PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska
nieslyszacy
PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska

Ferie w Wilanowie | moc zimowych i karnawałowych atrakcji | 29 stycznia – 13 lutego

aktualność

Ferie w mieście też mogą być fajne! Nie wierzycie? Zapraszamy do Wilanowa, by się przekonać! W roku 2022 przygotowaliśmy dla Was moc zimowych i karnawałowych atrakcji! Wielbicielom przyrody proponujemy warsztaty i wycieczki do ogrodów oraz rezerwatu przyrody Morysin, a także drzewną grę terenową. Miłośnikom dobrej kuchni polecamy warsztaty, podczas których przygotowane zostaną najpyszniejsze noworoczne potrawy! A może wspólnie wyszykujemy się na bal? 

Spotkania familijne

Ptasi apetyt | spacer i warsztaty przyrodnicze

Sikorka w karmniku.png

Słonecznik czy słonina – oto jest pytanie! Zainteresowanych odpowiedzią zapraszamy na zimowy spacer połączony z warsztatami na temat dokarmiania ptaków. Zajrzymy do parkowych karmników, dowiemy się, jakie zwierzęta najchętniej z nich korzystają. Zajęcia rozpoczniemy w Oficynie Kuchennej, gdzie z ziaren wykonamy zawieszki dla ptaków. Następnie udamy się do parku, by odszukać zwierzęta, które będą z nich korzystać.

Dla kogo: spotkanie rodzinne (dzieci od 6 lat)
Kiedy: 6 lutego 2022 r., godz. 10.00–12.00
Gdzie: park i Oficyna Kuchenna; zbiórka przy budynku kasy
Bilety: 20 zł, KUP BILET

Morysin na t(r)opie! | wycieczka do rezerwatu przyrody

Chyba każdy z nas widział kiedyś odciski łap w błocie czy śniegu. Ale… czy każdy potrafi je rozszyfrować? Podczas spotkań nauczymy się rozpoznawać tropy zwierząt. Dowiemy się, czym różnią się tropy od śladów. Co pozostawia po sobie dzięcioł, a co wiewiórka? Udamy się do prawdziwej ostoi natury – rezerwatu przyrody Morysin. To niezwykłe miejsce jest domem dla wielu gatunków. Podczas spaceru odkryjemy, jakie to zwierzęta i co robią zimą. Dzięki lornetkom spróbujemy je poobserwować z bliska. Nauczymy się także poruszać po lesie z kompasem.

Dla kogo: spotkanie rodzinne (dzieci od 6. r.ż.)
Kiedy: 13 lutego 2022 r., godz. 10.00–13.00 (ok. 3 godz., licząc dojście i powrót)
Gdzie: Morysin, zbiórka o godz. 10.00 przy budynku kasy; w przypadku niesprzyjającej pogody (deszcz, silny wiatr): Oficyna Kuchenna
Bilety: 20 zł, KUP BILET

Pandora – królowa wśród lalek | warsztaty historyczno-rękodzielnicze

Pandora_01 fot.Olga Skoczylas.jpg

W starożytności lalka była przedmiotem kultu. Nie wiadomo, kiedy zadebiutowała w roli zabawki. W XIV wieku pełniła rolę ambasadorki mody, prezentując najmodniejsze stroje na dworach królewskich. Odbywała liczne podróże po Europie i Ameryce. Do historii przeszła jako lalka Pandora. Jej imię zostało zaczerpnięte z mitologii (tak nazywała się pierwsza kobieta na świecie, którą na rozkaz Zeusa ulepił z gliny Hefajstos). Lalka charakteryzowała się wąską talią i szerokimi ramionami. Miała ruchome ręce i nogi. Mierzyła około 60 centymetrów. Zrobiona była z drewna, wosku, masy papierowej. W strojne szaty ubierał ją nadworny krawiec, z czasem ta rola przypadła marszandkom – XVIII-wiecznym kreatorkom mody. Jeśli strój lalki przypadł do gustu zleceniodawczyni, wówczas można było go skopiować i uszyć. Największym uznaniem cieszyły się lalki z butików z ulicy Saint-Honoré. Już w XVII wieku Paryż został uznany za stolicę i symbol europejskiej mody.

W czasie warsztatów zaprezentujemy replikę niezwykłej lalki Pandory oraz rekonstrukcję XVII-wiecznego ubioru dziecięcego. Opowiemy o modzie panującej na dworze króla Jana III. Najmłodsi uczestnicy spotkania będą mieli okazję przymierzyć strój szlachcianki albo szlachcica. Ponadto wcielą się w rolę nadwornego krawca i zaprojektują oraz wykonają królewskie stroje.

