Drukarnia Królewska | czwartki i soboty
aktualność
Zapraszamy do odwiedzin w XVII-wiecznej pracowni drukarskiej, w której można ułożyć własny tekst i wydrukować go na prawdziwej prasie drukarskiej! Zachęcamy do rozmowy z drukarzem Jego Królewskiej Mości, który opowie, co takiego drukuje dla króla.
W wilanowskiej drukarni królewskiej drukarz ubrany w strój z epoki opowie wiele ciekawych historii, pokaże, na czym polegała praca zecera i jak należało składać tekst przy użyciu ruchomych czcionek. Będzie można zobaczyć np. oryginalną kasztę drukarską służącą do przechowywania czcionek, piesek drukarski do nakładania farby drukarskiej, wierszownik ułatwiający skład czcionek zecerowi, drzeworyt, ryciny, listy Jana Sobieskiego do Marysieńki, a także druki ulotne, takie jak: „Nowiny ze zwycięskiej bitwy pod Parkanami” czy „Relacya z listu Jego Królewskiej Mości do Jej Królewskiej Mości pisanego” na temat wiktorii wiedeńskiej, a nawet reprint Konstytucji 3 maja. Wszystkie wydruki, włącznie z rycinami, sporządzane są na bieżąco na papierze czerpanym i można je zakupić w księgarni muzealnej.
KIEDY: czwartki i soboty, godz. 11–14
GDZIE: podziemia pałacu, obok księgarni
WSTĘP: w cenie biletu do pałacu
KONTAKT
Mateusz Wołk-Łaniewski
t: 607 936 460
Polecane

Jedna noc z konstytucją (Film, PJM)
Tłumacznie na Polski Język Migowy finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, …

Ilustracje gdańskich druków okolicznościowych, poświęconych panowaniu Jana III Sobieskiego (1674-1696)
W roku 1674 zaprzysiągł pacta conventa przyszły polski król Jan Sobieski. Drogę do tronu utorowały mu wieloletnie własne starania, liczne …

Jan Sobieski w wybranych drukach krakowskich 2. poł. XVII w.
Za życia Jana Sobieskiego publikacje stanowiące bądź to teksty firmowane jego nazwiskiem, bądź też tematycznie z nim związane, ukazywały się …

Imprimatur – Można drukować
Imprimatur to formuła zgody na drukowanie książki o treści teologicznej udzielana wydawnictwom katolickim. Jest to zarazem stwierdzenie, że jej treść …