Opis zadania
Parametry i Wymagania
Wyniki: I kwartał projektu
Wyniki: II kwartał projektu
Wyniki: III kwartał projektu
Wyniki: IV kwartał projektu
Wyniki: V kwartał projektu
Wyniki: VI kwartał projektu
Wyniki: VII kwartał projektu
Wyniki: VIII kwartał projektu
Wizualizacje wyników
Opis wyników badań prowadzonych w III kwartale 2011 (VIII etapie projektu)

Opis wyników badań prowadzonych w III kwartale 2011 (VIII etapie projektu)

W ósmym ostatnim etapie prac badawczych prowadzonych w ramach projektu kontynuowano pomiary wazonów piaskowcowych. Jeden z nich zmierzono w ogrodzie na dolnym tarasie. Pomiar tego wazonu wiązał się z koniecznością rozstawienia namiotu wokół i nad wazonem. Dwa pozostałe wazony piaskowcowe zostały zdigitalizowane w namiocie rozstawionym o pobliżu budynku Oranżerii, gdzie zostały przetransportowane pod nadzorem działu konserwacji.

Rysunek 1. Zdjęcie wazonów piaskowcowych przed procesem digitalizacji 3D.

Wykorzystanie namiotu było nieodzowne z uwagi na konieczność zapewniania odpowiednich warunków, zarówno oświetleniowych jak i termicznych dla prowadzenia pomiarów 3D. Namiot wykonany z nieprzepuszczającego światła materiału pozwala na pełne zaciemnienie nawet w słoneczny dzień. Dodatkowo, stabilizacja temperatury była zapewniona przez wydajny moduł klimatyzacji.

Na rysunkach 2 i 3 przedstawiono system pomiarowy podczas pracy. Do manipulacji systemem pomiarowym zostało wykorzystane ramię robota Kawasaki o zasięgu 1,7m.

Rysunek 2. System w trakcie pomiarów wazonu piaskowcowego - pomiar części bocznej.

Rysunek 3. System w trakcie pomiarów wazonu piaskowcowego - pomiar od góry.

Prace pomiarowe w namiocie prowadzone były z wykorzystaniem systemu pomiarowego składającego się z ramienia robota i zamontowanej na nim głowicy pomiarowej. Wykonanie pełnej dokumentacji wazonów wymagało przemieszczania systemu pomiarowego wokół obiektu. Dla każdego z wazonów system pomiarowy umieszczany był w czterech pozycjach z których prowadzone były pomiary w zakresie ruchu ramienia robota. Możliwości ustawienia robota w wymaganych pozycjach zapewniła platforma, na której zamontowano system. Dodatkowo, poza możliwością sprawnego przemieszczania systemu wokół wazonu piaskowcowego, platforma dawała także odpowiednią stabilizację dla pomiarów prowadzonych na nieutwardzonym podłożu.

Rysunek 4. Platforma systemu pomiarowego.

Dla wazonów piaskowcowych zakładana rozdzielczość przestrzenna danych pomiarowych wynosiła 0,025mm przy niepewności pomiarowej 0,01mm. Opracowane stanowisko zapewniło warunki pozwalające na spełnienie tych wymagań.

Utworzona została dokumentacja kształtu powierzchni wazonów piaskowcowych w postaci chmur punktów. Ponadto, do celów wizualizacyjnych przygotowano uproszczone siatki trójkątów.

Rysunek 5 przedstawia chmurę punktów reprezentującą powierzchnię jednego z wazonów piaskowcowych, z której została utworzona uproszczona siatka trójkątów pokazana na rysunku 6.

Rysunek 5. Chmura punktów reprezentująca geometrię powierzchni wazonu piaskowcowego.

Rysunek 6. Uproszczona siatka trójkątów utworzona na podstawie chmury punktów z rysunku 5.

W ostatnim etapie projektu dokonano także pomiaru sarkofagu Stanisława Kostki-Potockiego.

Rysunek 7. Sarkofag Stanisława Kostki-Potockiego.

W celu dokonania pomiaru sarkofagu przygotowano głowicę pomiarową zamontowaną na kolumnowym statywie fotograficznym.

Rysunek 8. System przygotowany do pomiaru sarkofagu Stanisława Kostki-Potockiego.

Utworzono dokumentację wieczystą sarkofagu w postaci chmury punktów. Na rysunku 9 pokazany jest fragment w postaci chmury punktów.

Rysunek 9. Przykładowe dane dla sarkofagu Stanisława Kostki-Potockiego w postaci chmury punktów.