PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska
nieslyszacy
PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska

Cicha noc w pałacu | warsztaty świąteczne | 11–12 grudnia

aktualność

Już wkrótce najpiękniejsze święta w roku – Święta Bożego Narodzenia! Jak co roku zapraszamy do spędzenia przedświątecznych chwil w naszym Muzeum – na okolicznościowe warsztaty i koncerty.

Misterium szopki bożonarodzeniowej | warsztaty konstrukcyjne

szopka, święta, boże narodzenie.jpg

Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez szopek znajdujących się w kościołach
i w naszych domach. Przypominają one nam o wydarzeniu sprzed ponad 2000 lat – o cudzie narodzin Chrystusa w szopce betlejemskiej. Tradycja wiąże zwyczaj ich ustawiania ze św. Franciszkiem z Asyżu. Pragnął on przybliżyć wiernym tajemnicę przyjścia na świat Zbawiciela, dlatego 24 grudnia 1223 roku w grocie nieopodal miejscowości Greccio stworzył inscenizację tego wydarzenia z udziałem okolicznych mieszkańców. Do Polski zwyczaj ten dotarł już w XIII wieku. Od tego czasu szopka zmieniała się. Rolę pierwszoplanową zawsze odgrywa jednak Dzieciątko w żłóbku, któremu towarzyszy Matka Boska i św. Józef oraz aniołowie. Pokłon składają trzej królowie z darami ze Wschodu i pasterze. W szopce obecny jest też wół i osioł. W trakcie spotkania omówimy symbolikę postaci i zwierząt, by lepiej zrozumieć misterium Narodzenia Pańskiego. Najmłodsi uczestnicy będą mogli samodzielnie złożyć i udekorować dowolną techniką wilanowską szopkę.

Szopka jest również dostępna w sklepie internetowym Muzeum.

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak i Ewelina Jarnutowska

Dla kogo: spotkanie familijne (dzieci od 7 lat)
Kiedy: 11 grudnia, godz. 11–13
Gdzie: Oficyna Kuchenna
Bilety: 10 zł (dla opiekuna) i 50 zł (dla dziecka; w cenie biletu jest szopka); dostępne w kasie muzeum i online

Sposób na rybę | warsztaty kulinarne dla dorosłych

kulinaria_agnieszka_indyk.jpg

Od lat poszukujecie oryginalnego sposobu na rybę? Oto nadchodzi okazja, aby twórczo i ciekawie zmierzyć się z tematem.

Podczas warsztatów o bogactwie ryb słodkowodnych rozmawiać będą nasz gość Bartosz Lisek – gotujący żeglarz, szef kuchni mokotowskiego Lokalu na Rybę, oraz Maciej Nowicki, szef kuchni Muzeum Pałacu w Wilanowie. Odkryją dla nas na nowo zapomniane ryby słodkowodne występujące na kartach dawnych ksiąg kucharskich, a także przybliżą całkiem współczesne receptury. Na warsztatach skorzystamy z dobrodziejstwa staropolskich przepisów, lecz także wzbogacimy je współczesnymi technikami i kulinarną kreatywnością. Wiedza ta i nowe umiejętności z pewnością przydadzą się podczas nadchodzących świąt, które niezmiennie od wieków stoją rybami. Połknęliście już haczyk?

Dla kogo: dorośli
Kiedy: 12 grudnia, godz. 12–15
Gdzie: Villa Intrata
Bilety: 120 zł normalny, 90 zł ulgowy; dostępne w kasie muzeum i online