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak i Wiktoria Radziejewska.

Dla kogo: spotkanie familijne (dzieci od 8 r.ż.)
Kiedy: 5 lutego 2022 r., godz. 11.00–13.00
Gdzie: Oficyna Kuchenna
Bilety:
20 zł, KUP BILET

Królewska sztuka pisania | warsztaty kaligrafii

Inkaust, gęsie pióro, notes – te przybory warto było zabrać ze sobą na bal. Mogły się przydać do napisania liściku albo do zapisków w karnetach balowych. Wypadało jednak pisać elegancko, starannie i czytelnie. W czasie warsztatów odkryjemy kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze XVII-wiecznego pisma kancelaryjnego. Za wzór posłuży nam pismo angielskie w swej pierwotnej odmianie, jaką jest cancellaresca. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się po dziś dzień w szkole, ale po kilku latach nauki wyrabiamy swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia liter, o owalności i ozdobności liter oraz o ich dwuelementowej budowie. Zasiądziemy przy drewnianych pulpitach, spróbujemy pisać zarówno gęsimi piórami, jak i stalówkami w obsadkach. Przed nami nauka pisania w iście królewskim stylu!

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak.

Dla kogo: spotkanie familijne (dzieci od 7 r.ż.)
Kiedy: 6 lutego 2022 r., godz. 15.00–17.00
Gdzie: Oficyna Kuchenna
Bilety: 20 zł, KUP BILET

Dyskretny urok dawnych karnetów balowych | warsztaty historyczno-rękodzielnicze

karnety balowych, kaligrafia, fot. E. Behrens.jpg

Bez notesu balowego żadna dama nie wyobrażała sobie pójścia na przyjęcie. Pojawił się w XVIII w. i od razu zyskał ogromną popularność. Służył do zapisywania kolejności i nazw tańców oraz partnerów, którzy śmiało wyszli z propozycją wspólnego przetańczenia. Ten niezwykle przydatny drobiazg nierzadko był miniaturowym dziełem sztuki o wartości zarówno artystycznej, jak i sentymentalnej. Stanowił niekiedy element większego niezbędnika balowego o nazwie szatelenka.

W trakcie warsztatów przybliżymy historię karnetów balowych oraz uważnie przyjrzymy się charakterowi pisma XVII- i XVIII-wiecznych dam. Pamiątką z warsztatów będzie samodzielnie wykonany notesik.

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak.

Dla kogo: spotkanie familijne (dzieci od 7 r.ż.)
Kiedy: 12 lutego 2022 r., godz. 11.00–13.00
Gdzie: Oficyna Kuchenna
Bilety: 20 zł, KUP BILET

Szaleństwa w kuchni, czyli potrawy staropolskiego karnawału | warsztaty kulinarne dla rodzin

półkolonie, dzieci, kulinarne.jpg

Zapraszamy na rodzinne warsztaty kulinarne, podczas których opowiemy o staropolskim karnawale. Praktyki wielkopostne poprzedzone były ucztami, na których w nadmiarze spożywano zakazane w poście produkty. Choć pora roku nie sprzyjała, na stołach odbywało się święto obfitości. Zastanowimy się, jakie potrawy mogły się pojawić na szlacheckich stołach w XVII wieku. Przygotujemy dwie z nich, inspirując się przepisami z najstarszych książek kucharskich. Na koniec zasiądziemy wspólnie do uczty.

Dla kogo: rodziny z dziećmi (od 7 r.ż.)
Kiedy: 30 stycznia 2022 r., godz. 11.00
Gdzie: Villa Intrata
Bilety: normalny 80 zł, ulgowy 50 zł, KUP BILET

Botaniczna odyseja | gra terenowa

baner drzewo.png

Miłośników drzew zapraszamy do udziału w botanicznej grze terenowej! Nauczymy się korzystania z mapy. Na jej podstawie odszukamy ciekawe drzewa, które rozpoznamy, patrząc na korę. Obserwacja każdego gatunku przybliży nas do odkrycia zagadki tajemniczych pęknięć pni. Poznamy też wiele ciekawostek o wilanowskiej florze: dlaczego brzoza ma białą korę, jakie „prehistoryczne” drzewa rosną w Wilanowie, czy są tu trujące rośliny? O wszystkim opowiemy podczas spotkania. Ubierzcie się ciepło i rozwiążcie z nami zagadkę!

Dla kogo: spotkanie rodzinne (dzieci od 6. r.ż.)
Kiedy: 30 stycznia 2022 r., godz. 10.00–11.30
Gdzie: park, zbiórka o godz. 10.00 przy budynku kasy
Bilety: 20 zł, KUP BILET

Kartę do gry Botaniczna odyseja | KORA można też pobrać w formacie PDF i samodzielnie wędrować z nią po parku. 

