PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska
WCAG 2.1 nieslyszacy
PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska

Darmowy Listopad 2018 | Rezydencje Królewskie – źródła niepodległości

aktualność

MPKJIII w Wilanowie fot. W. Holnicki 6.jpg

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wraz z Muzeum Łazienkami Królewskimi, Zamkiem Królewskim w Warszawie i Zamkiem Królewskim na Wawelu po raz kolejny bierze udział w akcji Darmowy Listopad, zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby zapewnić dostęp do dóbr kultury jak najszerszej publiczności. 

W tym roku nasze muzeum dla gości indywidualnych przygotowało weekend darmowych atrakcji edukacyjnych, który odbył się w dniach 10 i 11 listopada 2018 r. 

Oferowaliśmy również 100 bezpłatnych lekcji muzealnych dla szkół na stulecie niepodległości – informujemy, że pula zajęć została już wyczerpana.

Jednocześnie przypominamy, że w listopadzie wstęp na 1 i 2 trasę zwiedzania w pałacu, wejście do parku oraz do Królewskiego Ogrodu Światła są płatne.

Od 5 do 28 listopada cztery Muzea Rezydencje Królewskie zapraszały do udziału w konkursie fotograficznym #TocowŚrodku na portalach Facebook i Instagram.

W listopadzie, odwiedzając każdą z rezydencji, można było również podstemplować specjalną kartę. W naszym muzeum karty i pieczątka dostępne były w księgarni w przyziemiu pałacu, do którego wstęp jest bezpłatny. Zebranie pieczątek z minimum trzech muzeów upoważnia do odebrania zaproszenia na wyjątkowy pokaz filmu The Square w Teatrze Królewskim w Muzeum Łazienki Królewskie 14 grudnia 2018 r. (Rezerwacje seansu: tel. 22 506 00 28, mail: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl).


Weekend edukacyjny dla gości indywidualnych 10 i 11 listopada

Dziedzictwo odzyskane | spacery po pałacu dla dorosłych

Wiele dzieł sztuki z kolekcji muzeum wilanowskiego zaginęło w trakcie II wojny światowej. Nieliczne udało się odzyskać dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zabiegom dyplomatycznym. Spacer przybliżał historię utraconych i odzyskanych dzieł z kolekcji wilanowskiej oraz kulisy pracy konserwatorów, którzy przywracają blask muzealiom przed ich ponownym udostępnieniem publiczności.

Ku niepodległości | spacery po parku dla dorosłych

W trakcie wycieczki po parku opowiadaliśmy o zmianach, które zaszły w pałacowych ogrodach w czasach, gdy właścicielami Wilanowa była rodzina Potockich. W oparciu o materiały archiwalne przybliżaliśmy wygląd XIX-wiecznych ogrodów Wilanowa. Wspólnie odkrywaliśmy pomniki i pamiątki, które służyły podtrzymywaniu narodowej tożsamości w okresie zaborów.

Bitwa pod Chocimiem | spacery rodzinne (od 12 r.ż.)

Spacer po pałacu śladami historii, która rozegrała się 11 listopada 1673 roku. Poznaliśmy kulisy wiktorii chocimskiej, która utorowała hetmanowi koronnemu Janowi Sobieskiemu drogę do korony Rzeczypospolitej. Przybliżyliśmy głównych bohaterów wydarzenia oraz wspólnie zastanawialiśmy się, jakie znaczenie miało zwycięstwo nad armią turecką pod Chocimiem.

Opowieści zza biurka | warsztaty rodzinne (od 8 r.ż.)

Biurko to stały element wyposażenia niejednego domu. Przy biurku pracujemy, piszemy, czytamy. Aranżujemy je pod kątem własnych potrzeb i upodobań. Nie ma dwóch takich samych biurek. Każde z nich opowiada historię swojego użytkownika, zdradza jego typ osobowości. A jaka jest historia samego mebla? W trakcie warsztatów opowiadaliśmy historię pewnego obiektu, uznanego za dzieło utracone, które po wielu latach poszukiwań powróciło do Polski i jest prezentowane w muzeum, miejscu swojego historycznego pochodzenia. To rokokowe biurko wykonane zostało około roku 1745 w Paryżu przez wybitnego ebenistę Jacquesa Dubois. Mebel zdobią wschodnie pejzaże oraz dekoracyjne ornamenty, które uczestnicy warsztatów próbowali odwzorować na okładce notatnika. Dowiadywaliśmy się też, czy dekoracje te zdradzają cechy minimalisty, perfekcjonisty, czy może bałaganiarza.

