Jan III i towarzysze broni
e-learning
...to opowieść o jednej z największych batalii w historii Europy, Odsieczy Wiednia roku 1683. Opisujemy losy kampanii przeciwko Turkom słowami jej uczestników: żołnierzy i samego dowódcy wojsk sprzymierzonych, Jana III Sobieskiego. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach rozgrywały się te wiekopomne wydarzenia. Kto wiernie wspierał króla? Z jakimi trudnościami zmagali się żołnierze idący w stronę Wiednia? Jaka w owych dniach była pogoda? Te pytania z pewnością nie pozostaną bez odpowiedzi... co więcej, pokażemy, jakim echem odbiła się Wiktoria nie tylko w XVII wieku...
autor: Marta Gołąbek
Polecane

Quiz wilanowski (multimedium)
Królów już nie ma w naszym kraju, za to królewski pałac w Wilanowie jest miejscem, gdzie królują opowieści. Przekonaj się o tym, wybierz postać z kolażu i odpowiedz na pytanie! W tym miejscu odkrywamy tajemnice mieszkańców pałacu wilanowskiego i ich pasje, o których nie mówią podręczniki szkolne. Warto poznać inne oblicze króla Jana III i zobaczyć, czym się zajmował, kiedy miał trochę wolnego czasu. Albo przekonać się, która z pięknych właścicielek królewskiej rezydencji była uzależnioną od mody salonową lwicą, a która twardą „rządziochą”. Rozwiązując quiz, idziesz miłą drogą do wiedzy...

Pęknięta tarcza (film)
Jan III Sobieski i Maria Kazimiera byli partnerami nie tylko w sprawach prywatnych, ale i politycznych. Udało im się stworzyć ciepły rodzinny dom dla czwórki dzieci, tak różny od usztywnionych etykietą absolutystycznych dworów Europy. Zobacz film o dzieciach Jana III i Marysieńki, o wzlocie i upadku rodu Sobieskich.

Europa w epoce Jana III (e-learning)
Ten moduł pozwala zobaczyć, jak wyglądał układ sił politycznych w Europie XVII wieku, za panowania króla Jana III. Zaczynamy od bilansu otwarcia, czyli opisu Europy w momencie, w którym Jan III wstępuje na tron Rzeczypospolitej. Następnie możemy prześledzić wojny, wielkie koalicje i mniejsze sojusze, które wpłynęły na zmianę granic Rzeczypospolitej i innych państw nowożytnej Europy. Zapraszamy do wielce pouczającej wędrówki w czasie i przestrzeni!

Lew Lechistanu (artykuł)
To już kolejna książka Hanny Widackiej o królu Janie III, znów potrzebna i – co dziś bardzo ważne – przyjazna Czytelnikowi. Z tego zgrabnie ułożonego i inteligentnie skomentowanego zestawu graficznych wyobrażeń wyłania się „zbiorowy” portret największego wodza wśród polskich monarchów, który na wdzięcznych rycinach z epoki przedstawia się potomnym w rozmaitych rolach, pozach i kostiumach.

Bitwa pod Wiedniem 12 września 1683 r. (artykuł, Silva Rerum)
W połowie XVII wieku postępujący rozkład Imperium Otomańskiego został zatrzymany przez wielkich wezyrów z albańskiego rodu Köprülich. Odnowa państwa zaowocowała …

Te są wojny prawdziwe i potyczki święte (artykuł, Silva Rerum)
12 września 1683 r. wojska pod dowództwem Jana III Sobieskiego rozgromiły pod Wiedniem armię imperium osmańskiego. Od tej chwili odbijające …

Odsiecz Wiednia a polska racja stanu (artykuł, Silva Rerum)
Odsiecz wiedeńska z 1683 roku była jednym z najświetniejszych zwycięstw polskiego oręża. Jednak po zaborach zaczęto poddawać w wątpliwość trafność …