Jak słodko i zaszczytnie umierać za ojczyznę. Opowieść o Stanisławie Żółkiewskim – film
film
Zapraszamy na wirtualną wystawę pamiątek po Stanisławie Żółkiewskim ze zbiorów wilanowskich. O upamiętnianiu hetmana przez potomnych, litografii Żółkiewski pod Cecorą oraz zachowanych fragmentach z jego sarkofagu opowiadają dr Marta Gołąbek i dr Anna Ziemlewska. Zapraszamy do oglądania.
Projekt „Jak słodko i zaszczytnie umierać za ojczyznę! Stanisław Żółkiewski w pamięci potomnych” sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Polecane
Stanisław Żółkiewski w pamięci potomnych
W roku 2020, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przypomniało postać …
Jak słodko i zaszczytnie umierać za ojczyznę. Sarkofag Stanisława Żółkiewskiego – film
Zapraszamy na prezentację fragmentów sarkofagu hetmana Żółkiewskiego ze zbiorów wilanowskich. O jego burzliwych losach, ostatnich pracach konserwatorskich i zagadkach, które …
Teofila Sobieska z synami u grobu Żółkiewskiego
W królewskiej rodzinie Sobieskich, głęboko nienawidzącej Turków i Tatarów, kult hetmana Stanisława Żółkiewskiego, tragicznie poległego w bitwie pod Cecorą w …
Postać hetmana Stanisława Żółkiewskiego w powieści polskiej XX wieku
Stanisław Żółkiewski – opiewany przez poetów tej klasy co Julian Ursyn Niemcewicz, Artur Oppman czy Maria Konopnicka – bywał także …
Hetman Stanisław Żółkiewski pisze o wojnie moskiewskiej
Hetman Stanisław Żółkiewski – jeden z najlepszych i najbardziej znanych polskich wodzów XVII wieku – był autorem Początku i progresu …
Laquearia subter. Dekoracja malarska żółkiewskiej rezydencji króla Jana III i jej europejskie źródła
W latach 2012–2015 zespół konserwatorów kierowany przez specjalistów z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odkrył i zabezpieczył na ścianach kilku sal skrzydła pałacowego żółkiewskiej rezydencji nieznane dotąd dekoracje malarskie pochodzące z XVII wieku. Książka wprowadza Czytelnika w świat konserwatorskich odkryć w dawnej rezydencji Jana III.