Dekoracja z jajami strusimi
karta katalogowa kolekcji
Rzemiosło artystyczne
Daleki Wschód i Europa
Drewno; laka; jaja strusie; wełna; brąz
wys. 45 cm., średnica 58 cm.
Wil. 3634
Do stworzenia tej oryginalnej dekoracji wykorzystano dalekowschodni okrągły panel zdobiony laką, cztery jaja strusie i czerwoną przędzę wełnianą. Na zdjęciach z początku XX w. odnajdujemy ją w jednym z pokojów Apartamentu Chińskiego, urządzonego na początku XIX w. przez Stanisława Kostkę Potockiego. Apartament ten miał służyć prezentacji bogatej i zróżnicowanej kolekcji sztuki dalekowschodniej, ściany sal ozdobiono orientalnymi tapetami i grafikami lub pseudochińskimi malowidłami. W dużych szafach witrynowych oraz na podstawach i konsolach eksponowano wyroby z porcelany, rzeźby i drobne przedmioty codziennego użytku. Całości dopełniały meble - na ogół zrobione w Europie na wzór sprzętów dalekowschodnich, niektóre z nich powstały w Wilanowie.
Apartament Chiński Potockiego znamy dziś tylko z dawnych zdjęć i opisów, sposób ekspozycji kolekcji wskazuje wyraźnie, że pokoje te urządzone zostały według europejskich wyobrażeń o wnętrzach chińskich i japońskich domów. W oczach dziewiętnastowiecznej publiczności były bardzo egzotyczne i niezwykłe, przyciągały swą odmiennością i barwnym bogactwem.
Anna Ekielska-Mardal
Polecane
Chińskie żaby w Wilanowie
Jak chińskie żaby znalazły się w pałacu w Wilanowie? Kultura i sztuka Orientu fascynowały mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wpływy wschodnie widoczne były w nie tylko w stroju noszonym przez szlachciców w XVII i XVIII wieku, lecz także w dekoracji wnętrz, a zwłaszcza w obyczajach. W pałacu wilanowskim są niezwykłe Pokoje Chińskie, a w nich kolekcja zagadkowych przedmiotów, o których opowiada film.
Moda na chińszczyznę w Polsce w XVIII wieku
W 1683 roku po bitwie po Wiedniem, łupem zwycięzców, oprócz tureckich tkanin, namiotów, broni i kosztowności padły również przedmioty dalekowschodnie. …