PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska
nieslyszacy
PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska

Cicha noc w pałacu | warsztaty, koncerty

aktualność

haft wstążeczkowy, święta.jpg

Już wkrótce najpiękniejsze święta w roku – święta Bożego Narodzenia! Czas pomyśleć o ozdobach choinkowych, kartach świątecznych, wykwintnych smakołykach i pozytywnym nastrojeniu się!

Serdecznie zapraszamy na tematyczne warsztaty oraz kolędnicze spotkania, które nieco  skrócą czas oczekiwania na świąteczne dni i pozwolą się do nich iście po królewsku przygotować.

Dzika stajenka w Wilanowie | warsztat drobnych prezentów 

dzikastajenka_ebehrensnowakowska (2).jpg

Jak dzikie zwierzęta radzą sobie zimą i czy cieszą się ze śnieżnych dni? Kto lubi ślizgać się po lodzie, a kto nurkuje w śnieżnej zaspie? Poznajmy zwyczaje dzikich mieszkańców historycznych ogrodów. Tajemnice „dzikiej stajenki” przybliży nam przyrodnik i lekarz zwierząt – Łukasz Skomorucha. Podczas spotkania pokazywane będą także nagrania z fotopułapki ukazujące nocne życie zwierząt.

Oprócz ciekawych opowieści przygotowaliśmy warsztat drobnych prezentów! Każdy będzie mógł przygotować świąteczne ozdoby. Do wykonania polecają się włóczkowe ptaki, liściaste gwiazdki oraz lampiony inspirowane wilanowską przyrodą.

Dla kogo: warsztaty familijne (dzieci powyżej 7 lat)

Kiedy: 9 grudnia, godz. 11.00–16.00 (można dołączyć w dowolnym momencie)

Gdzie: Wozownia

Bilety: bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie muzeum lub pobrać online

Świeczkowy las | warsztaty tworzenia świec

Ciągnie wilka do lasu i nas ciągnie też, zwłaszcza kiedy dni są coraz krótsze i nie możemy pozwolić sobie na długie leśne wędrówki. Tymczasem cząstkę lasu zawsze możemy przenieść w domowe zacisze. Jest na to wiele sposobów, można na przykład stworzyć naturalne świece o zapachu lasu. Zapraszamy na warsztaty tworzenia naturalnych świec z użyciem wosków roślinnych i drzewnych olejków eterycznych.

Prowadzenie: Marta Poławska i Karolina Zdunek.  

Dla kogo: dzieci (powyżej 12 lat), młodzież, dorośli

Kiedy: 2 grudnia, godz. 16.00–19.00

Gdzie: Wozownia

Bilety: bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie muzeum lub online

Grzyby niekoniecznie w barszcz  | spacer mikologiczny

Grzyby nadrewnowe Fot. Piotr Biernat.jpg

Udajmy się na spacer w głąb rezerwatu przyrody Morysin. Poszukamy osobników najbardziej tajemniczego królestwa organizmów żywych – grzybów. Na spacer zapraszamy absolutnie wszystkich, którzy potrzebują mikologicznego wsparcia w nauce rozpoznawania rozmaitych grzybów – niekoniecznie tych do wigilijnego barszczu.

Prowadzenie: Piotr Biernat (lokalny znawca grzybów lasów Warszawy) i Marta Poławska

Dla kogo: dzieci, młodzież, dorośli

Kiedy: 3 grudnia, godz. 11.00–15.00

Gdzie: rezerwat przyrody Morysin (zbiórka przy kasie pałacowej)

Bilety: bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie muzeum lub online

Bombki – abstrakcyjne dzieła sztuki | warsztaty historyczno-malarskie

bombki, święta, fot. ebehrens (5).jpeg

Bańki, cacka, glaskugle i bombki. Szklane ozdoby choinkowe niejedno mają imię, ale łączy je ta sama historia. Otóż dawno, dawno temu, w cichym górskim niemieckim miasteczku Lauscha żył ubogi rzemieślnik Hans Greiner. Chociaż bardzo ciężko pracował, ani razu nie mógł sobie pozwolić na zakup tradycyjnych bożonarodzeniowych dekoracji – jabłek, orzechów, cukierków, ciasteczek czy pierników. I całe szczęście, bo zapewne właśnie dlatego sięgnął po szklaną rurkę, z której wydmuchał niewielką bańkę. Nowe ozdoby spodobały się nie tylko w domu rzemieślnika. Wieść o szklanych bańkach i ich twórcy Hansie Greinerze rozniosła się szybko i daleko. Dotarła nawet na dwór angielskiej monarchini Wiktorii. Dalszy ciąg tej niezwykłej historii opowiemy w trakcie warsztatów. Przybliżymy również postać niemieckiego chemika Justusa von Liebiga i jego wynalazek, dzięki któremu bombki się srebrzą. Zdradzimy też kulisy najstarszej metody produkcji szklanych bombek. Zastanowimy się nad losem tradycyjnych szklanych ozdób choinkowych – czy wkrótce staną się eksponatami muzealnymi, czy też będą ponadczasowymi miniaturowymi dziełami sztuki zdobiącymi choinki w naszych domach?