Dla gości indywidualnych

Goście Gościom

goscie_gosciom141015-1.jpg

Szukacie podpowiedzi, na co zwrócić szczególną uwagę podczas samodzielnego odkrywania wnętrz wilanowskiego pałacu? Pomogą w tym karty przygotowane we współpracy z naszymi Gośćmi, którzy podzielili się swoim spojrzeniem na pałac i historię. A czasem było to spojrzenie zaskakujące! 

Ścieżki powstały we współpracy z uczniami Międzynarodowej Szkoły Europejskiej w Warszawie (Wnętrza pałacu oczami nastolatków) oraz studentami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Przychodzi dzieło sztuki do lekarza).

Karty można bezpłatnie pobrać w szatni pałacu.

Dla grup

Karnawał w kuchni staropolskiej (7–19 lat) | warsztaty online

Villa Intrata, kulinarne, warsztaty-07.jpg

Podczas zajęć poznacie dawne smaki i tradycje związane z karnawałem. Edukatorzy opowiedzą m.in. o tym, dlaczego żegnano się z mięsem i jakie dania wzbudzały największy podziw. Wspólnie przyjrzymy się obrazowi Pietera Bruegla „Walka karnawału z postem” i poszukamy różnic w postrzeganiu świata oraz stosunku do jedzenia w tych dwóch ważnych okresach roku. Pokażemy przykłady staropolskich przepisów kulinarnych, m.in. na pączki migdałowe czy biankę. Może zainspirują one Was do przygotowania tych dań w domu?

Kiedy: od 24 stycznia do 2 marca 2022 r.
Koszt: 200 zł od grupy

Karnawał w kuchni staropolskiej (7–19 lat) | warsztaty stacjonarne

Podczas warsztatów poznacie dawne smaki i tradycje związane z karnawałem. Opowiemy m.in. o tym, dlaczego żegnano się z mięsem i jakie dania wzbudzały największy podziw. Wspólnie przyjrzymy się obrazowi Pietera Bruegla „Walka karnawału z postem” i poszukamy różnic w postrzeganiu świata oraz stosunku do jedzenia w tych dwóch ważnych okresach roku. Pod czujnym okiem kucharzy i edukatorów kulinarnych przygotujemy dwie potrawy inspirowane przepisami z najstarszych książek kucharskich. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

Kiedy: od 24 stycznia do 2 marca 2022 r., od poniedziałku do piątku, godz. 9:30 i 13:00.
Koszt: 500 zł od całej grupy + 15 zł od osoby

Bilety:

t: 22 54 42 850 (pon.–pt., godz. 9–16)
m: bilety@muzeum-wilanow.pl

2022-01-12
Przed pałacem wilanowskim od strony ogrodu leży śnieg

Wspominamy #FeriePoKrólewsku | obejrzyj filmy z Rezydencji Królewskich

Rezydencje Królewskie zapraszają do korzystania z zasobów online, które powstały z okazji ferii 2021 roku. Organizator projektu „Ferie po królewsku online w Rezydencjach Królewskich”: Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt zrealizowany w 8 rezydencjach królewskich: Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Narodowe w Lublinie.

44_carpioni_bachanalia.jpg

O staropolskich zwyczajach karnawałowych

Zwyczaje związane z mięsopustem kształtowały się w ścisłym związku z kalendarzem liturgicznym, począwszy od przyjęcia przez Kościół czterdziestodniowego postu przed …

Dama i kawaler erotycznie_akwaforta z BN_XVIIIw.jpg

W karnawale

W XVIII wieku w Warszawie upowszechnił się sprowadzony z Włoch zwyczaj urządzania redut karnawałowych. Początkowo urządzano je dwa razy w …

koszulka_dejaniry_logo.jpg

Zimno, bo zima

Barok, którym zajmujemy się tutaj z ramienia muzeum, jest – zwłaszcza jeśli chodzi o malarstwo – rozpoznawany jako styl „gorący”. …

Zima w ogrodach wilanowskich, fot. J. Dobrzańska2.JPG

Zima w ogrodach wilanowskich

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum w Internecie

Organizator

Partnerzy

Sponsorzy

Idea & Design
Copyright © Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie internetowej oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych Użytkowników. Pliki cookies mogą Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptują Państwo stosowanie plików cookies. Potwierdzam, że aktualne ustawienia mojej przeglądarki są zgodne z moimi preferencjami w zakresie stosowania plików cookies. Celem uzyskania pełnej wiedzy i komfortu w odniesieniu do używania przez nas plików cookies prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności.

✓ Rozumiem