bitwa pod Chocimiem.jpg

Krótka historia notatnika | warsztaty dla dorosłych

Historia notatnika ma związek z wynalezieniem mebla, które powstało z myślą o osobach piszących listy, kroniki rodzinne, dzienniki z podróży czy pamiętniki. Biurko, bo o nim mowa, powstało z połączenia pulpitu, stołu oraz komody w II połowie XVII wieku we Francji i nazwane zostało „table-bureau”. W Anglii używa się do dzisiaj określenia „writing desk”. Natomiast w dawnej Polsce taki mebel służący do pisania nazywano sekretarzykiem. W trakcie warsztatów opowiadaliśmy historię pewnego obiektu uznanego za dzieło utracone, który po wielu latach poszukiwań powrócił do muzeum. Poznawaliśmy też dawne techniki introligatorskie i wykonywaliśmy oryginalne notatniki.

Czar i wdzięk Niepodległej | wystawa strojów

Wystawa kostiumów inspirowanych modą lat 20. i 30. XX wieku nawiązuje do jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Stroje oddają charakter tego czasu, pełnego zaangażowania i wiary lepszą przyszłość Rzeczypospolitej. Wszystkie stroje były prezentowane na pałacowym dziedzińcu w czasie tegorocznej Nocy Muzeów. Kreacje zostały zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, pod kierunkiem Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej i opieką artystyczną Agaty Manowskiej.

W sukniach wystąpiły debiutantki, uczestniczki programu edukacyjno-charytatywnego realizowanego przez Fundację im. Królowej Marii Kazimiery oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Współorganizatorzy: Fundacja im. Marii Kazimiery oraz Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Wystawa realizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. 


Listopadowe zajęcia dla grup

Wystawa strojów_Niepodległa, fot. Anna E. Przybysz_studio.jpg

Król wojownik | lekcja historyczna (8–12 lat)

Spacerując po królewskich komnatach, zobaczymy dzieła sztuki upamiętniające zwycięstwa króla Jana III. Rozwiązując zagadki, poznamy nazwy miejsc, w których król stoczył zwycięskie bitwy, dowiemy się, jakimi cechami charakteru musi odznaczać się doskonały wódz, co król opisywał w listach wysyłanych podczas wypraw wojennych do królowej Marysieńki, jakiego rodzaju bronią się posługiwał, jaką zbroję nosił i jak nazywał się jego ulubiony rumak. Dowiemy się również, o czym musiał pamiętać artysta, uwieczniając wizerunek zwycięskiego wodza, oraz sami wczujemy się w rolę nadwornego portrecisty, malując portret króla wojownika.

Smaki Warszawy | warsztaty kulinarne (6–19 lat)

Jak „smakowała” Warszawa lat 20. i 30. XX wieku? Chcesz razem z nami udać się w podróż po lokalach Warszawy odradzającej się po odzyskaniu niepodległości  odwiedzić Lijewskiego, Adrię czy Bristol? Kuchnia w Polsce po roku 1918 to bogaty konglomerat różnych tradycji kulinarnych, gustów, możliwości i mód. Opowiemy, jaką transformację przeszła kuchnia w tamtych czasach, oraz zastanowimy się, co zostało w niej z tradycji staropolskiej. Następnie pod okiem profesjonalnych kucharzy oraz z pomocą edukatorów kulinarnych przygotujemy dania według przepisów z książek kucharskich z początku XX wieku. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

Historia nauczycielką myślenia | warsztaty (13–19 lat)

Wykorzystując dzieła z kolekcji muzealnej, podejmiemy próbę interpretacji tekstów źródłowych. Poznamy teksty antycznych filozofów, polityków oraz teksty nowożytne istotne dla historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wykorzystamy kontekst historyczny, kulturowy i filozoficzny w interpretacji dzieł sztuki. Zajęcia będą okazją do rozwijania kompetencji językowych i retorycznych, wspomogą umiejętność celowego i świadomego posługiwania się językiem polskim.