W wilanowskiej pracowni bombek wykonamy bajecznie kolorowe ozdoby choinkowe. Do tworzenia niepowtarzalnych i abstrakcyjnych wzorów użyjemy tuszy alkoholowych. Poeksperymentujemy z różnymi technikami rozcieńczania i przenikania się kolorów. Poznamy kilka metod wykonywania dekoracji na szklanych i drewnianych bombkach.

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak i Katarzyna Wiśniewska

Dla kogo: młodzież i dorośli

Kiedy:

 • 3 grudnia, godz. 17.00–19.30

 • 17 grudnia, godz. 11.00–13.30 (wejściówki od 4 grudnia)

Gdzie: Scriptorium Villa Nova

Bilety: bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie muzeum lub online

(Nie)zmienna wieczerza wigilijna | warsztaty kulinarne dla rodzin

(w ramach cyklu „Kultura i natura od kuchni”)

kulinarne, święta, kominek, boże narodzenie.jpg

Podczas Wigilii magicznie ożywa historia kulinariów, a na naszych stołach pojawiają się dania o niekiedy wielowiekowej tradycji. Podczas grudniowych warsztatów przyjrzymy się najciekawszym potrawom i obyczajom z kulinarnej literatury z XIX i początków XX wieku. Inspiracji na ten wyjątkowy posiłek poszukamy między innymi u autorów bestsellerowych poradników i książek kucharskich: Jana Szyttlera, Wincenty Zawadzkiej i Marty Norkowskiej. Zastanowimy się nad kulturowym znaczeniem powtarzalności wigilijnych tradycji, a także nad ich przemianami. Wspólnie ugotujemy dwa dania i zasiądziemy do uroczystego świątecznego stołu.

Dla kogo: warsztaty familijne (dzieci powyżej 7 lat)

Kiedy: 10 grudnia, godz. 11.00–13.00

Gdzie: Villa Intrata

Bilety: 90 zł – bilet zwykły, 60 zł – bilet ulgowy (do kupienia w kasie lub online od 27 listopada)

Opowieści przy świątecznym stole | warsztaty tworzenia rysunków narracyjnych

Opowieści przy świątecznym stole, il. Julia Konieczna-Latoś.jpg

Wszyscy niecierpliwie wyczekujemy najpiękniejszych świąt w roku. Dla każdego z nas jest to czas wyjątkowy i magiczny. Świąteczne przygotowania przywołują miłe wspomnienia, a rodzinna atmosfera sprzyja barwnym opowieściom przy świątecznym stole. W trakcie spotkania podpowiemy, jak opowiadać historie, by wzruszyć lub rozbawić słuchaczy. Poznamy tajniki sztuki opowiadania obrazem, w które wprowadzi nas wybitny opowiadacz najdziwniejszych i najróżniejszych historii – Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Dowiemy się, w jaki sposób można wykorzystywać swoje rysunki do snucia opowieści, które poruszą słuchaczy. Za przykład posłużą nam niezwykłe karty narracyjno-ilustracyjne do czytania i opowiadania legendy o królu Janie III i słynnym dębie Bartku.  Dzięki nim odkryjemy magię japońskiego teatrzyku obrazkowego, zwanego kamishibai. Spróbujemy utrwalić na kartce papieru najpiękniejsze bożonarodzeniowe wspomnienie i opowiedzieć
o nim w wyjątkowy sposób.

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak i Michał Malinowski (Mubabao)

Dla kogo: warsztaty familijne (dzieci powyżej 7 lat)

Kiedy: 10 grudnia, godz. 17.00–19.00

Gdzie: Scriptorium Villa Nova

Bilety: bezpłatne wejściówki (do odebrania w kasie muzeum lub online od 27 listopada)

Koncert na Boże Narodzenie | koncert kolęd

święta, boże narodzenie2.jpg

Wysłuchamy polskich kolęd z okresu od XV do XVII wieku: O najjaśniejsza Lilija, Królowie jadą przez pole, Wesoły nam ten to dzień sprawił, Tobie bądź chwała Panie wszego świata (Jan Kochanowski), Aniołowie zaśpiewali, Dzieciątko się narodziło, Bożego Narodzenia.

W programie znajdą się również: suita bożonarodzeniowa M. A. Charpentiera, Noel pour les instruments (wybrane części), fragmenty z Noel en Trio M. R. De Lalande’a, koncert skrzypcowy Zima Vivaldiego, a także części suity Airs for the Seasons Jamesa Oswalda.

