5, seria "Silva rerum".

„Wilanowski widnokrąg” to zbiór szkiców o sztuce  europejskiej, o tradycjach, postawach i wzorach. Krzysztof Chmielewski i  Jarosław Krawczyk wybrali sobie za punkt wyjścia pałac i muzeum w Wilanowie, tę  prawdziwą skarbnicę rozmaitych wątków naszej kultury. Naszej, bo sztuka w  Polsce jest głęboko zakorzeniona w dziejach Europy.

Autorzy kreślą  szeroką panoramę stylów i dzieł sztuki – od starożytności po zmierzch  romantyzmu. Piszą barwnie i potoczyście, nie unikając osobistych wrażeń i  interpretacji. Poza wartościami poznawczymi i estetycznymi, ta bogato ilustrowana książka ma też ogromne walory edukacyjne; jest oparta na solidnej bazie źródłowej, a autorzy – którzy mają w swoim dorobku podręczniki szkolne – zadbali o orientację czytelnika na różnych osiach czasu.

W pałacu  wilanowskim, jak w soczewce, skupia się blask sztuki europejskiej. Pierwszy  gospodarz tego miejsca, król Jan III Sobieski, był mecenasem sztuk i nauk. Pamięć o królu pielęgnowali kolejni właściciele, wśród nich Stanisław Kostka  Potocki, polityk i kolekcjoner, który w 1805 roku utworzył tutaj pierwsze  muzeum sztuki. Działa ono nieprzerwanie do dziś, a pałac – dzięki prowadzonym  pracom konserwatorskim – lśni nowym blaskiem. Przyjemnie jest oglądać jego  wnętrza z książką Jarosława Krawczyka i Krzysztofa Chmielewskiego w ręku, odczytywać historie zapisane w dziełach sztuki i odkrywać ich niezwykłe piękno.

Książka „Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej” wydana przez Muzeum Pałac w Wilanowie została wyróżniona nagrodą Academia podczas piątej edycji Targów Książki Naukowej i Akademickiej ACADEMIA 2011.

Kup teraz w e-sklepie

Podziel się:
Wykop Facebook
w_teatrze_zycia.jpg

W teatrze życia i sławy Jana III Sobieskiego (artykuł)

Teatr jest wielką metaforą ludzkiego życia. A jeśli cały świat stał się teatrem, to cóż dopiero świat barokowego dworu, regulowany ścisłymi rytuałami, z charakterystyczną dla tej epoki grą konwencji. Właśnie o tym traktuje ta książka – o dramatach i komediach triumfatora spod Wiednia i pana na Wilanowie - króla Jana III.

lew_lechistanu_okladka.jpg

Lew Lechistanu (artykuł)

To już kolejna książka Hanny Widackiej o królu Janie III, znów potrzebna i – co dziś bardzo ważne – przyjazna Czytelnikowi. Z tego zgrabnie ułożonego i inteligentnie skomentowanego zestawu graficznych wyobrażeń wyłania się „zbiorowy” portret największego wodza wśród polskich monarchów, który na wdzięcznych rycinach z epoki przedstawia się potomnym w rozmaitych rolach, pozach i kostiumach.

Sekrety kuchmistrzowskie  okladka min.jpg

Sekrety kuchmistrzowskie Stanisława Czernieckiego (artykuł)

To smaczny wybór przepisów z pierwszej polskiej książki kucharskiej, Compendium ferculorum Stanisława Czernieckiego z 1682 roku, które - praktycznie każdy - może przyrządzić sobie we własnej kuchni. Starczy szczypta chęci i pół garści wyobraźni historycznej, aby przenieść się w czasy naszych przodków i posmakować ich życia!

45_zrzut_konny.jpg

Galopem przez wieki, czyli historia pomnika konnego (e-learning)

W pałacu wilanowskim jest konny pomnik króla Jana III. Niełatwo go podziwiać, bo ustawiony w dość wąskim przejściu do galerii …

Wilanowski widnokrąg

Europa Jana Sobieskiego: barok i Polska (artykuł, Silva Rerum)

Fuit homo missus a Deo, cui nomen erat Johannes (Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na …