Zachować pamięć – o rewindykacji dzieł sztuki | lekcja historyczna (14–19 lat)

Król wojownik fot. M. Klimowicz (1).jpg

Zobaczymy dzieła, które zaginęły podczas II wojny światowej, jednak dzięki staraniom państwa polskiego oraz rosnącej świadomości społeczeństwa udało się je odzyskać. Uczniowie poznają znaczenie współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony dziedzictwa europejskiego oraz rewindykacji dzieł sztuki zagrabionych z polskich kolekcji państwowych i prywatnych.

Partnerzy:

Łazienki logo Zamek Królewski na Wawelu logo Zamek Królewski w Warszawie logo

Podziel się:
Wykop Facebook
2018-10-01
Debiutantki, Maciej Chrzanowski1.JPG

Wystawa strojów | Czar i wdzięk Niepodległej | do 13 grudnia (aktualność)

Wystawa kostiumów inspirowanych modą lat 20. i 30. nawiązuje do jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie stroje były prezentowane na pałacowym dziedzińcu w czasie tegorocznej Nocy Muzeów. Kreacje zostały zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, pod kierunkiem Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej i opieką artystyczną Agaty Manowskiej.

Post 5.11.2018 konkurs foto Darmowy Listopad WWW.jpg

Konkurs fotograficzny #ToCowŚrodku (artykuł)

W listopadzie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wraz z Muzeum Łazienki Królewskie, Zamkiem Królewskim w Warszawie i Zamkiem Królewskim na Wawelu zachęcały do udziału w konkursie fotograficznym na portalach Facebook i Instagram

mapa_prus_prusy_1611_BN.jpg

Polacy łupią Prusaków: wojna chocimska (artykuł, Silva Rerum)

Szok spowodowany klęską pod Cecorą i śmiercią kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego (tudzież niewolą hetmana polnego koronnego Stanisława …

Bitwa pod Chocimiem (artykuł, Sobiesciana)

Jan van Huchtenburgh, 4. ćw. XVII w., Zamek Królewski na Wawelu, Kraków, Polska

Chocim_R.de_Hooghe_BN.jpg

Wydarzenia związane z Janem III w polskich i obcych relacjach prasowych – bitwa pod Chocimiem (11 XI 1673) (artykuł, Silva Rerum)

Wiek XVII to okres, który upamiętnił się rozkwitem wszelkiego rodzaju publicystyki, o charakterze lokalnym i międzynarodowym. Z pras drukarskich i …

Bitwa pod Chocimiem, Polska, koniec XVII w., Bayerische Staatsgemäldesammlungen w Monachium.jpg

Bitwa pod Chocimiem (artykuł, Sobiesciana)

kon. XVII w., Bayerische Staatsgemäldesammlungen – Staatsgalerie Schleissheim, Monachium, Niemcy
Bitwa pod Chocimiem jest jednym z ośmiu znajdujących się w zbiorach Wittelsbachów …

Biurko damskie, Dep.714 Wil. - widok ogólny

Biurko damskie (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Francuskie damskie biurko rokokowe w typie secretaire à dos d’âne z opuszczanym pulpitem wykonane ok. 1745 r. w Paryżu przez …

Frontispis. Mars Poloniae.jpg

Rzymski bóg wojny, władca i ojciec Ojczyzny – Jan III Sobieski (artykuł, Silva Rerum)

Rok 1676 był szczególny w życiu Jana Sobieskiego: wtedy to przyjął on królewską koronę, jakkolwiek królem Rzeczypospolitej obrano go już …

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum w Internecie

Partnerzy

Sponsorzy

Idea & Design
Copyright © Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie internetowej oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych Użytkowników. Pliki cookies mogą Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptują Państwo stosowanie plików cookies. Potwierdzam, że aktualne ustawienia mojej przeglądarki są zgodne z moimi preferencjami w zakresie stosowania plików cookie. Celem uzyskania pełnej wiedzy i komfortu w odniesieniu do używania przez nas plików cookies prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności.

✓ Rozumiem