Zespół Suspiratio w składzie:

 • Irena Filuś – skrzypce barokowe
 • Ewa Szocik – flet traverso
 • Aleksandra Tarłowska – wiolonczela barokowa, viola da gamba
 • Klaudyna Żołnierek – teorba
 • Katarzyna Tekielska – sopran 

Dla kogo: dzieci, młodzież, dorośli

Kiedy: 10 grudnia, godz. 17.00

Gdzie: Sala Biała

Bilety: bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie muzeum lub online

Akwarelowe karty świąteczne | warsztaty ilustratorskie

Akwarelowe karty świąteczne, il. Julia Konieczna-Latoś.jpg

W okresie świąt Bożego Narodzenia wszyscy składamy sobie życzenia. Powoli jednak odchodzimy od tradycyjnych form. Coraz częściej wysyłamy życzenia elektronicznie. Niewiele już osób  kultywuje piękny zwyczaj przesyłania ich w formie papierowej. A przecież własnoręcznie wykonana kartka świąteczna wysłana przed świętami to najlepszy podarunek, jaki możemy sprawić bliskiej osobie. Sam zwyczaj wysyłania kartek świątecznych zawdzięczamy niezwykle barwnej postaci, jaką był sir Henry Cole. W trakcie spotkania zaprezentujemy okoliczności, w jakich zrodził się pomysł na taki sposób przekazywania sobie życzeń bożonarodzeniowych, opowiemy o wynalazku, który spopularyzował ich wysyłanie oraz o pocztówkowym szaleństwie, które ogarnęło Stany Zjednoczone. Zajrzymy również do pracowni artysty ilustratora, aby poznać kolejne etapy procesu powstawania ręcznie malowanych kart bożonarodzeniowych. Stworzymy unikalne świąteczne ilustracje w technice piórka i akwareli. Inspiracji poszukamy w zimowej scenerii pałacu w Wilanowie.

Prowadzenie: Julia Konieczna-Latoś

Dla kogo: warsztaty familijne (dzieci powyżej 8 lat)

Kiedy: 16 grudnia, godz. 11.00–13.30

Gdzie: Scriptorium Villa Nova

Bilety: bezpłatne wejściówki (do odebrania w kasie muzeum lub online od 4 grudnia)

Ekskursyja Cudowna – kolędy pogranicza | koncert kolęd

Ekskursyja Cudowna to koncert i spotkanie kolędnicze zarazem. Zaprezentujemy najpiękniejsze, mało znane kolędy pogranicza polsko-ukraińskiego. Na repertuar składa się blisko 100(!) wariantów pieśni kolędniczych: od kościelnych i śpiewanych przy wigilijnym stole, na św. Jana, św. Szczepana, św. Jordana, przez kolędnicze przywitania, przedstawienia, winszowania i życzenia, aż po zalotne śpiewy kolędnicze dla panien i kawalerów. Charakterystyczne dla pogranicza jest śpiewanie zarówno po polsku w Ukrainie, jak i po rusku w Polsce. Co roku zespół poszerza repertuar o kolejne pieśni, zbierane w wioskach pogranicza z pomocą m.in. Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu i badacza Bartosza Gałązki.

Zespół tworzą muzycy dawni, tradycyjni i folkowi sceny polskiej i ukraińskiej, znani
z nagradzanych wielokrotnie zespołów: Burdon, Kapela Niwińskich, Kapela Brodów, Hajda Banda, Chorea Kozacka.

Wydarzenie zakłada aktywny udział publiczności, która otrzymuje teksty wszystkich utworów i jest zaproszona do nauki i śpiewania z zespołem. 

Zespół w składzie:

 • Olena Yeremenko (UA) – nyckelharpa, skrzypce, śpiew
 • Mateusz Niwiński (PL) – skrzypce, śpiew
 • Paweł Iwan (PL) – cymbały, śpiew
 • Seweryn Danyleiko (UA) – wiolonczela, śpiew
 • Emilia Raiter (PL) – harfa, śpiew
 • Anton Korolev (UA) – skrzypce, lira korbowa, dudy, śpiew
 • Josip Sowa (PL) – baraban, sopiłka, telenka, trombita, śpiew

Dla kogo: dzieci, młodzież, dorośli

Kiedy: 17 grudnia, godz. 17.00

Gdzie: Sala Biała

Bilety: bezpłatne wejściówki (do odebrania w kasie muzeum lub online od 4 grudnia)


Uwaga: Bezpłatne wejściówki będą do odebrania w kasie muzeum lub online na dwa tygodnie przed planowanym terminem danego wydarzenia.

2023-11-21
Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum w Internecie

Organizator

Partnerzy

Sponsorzy

Idea & Design
Copyright © Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie internetowej oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych Użytkowników. Pliki cookies mogą Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptują Państwo stosowanie plików cookies. Potwierdzam, że aktualne ustawienia mojej przeglądarki są zgodne z moimi preferencjami w zakresie stosowania plików cookies. Celem uzyskania pełnej wiedzy i komfortu w odniesieniu do używania przez nas plików cookies prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności.

✓ Rozumiem