PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska
WCAG 2.1 nieslyszacy
PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska

Interdyscyplinarnie: wystawa „Rośliny i zwierzęta” dla przyrodników i humanistów | bezpłatne szkolenia dla nauczycieli

Wystawa Rośliny i zwierzęta1.jpg

Zapraszamy nauczycieli zainteresowanych interdyscyplinarnością na spotkania, podczas których zaprezentujemy możliwości edukacyjne wynikające z wystawy Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej z epoki Linneusza. Warsztaty, spacery i współpraca z innymi nauczycielami pozwolą na przekroczenie barier przedmiotów szkolnych i spojrzenie na muzealne eksponaty innym okiem.

Szkolenie kierujemy do: 

 • nauczycieli nauczania początkowego,
 • nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych: biologii, historii, języka polskiego, etyki, filozofii, historii sztuki,
 • nauczycieli innych przedmiotów zainteresowanych interdyscyplinarnością w nauczaniu szkolnym, możliwością wykorzystania ekspozycji muzealnych.

Harmonogram

Do czego historykowi przyda się ryba? Jak korzystać interdyscyplinarnie z wystawy Rośliny i zwierzęta

23 kwietnia, 15.00–16.00 | warsztaty online

Atlasy historii naturalnej z epoki Linneusza zapierają dech w piersiach. Gdy jednak staniemy przed ścianą z przedstawieniami ryb we wszystkich kolorach tęczy, być może poczujemy się nieco przytłoczeni, szczególnie jeśli ichtiologia nie jest naszą mocną stroną. A przecież za każdą z tych ilustracji kryją się sprawy ludzi: ich pragnienie zrozumienia i uporządkowania świata, historia odkryć geograficznych, podbojów, handlu, poczucie estetyki, symbolika, poezja i wiele innych. W czasie warsztatów przybliżymy koncepcję wystawy i razem poszukamy nie zawsze oczywistych możliwości wykorzystania ekspozycji muzealnej w pracy z uczniami.

Rośliny i zwierzęta, dwugłos humanistyczno-przyrodniczy

28 maja, 14.00–16.00 | spotkanie stacjonarne na wystawie

Zapraszamy na spacer po wystawie prowadzony przez przyrodnika oraz humanistę. Zestawienie dwóch punktów widzenia może stanowić, mamy nadzieję, źródło ciekawych pomysłów i dyskusji. W trakcie spotkania przedstawimy również ofertę edukacyjną towarzyszącą wystawie.

Inwazja egzotyki – jak mówić o kolonializmie w ogrodzie?

28 czerwca, 14.00–16.00 | spotkanie stacjonarne w ogrodach wilanowskich

Rośliny i zwierzęta z dalekich krain mogą stanowić dumę i ozdobę ogrodów, ale też zagrożenie dla rodzimej fauny i flory. W jakich okolicznościach trafili do nas ci egzotyczni goście? Jaką lekcję możemy wyciągnąć z przeszłości? Podczas spotkania przyjrzymy się kwestiom doniosłym, choć czasem trudnym. Przedstawimy również materiały związane z wystawą do pobrania z naszej strony.

Jak wykorzystać dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w szkolnej edukacji zintegrowanej?

29 czerwca, 14.00–16.00 | warsztaty online

Nie wszystkie obiekty z kolekcji wilanowskiej są równie okazałe i znane jak portret konny Stanisława Kostki Potockiego pędzla Jacques’a Louisa Davida. W naszych zbiorach znajdują się również przedmioty trochę niepozorne, ale równie ciekawe, takie jak gemmy czy pocztówki. Ukazują różne aspekty działania człowieka oraz powiązania między dziedzinami nauki i sztuki. Zapraszamy do wspólnego wyznaczenia kierunków programu edukacyjnego towarzyszącego planowanej ekspozycji stałej, poświęconej kolekcjonerstwu XVIII i XIX wieku.

Ogród pożytkowy – wykorzystanie metod rekonstrukcji historycznej do zajęć szkolnych

30 czerwca, 14.00–16.00 | spotkanie stacjonarne w ogrodzie 

Można śmiało powiedzieć, że interdyscyplinarność leży u podstaw rekonstrukcji ogrodu pożytkowego. Wiedza z zakresu historii uprawy roślin uzupełnia się z tą o wymaganiach glebowych czy wykorzystaniu w medycynie. Warsztat zapozna z możliwościami wykorzystania metod rekonstrukcyjnych podczas zajęć z uczniami.

UWAGA! Do udziału w warsztatach rekonstrukcyjnych uprawnia obecność na minimum dwóch poprzednich spotkaniach, w tym 29 czerwca.


Po szkoleniu można uzyskać zaświadczenie uczestnictwa.

Joseph Mulder wg Marii Sibylli Merian, kwitnąca gałąź granatu właściwego z motylami Morpho Menelaus z rodziny rusałkowatych oraz gąsienica i poczwarka ćmy Eumorpha fasciatus

Informacje praktyczne:

 • Do otrzymania zaświadczenia uczestnictwa uprawnia udział w minimum dwóch spotkaniach!
 • Obowiązują zgłoszenia.
 • Spotkania online prowadzone są poprzez platformę MS Teams.
 • Link do spotkania online zostanie wysyłany na adres e-mail podany w zgłoszeniu.
 • Szkolenie jest bezpłatne.