Bombki – miniaturowe dzieła sztuki | warsztaty bombkarskie

bombka, święta, boże narodzenie2.jpg

Bańki, cacka, glaskugle i bombki. Szklane ozdoby choinkowe, choć różnie nazywane, łączy ta sama historia. Otóż dawno, dawno temu, w cichym górskim niemieckim miasteczku Lauscha żył ubogi rzemieślnik Hans Greiner. Chociaż bardzo ciężko pracował, ani razu nie mógł sobie pozwolić na zakup tradycyjnych bożonarodzeniowych dekoracji – jabłek, orzechów, cukierków, ciasteczek czy pierników. I całe szczęście, bo zapewne właśnie dlatego sięgnął po szklaną rurkę, z której wydmuchał niewielką bańkę. Nowe ozdoby spodobały się nie tylko w domu rzemieślnika. Wieść o szklanych bańkach i ich twórcy rozniosła się szybko i daleko. Dotarła nawet na dwór angielskiej monarchini Wiktorii. Dalszy ciąg tej niezwykłej historii opowiemy w trakcie warsztatów. Przybliżymy również postać niemieckiego chemika Justusa von Liebiga i jego wynalazek, dzięki któremu bombki się srebrzą. Zdradzimy tajniki najstarszej metody produkcji szklanych bombek. Zastanowimy się nad losem tradycyjnych szklanych ozdób choinkowych – czy wkrótce staną się eksponatami muzealnymi, czy też będą ponadczasowymi miniaturowymi dziełami sztuki zdobiącymi choinki w naszych domach?

W wilanowskiej pracowni bombek stworzymy unikatowe ozdoby choinkowe z motywami dekoracyjnymi z wnętrz królewskiej rezydencji. Zainspirujemy się również oryginalnymi zdobieniami przedmiotów codziennego użytku z kolekcji muzealnej. Do wykonania ozdób użyjemy piór ze stalówką oraz kolorowych atramentów.

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak i Katarzyna Wiśniewska

Dla kogo: spotkanie familijne (dzieci od 8 lat)
Kiedy: 18 grudnia, godz. 13–15
Gdzie: Oficyna Kuchenna
Bilety: 15 zł; dostępne w kasie muzeum i online

Najpiękniejsze świąteczne opowiastki | warsztaty plastyczne z elementami sztuki opowiadania

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia może upłynąć pod znakiem magicznych opowiastek. W świąteczny nastrój wprowadzą nas zabawne i poruszające historie o zwyczajach świątecznych i o tym, co tak naprawdę liczy się najbardziej w naszym życiu. Magiczne opowieści zainspirują nas do stworzenia wyjątkowych ozdób choinkowych i dekoracji świątecznych.

Najpiękniejsze świąteczne opowiastki zaprezentuje Ewelina Jarnutowska. Warsztaty poprowadzi Katarzyna Pietrzak.

Dla kogo: spotkania familijne (dzieci od 7 lat)
Kiedy: 19 grudnia, godz. 15–17
Gdzie: Oficyna Kuchenna
Bilety: 15 zł; dostępne w kasie muzeum i online

Concerti per la Notte di Natale | koncert bożonarodzeniowy

Boska inspiracja muzyki

Wykonawcy:

Joanna Radziszewska – sopran oraz orkiestra barokowa CORNU COPIAE: Karolina Habało – skrzypce, prowadzenie; Agata Habera, Klaudia Matlak, Katarzyna Szewczyk – skrzypce; Anna Wieczorek – altówka, skrzypce; Anna Cierpisz – wiolonczela; Anna Bator – kontrabas; Adam Nowakowski – teorba; Maurycy Raczyński – klawesyn

W programie:

Francesco Manfredini – Concerto grosso „per il Santissimo Natale” op. 3 nr 12
Giuseppe Torelli – Concerto à Quattro, in forma di Pastorale per il Santo Natale, op. 8 nr 6
Christoph Bernhard – Kantata „Fürchtet euch nicht”
Arcangelo Corelli – Concerto grosso „Fatto per la notte di natale” op. 6 nr 8
Georg Friedrich Haendel – Kantata „Gloria in excelsis deo”

Kiedy: 19 grudnia, godz. 17–18
Gdzie: Sala Biała
Bilety: 25 zł normalny, 15 zł ulgowy; dostępne w kasie muzeum i online

Magia świąt | koncert dla dzieci

Przenieśmy się w świat tańca i muzyki, aby ruchem i śpiewem wyczarować nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz namalować muzyczne zimowe pejzaże.

W świąteczną podróż zabiorą nas dzieci ze Studia Artystycznego Katarzyny Białkowskiej-Madej działającego od 2019 r. przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej oraz Chór ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego pod kierownictwem Danuty Chmurskiej.

