Ilustracja botaniczna w wilanowskich ogrodach | galeria prac z warsztatów
aktualność
Skarby można znaleźć nie tylko w pałacu… Na warsztatach z ilustracji botanicznej przyglądamy się najpiękniejszym kwiatom z wilanowskich ogrodów. Jesienią ruszymy z nowym cyklem warsztatów, na którym będziemy malować realistyczne portrety roślin w technice akwarelowej, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia relacji z ostatniego cyklu.
Podczas intensywnych warsztatów artystycznych poznawaliśmy niezwykłe losy najcenniejszych okazów flory z wilanowskiej kolekcji. Następnie uczestnicy pod okiem doświadczonej artystki samodzielnie wykonywali ilustrację w klasycznej technice akwarelowej.
Prowadzenie: Izabela Wolska-Kuśmider, DipSBA(Dist), członkini The Society of Botanical Artists i American Society of Botanical Artists
Koordynacja:
Ewa Behrens-Nowakowska
ebehrens@muzeum-wilanow.pl
Minione
Tulipany | 16 marca
Z okazji XIV Wystawy Tulipanów zapraszamy na jednodniowy warsztat rozpoczynający cykl! Przed częścią warsztatową zwiedzimy XIV Wystawę Tulipanów i poznamy historię uprawy tulipanów w Europie.
Pomarańcze | 20–21 kwietnia
Historia cytrusów w Wilanowie rozpoczęła się od daru wielkiego księcia Toskanii Kosmy III Medyceusza dla króla Jana III… Obecnie wilanowska kolekcja cytrusów liczy ponad 100 egzemplarzy w 7 gatunkach i stanowi rzadki w Polsce zbiór drzew oranżeryjnych. W kameralnej grupie odwiedzimy rośliny w szklarniach, a następnie sportretujemy wybrane pomarańczowe kwiaty i gałązki.
Cytryny | 18–19 maja
Cytryny były ozdobą barokowych ogrodów… lecz nie tylko! W ramach warsztatu odwiedzimy pałac wilanowski, aby obejrzeć cytrusowe dekoracje. Poznamy kulturową i symboliczną rolę tych roślin, a następnie poszukamy w ogrodach najciekawszych okazów, które będą inspiracją do prac malarskich.
Lilie i liliowce | 29–30 czerwca
Latem w Ogrodzie Różanym i ogrodzie barokowym łatwo się zgubić wśród olbrzymich lilii drzewiastych, między którymi kryją się równie ciekawe liliowce… Podczas warsztatów odkryjemy, ile kolorów może mieć w sobie biały kwiat.
Skarby ogrodu pożytkowego | 20–21 lipca
Tym razem skupimy się na roślinach pożytkowych. Wspólnie odwiedzimy rekonstrukcję kuchennego ogrodu z czasów Elżbiety Sieniawskiej, zbierzemy plony i utrwalimy ich piękno na papierze.
Polecane
XIV Wystawa Tulipanów | warsztaty, pokazy, kiermasz | 16–17 marca
„(...) tulipan,Jak to sporo ludzi wie,Jeden pachnie,Ale inny już na przykład – nie”. Ludwik Jerzy Kern, „Portrety kwiatów"Wprawdzie niewiele tulipanów …
Wystawa roślin w wilanowskiej oranżerii 17–19 maja 1852 r.
Pierwsza wystawa roślin w wilanowskiej oranżerii odbyła się między 17 a 19 maja 1852 roku z inicjatywy Augusta i Aleksandry …
Wilanowska kolekcja oranżeryjna na wystawach w 2. poł. XIX wieku
Wszechstronna działalność rodu Potockich na polu ogrodnictwa obejmowała w Wilanowie dwa podstawowe wymiary: rozwinięcie założenia pałacowo-parkowego w stylu krajobrazowym oraz …
Oranżeria, czyli ogród Hesperyd
O wilanowskich uprawach cytrusów za czasów Króla Jana świadczy korespondencja króla (por. tekst Ogród fruktyfikujący króla Jana i królowej Marysieńki) …
Ziemniak nie z tego świata | kartoflisko w wilanowskim ogrodzie pożytkowym
Ziemniak, kartofel, pyra, grula, perka, dawniej jabłko ziemne, a nawet tartufflo z włoskiego – to nic innego jak dostojnie brzmiące …
Wilanowska kolekcja cytrusów w latach 1945-2020
28 stycznia 1945 roku pałac w Wilanowie został upaństwowiony i stał się jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Warszawie, kierowanym …
Kolekcja cytrusów króla Jana III
Pierwsze wzmianki o cytrynach i pomarańczach zostały odnotowane w Rzeczypospolitej już w XV i XVI w., kiedy to sprowadzano je …
Krótka historia uprawy roślin cytrusowych
Cytrusy to popularna nazwa roślin należących do rodzaju Citrus. Bogactwo tego rodzaju ocenia się bardzo różnorodnie: jedni naukowcy wymieniają 16 …
Warsztaty ilustracji botanicznej
Na warsztatach ilustracji botanicznej przyglądamy się najpiękniejszym kwiatom z wilanowskich ogrodów, a następnie malujemy realistyczne portrety roślin w technice akwarelowej.Fotografie: …