Spotkania stacjonarne:

 • Limit uczestników zostanie ustalony zgodnie z aktualnie obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Decyduje kolejność zgłoszeń.
 • Zastrzegamy możliwość zamiany warsztatów stacjonarnych na formę online bądź ich odwołania.
 • Miejsce zbiórki: przed bramą główną Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Zgłoszenia: bilety@muzeum-wilanow.pl

Kontakt: Małgorzata Ziemińska, m: mzieminska@muzeum-wilanow.pl, t: 505 405 506


Prowadzący

Spotkania prowadzą pracownicy Muzeum:

 • Ewa Behrens-Nowakowska – historyczka sztuczki i graficzka, miłośniczka róż, zgłębiająca ich znaczenie kulturowe i gospodarcze. Pasjonatka eksperymentalnej fotografii przyrodniczej, z podziwem studiująca prace Karla Blossfeldta.
 • Aleksandra Głowacz – historyczka sztuki, autorka wielu programów edukacyjnych i konkursów dla młodych projektantów. Kierowniczka Działu Edukacji w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Miłośniczka architektury i barokowych założeń rezydencjalnych.
 • Joanna Jaroć – etnolożka z wykształcenia i pasji, rekonstruktorka kulinarna, niestrudzenie pielęgnująca wilanowski ogród pożytkowy. Z roślin znalezionych na łące potrafi wyczarować kolorowe sałatki, pachnące mydła i wiele innych niezwykłych rzeczy.
 • dr Joanna Paprocka-Gajek – historyczka sztuki, kierowniczka Działu Sztuki w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Autorka książek oraz licznych artykułów. Wilanowskie argentaria nie mają przed nią tajemnic!
 • Joanna Pniewska – przyrodniczka zajmująca się drzewami i ptakami. Swoją pasją chętnie dzieli się z gośćmi wilanowskich ogrodów. Miłośniczka lasów i spędzania czasu wolnego na łonie natury.
 • Małgorzata Ziemińska – z wykształcenia historyk, edukatorka odpowiedzialna za programy dla grup. Intryguje ją odmienność myślenia ludzi minionych epok i innych miejsc. Nie potrafi oprzeć się urokowi sztuki Dalekiego Wschodu.
Podziel się:
Wykop Facebook
2021-04-13
„Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” | wystawa 7 maja – 14 sierpnia

„Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” | wystawa od 7 maja do 14 sierpnia (aktualność)

Arcydzieła natury i kunszt nowożytnych technik graficznych, feeria kolorów prezentowanych obiektów w połączeniu z rozmachem królewskiej rezydencji oraz bogactwem otaczającej przyrody zostały wykorzystane do stworzenia niezwykłej, wielowarstwowej opowieści. To wizualna uczta dla miłośników sztuki, interesująca propozycja dla reprezentantów nauk biologicznych, a także wspaniała podróż w głąb egzotycznej dżungli dla najmłodszych.

Joseph Mulder wg Marii Sibylli Merian, kwitnąca gałąź granatu właściwego z motylami Morpho Menelaus z rodziny rusałkowatych oraz gąsienica i poczwarka ćmy Eumorpha fasciatus

Wystawa „Rośliny i zwierzęta…” | program edukacyjny (artykuł)

Wystawa Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza daje możliwość odkrywania zarówno kunsztu artystycznego prezentowanych grafik, jak i …

ilustracja The Fly Catching Macaroni

„Botaniczna gorączka i zamorskie ekonomie”. O publikacjach z historii naturalnej w czasach europejskiej ekspansji kolonialnej (artykuł, Silva Rerum)

„Tuzin naturalistów i kilku chemików wysłanych na zamorskie terytoria Hiszpanii (…) mieć będzie nieporównywalnie większy użytek dla państwa niźli sto …

Rośliny i zwierzęta wystawa www pion.png

W muzeum kultury i natury (artykuł)

Podporządkowanie świata przyrody ludzkim potrzebom przez wieki przyjmowano za aksjomat, który nie wymaga dodatkowych uzasadnień. Intensywność i rozmach współczesnego dyskursu …

Edukacja_w_muzeach_w2-001.jpg

Edukacja w muzeach i instytucjach kultury – aktualnie (artykuł)

Publikacja przybliża różnorodne zagadnienia z zakresu edukacji muzealnej, prezentowane przede wszystkim przez praktyków kultury. Zbiór artykułów koncentruje się wokół tematów takich jak: interaktywność, multimedialność, lokalność bądź uniwersalność wystaw stałych i czasowych.

Polski_GrandTour_okladka_RGB_S.JPG

Polski Grand Tour w XVIII i początkach XIX w. (artykuł)

Polski Grand Tour w XVIII i początkach XIX w. jest zbiorem tekstów ukazujących bogactwo inspiracji i wpływów jakie wywarły te szczególne podróże na naszą kulturę. Czytelnik tomu znajdzie się - obok podróżnego - w centrum drogi, na szlaku, który prowadzi przez Wielką Europę kultury, edukacji, duchowych potrzeb, przyjemności, biznesu i pobytów w kurortach. Polska osiemnastowieczna Wielka Podróż została przez Autorów książki udokumentowana jako uczestnictwo i rzeczywiste współtworzenie kultury europejskiej.

Koper_Herbarz polski, to iest o przyrodzeniu zioł y drzew rozmaitych [...] księgi dwoie doctora Marcina Urzędowa, Kraków 1595; Biblioteka Narodowa

Staropolskie ogrody i kultura kolekcjonowania (artykuł, Silva Rerum)

Potop szwedzki rozdzielił historię barokowych ogrodów w Rzeczypospolitej na dwa okresy. W pierwszym dominowały wpływy włoskie, w drugim – francuskie, …

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum w Internecie

Organizator

Partnerzy

Sponsorzy

Idea & Design
Copyright © Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie internetowej oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych Użytkowników. Pliki cookies mogą Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptują Państwo stosowanie plików cookies. Potwierdzam, że aktualne ustawienia mojej przeglądarki są zgodne z moimi preferencjami w zakresie stosowania plików cookies. Celem uzyskania pełnej wiedzy i komfortu w odniesieniu do używania przez nas plików cookies prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności.

✓ Rozumiem