W programie:

Aleksander Głazunow – „Zima”, Mykola Dymitrowycz – „Kolęda dzwonków”, Gieorgij Swiridow – cantata „Pada śnieg”, Władymir Rebikow – „Choinka”, Antonio Vivaldi – „Cztery pory roku” – „Zima”, Piotr Czajkowski – „Dziadek do orzechów” oraz „Świąteczny czas”, „Choinka”, „Tango Mikołaja”, „Gwiazda”, „Pierniczki”, „Jingle Beels” oraz kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Ta kolęda”.

Kiedy: 19 grudnia 2021, godz. 12.00
Gdzie: Oranżeria Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Bilety: wyprzedane


Informacje:

t: 798 290 977 (pon.–pt., godz. 9–16)
m: bilety@muzeum-wilanow.pl


Minione

Wilanowskie medaliony | warsztaty bombkarskie

Królewskie komnaty lub spacery po ogrodach wilanowskich potrafią zauroczyć. Zmysły rozkoszują się widokiem najcenniejszych dzieł sztuki, bogactwem dekoracji i feerią barw. Zamiast miejskiego zgiełku słychać szum wiatru i szelest liści. Czy można te wyjątkowe chwile zatrzymać dłużej i cieszyć się nimi w domowym zaciszu? Czy można zamknąć ten fascynujący mikroświat w magicznej szklanej kuli? Spróbujmy to zrobić podczas warsztatów, w czasie których wykonamy niezwykłe bombki. Przez przezroczystą przesłonę ujrzymy zaśnieżoną Altanę Chińską, Pompownię, figlarne putto, a nawet pałac w Wilanowie!

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak, Justyna Dominiak i Nela Kokoszka

Kiedy: 4 grudnia

Nie tylko pierniki, czyli świąteczne słodkości | warsztaty kulinarne

Niedługo w kuchni będzie unosił się zapach przypraw korzennych – kojarzący się głównie z piernikami, królującymi wśród słodkich świątecznych wypieków. W trakcie warsztatów opowiemy zarówno o tych toruńskich przysmakach, jak również o innych popularnych wypiekach z XVII wieku. Wspólnie zastanowimy się również nad symboliką produktów, z których były przygotowywane wigilijne dania, a na koniec przygotujemy potrawy oparte na staropolskich recepturach. Spotkanie zwieńczy wspaniała uczta!

Kiedy: 5 grudnia

2021-11-24
Boska inspiracja muzyki

Muzyka dawna w Wilanowie | koncert bożonarodzeniowy | 19 grudnia

Zaprasza na koncerty z cyklu „Muzyka dawna w Wilanowie”. Raz w miesiącu melomani mają okazję słuchać utworów o wyjątkowej wartości artystycznej i w wykonaniu wspaniałych artystów w zachwycających wnętrzach pałacu wilanowskiego.

Boże Narodzenie i Zwiastowanie.jpg

Zwiastowanie i Boże Narodzenie

Stanowiące komplet dwie kompozycje ilustrujące wielkie wydarzenia historii Zbawienia, Zwiastowanie Najświętszej Marii Pannie i Narodzenie Chrystusa, ujmują prostotą i szczerością …

35_sztuka-rubens1599.jpg

Boże Narodzenie w staropolskiej tradycji

Oczywiście do tak ważkich świąt przygotowywano się już dużo wcześniej, bo od lata. Wówczas to trzeba było nazbierać grzybów w …

Plafon Zima w Antykamerze Króla.jpg

Zima

O co chodzi w plafonach w pałacu w Wilanowie? Jaki jest sens tych wszystkich mitologicznych odwołań i nawiązań? Która postać …

Zima w ogrodach wilanowskich, fot. J. Dobrzańska2.JPG

Zima w ogrodach wilanowskich

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum w Internecie

Organizator

Partnerzy

Sponsorzy

Idea & Design
Copyright © Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie internetowej oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych Użytkowników. Pliki cookies mogą Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptują Państwo stosowanie plików cookies. Potwierdzam, że aktualne ustawienia mojej przeglądarki są zgodne z moimi preferencjami w zakresie stosowania plików cookies. Celem uzyskania pełnej wiedzy i komfortu w odniesieniu do używania przez nas plików cookies prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności.

✓ Rozumiem